zasiahnutie bleskom titulka
Zaujímavosti

15 najzaujímavejších faktov o prírodnom fenoméne zvanom blesk

Blesky nás fascinujú odjakživa. V minulosti si ľudia mysleli, že cez ne bohovia prejavujú svoj hnev. Dnes už vieme, že blesky sú prirodzenou súčasťou búrok a svoj „hnev“ nám nimi dáva najavo jedine príroda. Pozrite sa na najzaujímavejšie fakty, ktoré s bleskami priamo, ale i nepriamo súvisia.

1Blesk dosahuje 5-krát vyššiu teplotu, než povrch slnka. Približne 30 000 °C.

2Blesky často udierajú na rovnaké miesta. Hlavne, ak ide o izolované, vysoké a špicaté objekty. Do budovy Empire State Building udrie blesk priemerne 23-krát ročne.

3Existujú 2 druhy bleskov: pozitívny a negatívny. Pozitívne blesky sú oveľa ničivejšie, ale tvoria pravdepodobne len 5% všetkých bleskov. Označenie pozitívny blesk znamená, že pozitívne nabitý blesk udrie do záporne nabitej zeme.

4Vo Venezuele, pri jazere Maracaibo, udierajú blesky 230 až 3600-krát za hodinu počas 300 nocí do roka. Tento mysteriózny jav sa nazýva Relámpago del Catatumbo alebo „večná búrka“.

5Rekordmanom, v počte prežití zasiahnutia bleskom, je Roy Sullivan, ktorý ich spolu prežil až 7.

6Termínom  “sprite“  označujeme  nadoblačný blesk. Ide o stratosférický blesk nad búrkovými mrakmi veľmi silných búrok, ktoré už dosiahli vyššie štádium rozvoja a spojili sa do jednej veľkej búrky.

7Istý japonský profesor zistil, že údery bleskov dvojnásobne zvyšujú počet húb v lesoch. Výskumom bol tento jav potvrdený na celom svete. Elektrina vraj posilňuje v hubách enzým zodpovedný za ich rast.

8James Caviezel, ktorý hral Ježiša vo filme Umučenie Krista, bol pri natáčaní tohto filmu zasiahnutý bleskom.

9Walter Summerford bol počas života zasiahnutý bleskom 3-krát. Po jeho smrti bol zasiahnutý aj jeho náhrobný kameň.

10Na náhornej plošine, Hardangervidda v južnom Nórsku, bolo jedným bleskom naraz zabitých 323 sobov.

11Najväčšími producentmi bleskov sú oblaky typu cumulonimbus, ale môžu ich vyprodukovať aj oblaky typu cumulus a stratus.

12Pravdepodobnosť, že bleskom bude zasiahnutý muž, je 4-krát väčšia, ako pravdepodobnosť, že ním bude zasiahnutá žena.

13Šanca, že vás zasiahne blesk a súčasne zožerie žralok je rovnaká, ako šanca, že vás napadne ryba – vandélia obyčajná, známa svojim zvykom útočiť na mužov močiacich v rieke.

14Blesk môže byť vytvorený aj výbuchom sopky. Takéto blesky boli pozorované aj pri výbuchu islandského vulkánu Eyjafjallajökull.

15Katolícka cirkev odmietala bleskozvody až dovtedy, kým nedošlo k výbuchu strelného prachu v talianskej Brescii, ktorý bol spôsobený bleskom a zabil okolo 3000 ľudí.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť