modre oci
Fakty

15 každodenných vecí, ktoré boli vynájdené pre úplne iné účely, na aké dnes slúžia

Objavy prichádzali počas celej histórie. Koleso, písmo, čísla, počty, nástroje, až po modernú techniku. Veľa prípadov však vystihuje jedno jediné slovo – chyba. Pri zrode mnohých vynálezov sa jednoducho niekto pomýlil, niečo sa pokazilo, alebo bolo inak, než sa očakávalo. Výsledky však všetkých ohromili svojim využitím v úplne inom odvetví, aké by sme zrejme ani neočakávali. Tu je 15 takýchto vecí.

1

Coca-cola

Foto: flickr.com

Lekárnik John Pemberton bol veteránom občianskej vojny v USA. Stvoril nápoj, ktorý vyrábal z orechov a listov koky. Doporučoval ho veteránom ako bol on, aby ho užívali na upokojenie nervov. Neskôr s týmto nápojom rozbehol biznis, pričom sa predával ako nealko. Keď mal pocit, že na tom dobre zarobil, predal svoj podiel vlastníctva. Noví majitelia receptúru trochu pozmenili – listy koky boli najprv pozbavené kokaínu.

2

Čierne šaty

Foto: flickr.com

Do 20tych rokov 19.teho storočia sa používali ako symbol vdovstva. Po smrti manžela žena nosila čierne šaty ešte aspoň 2 roky. Odrazu sa však zjavila v roku 1926 Coco Chanel s jej slávnymi čiernymi šatami, ktoré mali byť pamiatkou na jej milovaného. Najprv sa tento kúsok neskutočne zapáčil herečkám, ktoré jeho popularitu rozšírili celosvetovo.

3

Karaoke

Foto: flickr.com

Daisuke Inoue, japonský rockový hudobník, hrával v kaviarni pre ľudí, ktorí si chceli zaspievať pomedzi vystúpenia kapiel. (Nie, ani my si nevieme príliš dobre predstaviť japonský rock) Jeden večer sa však nemohol dostaviť a tak nechal svojim kolegom pásku so slovami, podľa ktorých mohol spievať ktokoľvek mal chuť. Neskôr v roku 1971 prišiel s mašinkou, ktorá sama hrala hudbu, a tak si mohli oddýchnuť aj hudobníci, zatiaľ čo sa publikum zabávalo.

4

Play-doh

Foto: flickr.com

Pôvodne sa táto „látka“ používala na čistenie tapiet okolo krbov, na ktoré nasadali sadze. S príchodom umelohmotných tapiet, ktoré stačí jednoducho obmyť špongiou však látka stratila význam. Raz jedna sestrička v nemocnici našla kúsok tejto hmoty, a nechala ho deťom, aby sa s ním hrali. Tým sa to tak neskutočne páčilo, že nápad prevzali výrobcovia, ktorí odstránili chemikálie, pridali farbivá, a hmota dostala nový názov – Play-Doh.

5

Bežecké pásy

Foto: flickr.com

V roku 1818 sa Sir William Cubbit zamýšľal, ako by sa dali využiť väzni na niečo užitočné. Prišiel s prototypom „nekonečných schodov“, po ktorých väzni stále vystupovali, a tak nahrádzali koleso vodného mlynu. Viete si predstaviť také nútené fitness?

6

Lepiace papieriky

Foto: flickr.com

Tu máme jeden príklad neúspešného vynálezu. Dr. Spencer Silver sa pokúšal vynájsť dostatočne trvácne lepidlo. Výsledok však nesplnil očakávania. Čokoľvek sa pokúsil ním zlepiť, dlho nevydržalo. Jeho kolega, Arthur Fry ho však použil na farebné papieriky, aby si zaznačil a odlíšil časti svojho spevníka. Netrvalo dlho, kým od neho tento nápad neodkukal pomaly celý svet.

7

Opätky

Foto: flickr.com

V starovekom Egypte opätky predstavovali sociálny status. Radi ich však používali aj mäsiari, aby sa vyhli kráčaniu v krvi. V Perzskej ríši ich zase používali lukostrelci. V stredovekej Európe boli opätky privilégiom šľachty. Až v 20.tom storočí získali opätky na popularite medzi ženami.

8

Bublinková fólia

Foto: flickr.com

V roku 1957 dvaja inžinieri, Alfred Fielding a Marc Chavannes, vymysleli bublinkovú fóliu ako formu 3D tapiet. Tento nápad sa však neujal. Rýchlo si ale uvedomili, že sa dá perfektne využiť pri ochrane predmetov posielaných poštou.

9

Vankúše

Foto: flickr.com

Prvá zmienka o používaní vankúšov siaha do Mezopotámie, kde ich používali, ako vždy, len bohatí. Tvrdé opierky boli používané na udržanie chrobákov a hmyzu ďalej od tváre a vlasov vyvolených. V Číne zase mäkké vankúše boli prejavom slabosti, zatiaľ čo tvrdé predstavovali ochranu od temných síl a démonov. Vyrábali sa z bronzu, bambusu, porcelánu a podobne.

10

Vazelína

Foto: flickr.com

V polovici 19.teho storočia mali pracovníci ropných polí veľký problém s hromadením voskovitých látok v čerpadlách. Britský chemik Robert Chesebrough videl veľkú príležitosť. Prebral si vzorky do laboratórií, kde zistil, že hmota má veľmi dobré vlastnosti. V ranných rokoch našla vazelína využitie takmer všade – od pomoci pri hojení rán, až po čistenie kobercov.

11

Pružinka

Foto: flickr.com

Pôvodne, samozrejme, nešlo o hračku. Inžinier Richard T. Tames pracoval na vývoji príslušenstva lodí. Pri písaní mu zo stola spadla pružina, a známym pohybom odskackala ďaleko od Richarda. Tomu sa v hlave okamžite zrodil nápad na detskú hračku.

12

Čajové vrecúška

Foto: flickr.com

Thomas Sullivan bol newyorský prepravca čaju a kávy. Rozhodol sa predávať čaj tak, aby to bolo viac „nóbl“. Začal ho baliť do malých hodvábnych taštičiek. Zákazníkov tento nápad nadchol. Čaj sa tak požíval oveľa lepšie, a nápad sa rýchlo rozšíril.

13

Listerine

Foto: flickr.com

Joseph Lawrence prišiel v roku 1879 s tekutinou na čistenie chirurgických nástrojov. Pomenoval ho po chirurgovi doktorovi Josephovi Listerovi. Listerine sa však rozbehol, a používal sa všade, pri liečení bradavíc, u zubárov, dokonca sa používal aj ako deodorant.

14

Viagra

Foto: flickr.com

Pri pokuse nájsť nový liek, pôsobiaci na srdcovú poruchu, Pfitzer vynašiel Viagru. Ako liek na srdce sa ukázala nepoužiteľná, ale mala zvláštny vedľajší efekt – rapídne zvyšovala prietok krvi v panvovej časti. Takto teda vzniklo známe afrodiziakum.

15

Mikrovlnka

Foto: flickr.com

Mnoho ľudí vie ako vznikla mikrovlnka, a že to vôbec nebol pôvodný zámer. Inžinier Percy Spencer pri testovaní radarov zistil nepríjemnú vec. Keď použil mikrovlny, našiel si vo vrecku roztopenú čokoládu. Aby otestoval čo sa stalo, vyskúšal pôsobiť na kukuričné zrná. Výsledok si asi viete predstaviť – dobrý nápad nie?

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť