Nezaradené

15 zaujímavých faktov o nás ľuďoch, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

Vedeli ste, že…

1. Je nepravdepodobné, že by sa človek utopil v „tekutom“ piesku. Pohyblivý piesok má hustotu asi 2 gramy na ml, hustota nášho tela je iba asi 1 gram na ml. Človek by klesol asi po pás, no ďalej nie.

2. Niektorí ľudia môžu vidieť viac farieb než je bežné. Concetta Antico, austrálsky umelec, vidí až 100-krát viac farieb ako bežný človek.

3. V posledných piatich tisícročiach došlo u ľudí k najrýchlejšej genetickej zmene ako v akomkoľvek inom období ľudskej evolúcie.

4. Ľudská dĺžka života vzrástla viac v posledných 50 rokoch ako v predchádzajúcich 200 000 rokoch ľudskej existencie.

5. Deti, ktoré sa narodia slepé sa tiež usmievajú. Znamená to, že úsmev nie je niečo, čo sa učíme a odpozorujeme, ale niečo, čo ľudia robia prirodzene.

Smiling_thumbimg: kickassfacts.com

6. Pečeň je jediný ľudský vnútorný orgán, ktorý je schopný sa regenerovať. Dokáže regenerovať približne 25%.

7. Ľudia majú zvyčajne nutkanie močiť už vtedy, keď je močový mechúr plný len do tretiny jeho objemu. No v stave beztiaže až vtedy, kým nie je močový mechúr takmer úplne plný.

8. Archeológovia našli pozostatky, ktoré vyzerajú ako pozostatky 12-člennej rodiny neandertálcov v Španielsku, ktorí boli zabití a zjedení kanibalmi asi pred 42 000 rokmi.

9. Predpokladá sa, že pozeranie do ohňa zlepšilo viaceré funkcie mozgu (napríklad pamäť).

WatchingFire_thumbimg:kickassfacts.com

10. Plantaris je malý sval v lýtku, ktorý bol vraj používaný našimi dávnymi predkami na uchopenie vecí nohami. Dnes však už nie je využívaný a má ho približne 7- 10% populácie po celom svete.

11. V ľudskom čreve sa vyskytujú prospešné baktérie, ktoré nás chránia pred vznikom alergií na jedlo (lepok, laktóza a pod.). Tieto črevné baktérie však ubúdajú najmä pri častom užívaní antibiotík v mladom veku, takže takéto deti sú náchylnejšie na alergie v neskoršom živote.

12. Genóm človeka dnešného typu obsahuje DNA zo štyroch rôznych „predkov“: homo sapiens, neandertálcov, Denisovanov a štvrtého druhu, ktorý zatiaľ nie je objavený.

13. Ľudia a psy sú jediné dva známe druhy, ktoré dokážu „vyčítať“ pokyny od iného jednotlivca cez oči, psy to však dokážu len pri interakcii s ľuďmi.

14. Pokiaľ veríte na evolučnú teóriu, tak v súvislosti s ňou sú muži najviac obdarovaní z pomedzi primátov. Penis samca gorily je napríklad priemerne dlhý len 2,5 cm.

15. Kukuricu ľudia pestujú už viac ako 7000 rokov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť