Nezaradené

10 Vecí, ktoré ste rozhodne nevedeli o spermiách

Dnes sa v článku pozrieme na trochu chúlostivejšiu tému. My vám však dnes ponúkame pohľad na ne trochu z iného uhlu, než ako ste zvyknutí inde. Tu je zopár vecí, ktoré ste o týchto malých potvorkách určite nevedeli.

1. Kozmetické prípravky

beauty-salon
Keď sa zistilo, že spermie obsahujú zlúčeninu zvanú spermín, ktorá má silné antioxidačné účinky a znižuje tvorbu vrások až o 20 %, dalo si veľa podnikateľov dve a dve dohromady a začali vytvárať kozmetické prípravky obsahujúce túto látku. Výrobcovia teraz predávajú tieto prípravky za 250 dolárov do najluxusnejších kúpeľov. Výrobcovia tvrdia, že spermie boli spracované a ošetrené chemikáliami, aby sa zabránilo šíreniu vírusov. Kozmetický priemysel nezostal pozadu ani u vlasov.

Po úspechu s prípravkami na ozdravenie kože sa aj kaderníci rozhodli spermie využiť. Najlepšie salóny v Amerike a Veľkej Británii začali predávať špeciálny prípravok, vyrobený z extraktu z býčích semenníkov. Opäť sa nejednalo o najlacnejšie prípravky, no ľudia, ktorých sa týždeň po aplikácii pýtali na výsledok odpovedali, že ich vlasy nikdy neboli silnejšie a hydratovanejšie.
Pre tých, ktorí si myslia, že tieto prípravky sú značne predražené, máme dobrú správu. Pokiaľ využívate kvalitné telové mlieka či make-upy, určite ste spermie niekedy použili aj vy. Jedna z najhlavnejších zložiek niektorých značiek sú spermie treskovitých rýb. Nevie tu niekto latinsky? Rád by som si nechal preložiť zloženie svojej kozmetiky!

2. Krádeže spermií

183991278-e1401849245716

Krádeže spermií sú skutočným problémom, nie len výmyslom úchylných fantázií. Je pravda, že nie sme tak úchylní, aby sme kradli ľudské spermie, no krádež býčích spermií je odvetvie na vzostupe. Prečo by niekto so zdravým rozumom kradol býčie spermie? Peniaze! Teraz sa pozrieme na výsledky môjho pátrania, o ktorom sa dúfam nikto nikdy nedozvie.

V závislosti od plemena býka a jeho veku sa cena jednej ejakulácie pohybuje v priemere asi v cene 10 dolárov, pričom jedna ejakulácia u býka predstavuje asi 0.25 – 0.5 ml spermií a priemerný býk je schopný 7 ejakulácií za hodinu.

Takže si to spočítajme. V prípade perspektívy, že zlodej nakradne jeden liter spermií pri cene 15 dolárov za ejakuláciu, získa zlodej 30 000 – 60 000 dolárov len za ,,podojenie” niekoľkých býkov. Pre porovnanie: kilogram rýdzeho zlata má na trhu v súčasnosti cenu asi 40 000 dolárov. Ja sa teda pýtam, chová niekto z našich čitateľov býky?

3. Antidepresíva pre ženy

antidepresive-pentru-criza-18385832

Tí z nás, ktorí trpia alebo trpeli depresiami, môžu potvrdiť, že ide skutočne o vysiľujúcu chorobu a užívanie antidepresív môže mať vážne vedľajšie účinky. Našťastie podľa štúdií existuje lepšie riešenie, než tabletky: nechránený pohlavný styk. Štúdia z roku 2002 preukázala, že ženy, ktoré nepoužívajú kondómy, vykazujú menej príznakov depresívnych stavov, než tie, ktoré kondómy používajú.

Vedci sa domnievajú, že vagína absorbuje zo spermií niekoľko zlúčenín, vrátane náladových hormónov, akými sú napríklad endorfíny, stróny, prolaktíny či oxytocíny. Bližšie si tieto hormóny popíšeme v poučnej poznámke. Vedúci štúdie však poukazuje, že kondómy sa využívajú pre elimináciu pohlavne prenosnýých chorôb a nechcených tehotenstiev.

Do doby, pokiaľ nedokážeme tieto faktory účinne eliminovať inými spôsobmi, by sme mali radšej využívať dostupnejšie prostriedky, akými sú napríklad tabletky.
POUČNÁ POZNÁMKA: Bližšie si popíšeme vyššie zmienené hormóny. Endorfín: Ide o ópioidný peptíd obsahujúci 31 aminokyselín. Pôsobí ako neuromodulátor, pôsobiaci pozitívne na ľudský mozog. Obsahuje ho čokoláda, spermie či drogy. Estrón: Ide o hormón skupiny estrogénov, produkovaný ženskými vaječníkmi. Väčšina tohto hormónu je však produkovaná pri spojení s chemickými zložkami , ktoré obsahujú spermie. Prolaktín: Ide o luteomammotropný hormón, produkovaný laktotropnými bunkami. Vyvoláva najmä sekréciu materského mlieka, a tvorbu hormónov vo vaječníkoch. Oxytocín: Oxytocín je hormón produkovaný v jadrách hypotalamu. Spôsobuje sťahy hladkého svalstva maternice pri pôrode a pravdepodobne i pri pohlavnom dráždení, kedy sťahy svalstva urýchľujú transport spermií do vajcovodov. Ďalej spôsobuje sťahy myoepitelových buniek mliečnej žľazy a tým vypudzovanie mlieka pri kojení.

4. Antibakteriálne spermie

globe

Pohlavné choroby sú veľkým problémom nielen pre človeka, ale aj pre zvieratá. Ako to zvieratá robia, keď nemajú žiadne kondómy ani nič podobné ? Divé kačice nám dajú odpoveď. Existuje skupina vedcov, ktorým nevadí skúmať kačacie spermie. Títo vedci zistili, že kačice trpia menším počtom chorôb z dôvodu, že ich spermie ničia baktérie ako napríklad E.coli alebo iné patogény.

Okrem toho sa zistilo, že čím farebnejšie samce sú, tým agresívnejšie (antibakteriálnejšie) majú spermie. Bohužiaľ pre nás, účinnosť týchto antibakteriálnych zložiek v akejkoľvek forme klesá do jednej hodiny od ich exportu z tela. Čo je mínus pre výrobcov liečiv. Než sa totiž z tovární dostanú lieky obsahujúce tieto látky k nám do rúk, bude účinnosť vyššie spomenutých látok v nich nulová.
POUČNÁ POZNÁMKA: Patogény sú choroboplodné zárodky schopné vyvolať ochorenie iného organizmu.

5. Robospermie

microcyb

Veľa rokov sa vedci snažia zvýšiť presnosť liekov. Nanotechnológie môžu pomôcť k vytvoreniu malých robotov, ovládateľných pomocou magnetov. Ale čo s palivom? Roboti potrebujú palivo! Palivo vhodné pre robota je však smrtiace pre človeka. Čo s tým? Vedci z Drážďanského inštitútu pre integratívnu nanovedu prišli s riešením. Vytvárať robotov zo spermií.

Čo sa nám môže zdať ako sci-fi, má pre nich riešenie. Vedci vytvorili mikroskopické rúry z tenkých plechov z titánu a železa pre zachytenie spermií. Toto riešenie vytvára dokonalé roboty, ovládateľné magnetmi. Tieto roboty sú neškodné pre človeka, nákladovo efektívne a sú schopné cestovať rýchlosťou 100 mikrometrov za sekundu. V TIPe si môžete bližšie osvetliť, ako taká robospermia funguje a ako sa zrodí.
TIP: Magazín Vedeli ste, že… k vyššie uvedenému obsahu odporúča multimediálny obsah: Birth of ROBOSPERM

6. Umelé spermie

lab dishes

Pre páry, ktoré túžia mať deti, ale jednoducho nemôžu, bolo vynájdené riešenie. Vedci z Kyoto University použili kmeňové bunky z kože myší a embryá k vytvoreniu prvotnej reprodukčnej bunky. Po vpichnutí týchto buniek do semenníkov preukázateľne neplodných myší boli tieto bunky schopné vyprodukovať plne funkčné spermie. Aby vedci z Izraelu nezostali pozadu, vytvorili v Petriho miske umelé semenníky, schopné generovať spermie. Ich spôsob tvorby spermií zahŕňa využitie testikulárnych zárodočných buniek.

7. Vodcove afrodiziakum z býčích spermií

92831684

O Adolfovi Hitlerovi toho bolo povedaného veľa, ale o jeho sexuálnom sa toho vie len veľmi málo. Dostupné lekárske súbory vedené o Adolfovi Hitlerovi dokazujú, že mal problémy s potenciou. Viagra však ešte na svete nemala svoje miesto, a tak mu jeho dobrý lekár predpísal pravidelné injekcie býčích spermií. Hlavnou myšlienkou bolo, že býky sú symbolom mužnosti a ich spermie by mohli tento atribút preniesť na pacienta. Bohužiaľ, o účinnosti liečby už záznamy nemáme.

8. Alergia na spermie
146794993
Chemické látky, ktoré naše telo produkuje po pohlavnom styku sú dôvodom, prečo je sex zábava, aj keď je fyzicky tak namáhavý. Existujú ale ľudia, pre ktorých nie je sex zábava, ale nočná mora. Alergia na spermie sa prejavuje v rôznych formách a intenzite. Niektoré skúsenosti opisujú mierne svrbenie, zatiaľ čo iní opisujú anafylaktický šok. Táto choroba sa neobmedzuje len na ženy. Existujú ľudia alergickí na iné spermie, no existujú aj ľudia alergickí na vlastné spermie. Podľa nedávnej štúdie až 12 % žien trpí nejakou formou alergie na spermie. V každom prípade už viem, čo bude moja hlavná otázka pri dotazníku na zoznamke.

9. Pašovanie spermií
454377793
Palestínske ženy s manželmi v izraelských väzniciach, kde nie sú povolené návštevy, si našli nový spôsob ako otehotnieť. Podvádzať manžela, či sa s ním rozviesť je v tejto kultúre nemožné. Holywood im však vnukol myšlienku: z väzenia pašujú manželove spermie. Vzhľadom k vysokej úrovni zabezpečenia to síce nie je ľahké, no mnohým sa to už podarilo. Je to asi skôr zázrak, pretože spermie nie sú práve najtrvanlivejšie a o Izraeli sa tiež nedá povedať, že by bol druhá Sibír.

10. Kryokonzervácia
176817125-e1401849960728
Jednoduché mrazenie spermií je ešte jednoduchšie. Vedci vyvinuli novú metódu ich konzervácie. Táto metóda zahŕňa použitie špeciálnej kvapaliny. Stará metóda vyžadovala teplotu až – 196 °C, kdežto nová metóda vyžaduje teplotu len asi 4 °C. Vďaka tomu vydržia spermie napríklad aj pri izbovej teplote v prípade výpadku prúdu.
Text: Jozef Kotrý
Preklad: Tomáš Záhradskovský
Za konzultáciu odborných výrazov ďakujeme pánovi Mgr. Petrovi Matuščákovi
Zdroj: Listverse.com
Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com and YouTube.com
Jazyková korekcia: Milan Kršiak

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť