Organizovanému zločinu sa vo svete darí už od nepamäti. Mená ako Al Capone či Bugsy Siegel mnohým z vás určite niečo hovoria. Vo svojej dobe to boli známe mená, ktoré kraľovali zoznamu hľadaných osôb. Počuli ste však o ženách v pozícii mafiánok ? Ak nie, tu máte výber tých najvýraznejších z americkej histórie.
1
Bonnie Parker
V 30. rokoch 20. storočia bola asi najznámejšou americkou gangsterkou. Spolu zo svojím spoločníkom Claydom sa špecializovali na bankové lúpeže. Zomrela pomerne mladá vo veku 23 rokov pri prestrelke s políciou. Jej život bol spracovaný v niekoľkých filmoch, z čoho legendárny Bonnie & Clayd získal aj Oscara.
2
Stephanie St. Claire
Kráľovná, ako ju oslovovali v Manhattane alebo Madame St. Clair, ako ju oslovovali v Harleme bola francúzskou emigrantkou afrického pôvodu. Svoj gang riadila počas americkej prohibície v Harleme. Po skončení prohibície sa spojila s ,,Harlemským krstným otcom“ Bumpy a Dutchom Schultzom, aby spoločne ovládli okolité teritória. Jej príbeh je opísaný vo filme The Cotton Club.
3
Opal ,,Mack Truck“ Long
Spolu so svojím manželom Russelom Clarkom boli vysoko postavení členovia Terror Gangu. Až do zatknutia svojho muža sa starala skôr o upratovanie sídla a varenie. Keď však Russela uväznili, napadla policajta, ktorý bol pri jeho zatýkaní. Potom šla za vodcom gangu Johnom Dillingerom, aby jej dal peniaze na kauciu. Jej neopatrnosť a prehnaná snaha pomôcť jej manželovi však mali za následok vylúčenie z gangu a následné zatknutie políciou.
4
Helen Gillis
Helen Wawrzyniak sa vydala v 16 rokoch za Lestera Gillisa, známeho ako ,,Baby Face Nelson. Vo veku 20 rokov mala 2 deti a miesto na zozname verejných nepriateľov. Svojmu manželovi väčšinou pomáhala len ako komplicka. V roku 1934 sa však zúčastnila prestrelky z políciou v ,,Bitke o Barrington“, v ktorej bol jej manžel smrteľne zranený. Z bojiska ho vzala preč a starala sa o neho ešte pár dní, kým nezomrel. Ostatní členovia jej potom pomohli všetko zahladiť a ona sa vrátil k bežnému životu. Helen zomrela o 50 rokov neskôr a bola pochovaná po boku svojho milovaného.
5
Ma Barker
Arizona Barker bola na čele matriarchálneho gangu, ktorý sa špecializoval na lúpežné prepady. Spolu so svojím manželom a synmi stáli na čele rebríčka hľadaných osôb USA v roku 1910. Po jednej neúspešnej akcii v roku 1927 boli všetci jej synovia zatknutý. Najstarší spáchal samovraždu, ostatní putovali do väzenia. Po 4 rokoch, keď bol najmladší syn Fred prepustený znovu obnovila svoju činnosť. Arizona zomrela v roku 1935, keď jej skrýšu prepadla FBI a zabitá bola ona aj jej syn. Jej život bol zachytený vo filmoch The FBI Story a Bloody Mama.
7
Pearl Elliott
Jej osud bol taktiež prepojený s Terror Gangom. Bordel, ktorý vlastnila často slúžil ako úkryt pre členov tejto skupiny. Okrem nich často prechovávala aj iné hľadané osoby a tak netrvalo dlho a sama sa na tom zozname objavila. Bol na ňu uvalený tzv. ,,shoot to kill“ čo znamená, že ju mohol zabiť prakticky hocikto. Aj napriek tomu sa dožila veku 47 rokov, kedy zomrela na rakovinu.
7
The Pretty Pants Bandit
Známa aj ako Marie Baker, bola brunetov s atraktívnou postavou. Typické pre ňu boli 2 pištole, ktoré vždy nosila pri sebe. Jej skupina sa špecializovala na lúpeže obchodov, kde získala prezývku ,,The Pretty Pants Bandit“. Pri prepade totiž vždy predavača donútila, aby si stiahol dole nohavice. Polícia ju zadržala pri jednom prepade mäsiarstva, keď si upravovala make up. Ako sa neskôr zistilo, jej pravé meno bolo Rose Durante.
8
Virginia Hill
,,The Flamingo“ alebo ,,Queen of the Gangster Molls“ boli prezývky, ktoré získala jedna z najkrajších žien podsvetia. Virgia bola priateľkou známeho bossa Bugsyho Siegela, u ktorého začínala vo veku 17 rokov ako kuriérka. Ešte predtým však vykonala niekoľko zakázok aj pre Al Caponeho. V roku 1961 ju našli mŕtvu v jej apartmáne počas pobytu v Rakúsku. Príčina smrti bola kategorizovaná ako predávkovanie liekmi na spanie, no nevie sa či dobrovoľné alebo či bola zavraždená.
9
Arlyne Brickman
Narodila sa v severnej časti Harlemu do židovskej rodiny. Jej veľkým vzorom bola Virginia Hill. Arlyne začínala ako drogová dílerka a neskôr sa z nej stala úžerníčka. Kvôli židovskému pôvodu však nemohla na pomyselnom rebríčku v skupine stúpať a po niekoľkých rokoch zmenila povolanie na špiónku a informátorku. Aj vďaka jej informáciám sa svet dozvedel, ako fungujú talianské zločinecké skupiny. Rozhovor z ňou bol zverejnený v časopise Mob Girl v roku 1992.
10
Evelyne ,,Billie“ Frechette
Po tom, čo bol jej prvý muž uväznený za prepadnutie pošty sa Evelyne dala dokopy s Johnom Dillingerom. Spolu riadili Terror Gang a prežili niekoľko prestreliek. Po tom, čo Johna zabili sa rozhodla zmeniť svoj život. V roku 1936 sa vydala na vzdelávacie turné s názvom ,,Crime Does Not Pay. Evelyne zomrela na rakovinu v roku 1969.