modre oci
Nezaradené

25 zaujímavostí, o ktorých ste nevedeli: Nepokoje

Nepokoje sú formy občianskeho neporiadku, charakteristické spravidla neorganizovanými skupinami, ktoré sa búria náhlym a intenzívnym násilím proti autoritám, majetku alebo ľuďom. 

Tu je 25 zaujímavých faktov o nepokojoch.

Londonriotsof2011img: dailymail.co.uk

1
Počas nepokojov v Londýne v roku 2011, plieneniu a vandalizmu, ktoré sa konali naprieč mestom, sa takmer úplne vyhli kníhkupectvá. Jeden muž sa vyjadril, že jeho obchod by pravdepodobne ostal otvorený aj počas nepokojov: „Ak by niekto ukradol nejakú knihu, v skutočnosti by sa niečomu priučil.“

2
V roku 1992, počas nepokojov v Los Angeles (známe tiež ako nepokoje Rodneyho Kinga) sa kórejskí predavači báli, že miestna polícia by im neprišla na pomoc, ak by ju potrebovali, a tak sa rozmiestnili po strechách budov a s pomocou útočných zbraní ochránili kórejskú štvrť pred rabovaním.

3
V roku 1980, počas väzenskej vzbury v Novom Mexiku, sa väzenský gang v priebehu 5 hodín pomocou horákov dostal do bloku s väzňami v ochrannej väzbe. Členovia gangu ich následne všetkých mučili a zabili. Väzni mohli pred nimi utiecť zadnými dverami, avšak dozorcovia im odmietli otvoriť.

4
Prvé záznamy o nepokojoch sa datujú k roku 66 nášho letopočtu, kedy rímsky vojak odhaľoval pozadie a prdel na židovských pútnikov na ich ceste do Jeruzalemu. To viedlo k nepokojom, prehnanej reakcii rímskej armády a smrti tisícok ľudí.

5
V roku 1355 v Oxforde v Anglicku, spor medzi dvoma študentmi Oxfordskej Univerzity a krčmárom, ohľadom kvality jeho pollitrov, mal za následok dvojdňové nepokoje, ktoré spôsobili úmrtie 63 študentov a 30 miestnych obyvateľov. Spor bol nakoniec vyriešený v prospech univerzity, kedy vytvorili špeciálnu listinu, podľa ktorej každoročne, 10. februára, starosta a poslanci musia holohlavý pochodovať ulicami a zaplatiť univerzite pokutu vo výške jednej penny za každého zabitého študenta. Zvyk skončil o 470 rokov neskôr, v roku 1825, keď sa vtedajší starosta odmietol zúčastniť na pochode.


Strawhatriotimg: simonandmary.blogspot.dk/

6
V roku 1922 sa obyvatelia v New Yorku vzbúrili kvôli tomu, či je, alebo nie je v poriadku nosiť slamený klobúk počas dňa „spoločenskej prijateľnosti“ (socially acceptable date), neoficiálne datovaného k 15. septembru. Nepokoje trvali 8 dní a viedli k niekoľkým zatknutiam.

7
Tulsa v Oklahome v USA kedysi mala „Black Wall Street“, ktorá raz bola ekonomicky najprosperujúcejšia černošská komunita v Amerike. Bohatstvo tejto spoločnosti bolo väčšie než bohatstvo okolitých belochov a nakoniec nimi aj bolo zničené 1 júna, roku 1921 počas rasových nepokojov. Incident začal po tom, čo jeden černoch stúpil na nohu beloške.

8
V roku 2006 sa maďarským protestujúcim podarilo naštartovať 50-ročný sovietsky tank T-34, ktorý bol súčasťou vonkajšieho pamätníka, a nasmerovať ho priamo proti policajnému kordónu.

9
Počas stonewallských nepokojov (Stonewall riots), v roku 1969, vzbúrenci reagovali na príchod taktických poriadkových jednotiek formáciou pre tanec kankán a spievaním podľa melódie Howdy Doody: „My sme stonewallské dievčatá, my nosíme kučeravé vlasy, my nenosíme spodnú bielizeň, my ukážeme naše ochlpenie na ohanbí.“ Počas týchto nepokojov protestovali gayovia a lesby za svoje práva.

10
Zoot Suit Riot boli skutočné nepokoje a nie len metafora pre tanec.


TorontoCircusRiot-minimg: inprestor.wordpress.com

11
V Toronte sa v roku 1855 udiali cirkusové nepokoje (Toronto Circus Riot), v ktorých sa hasiči a klauni pobili v nevestinci na Front Street.

12
Na Štedrý deň v roku 1826, kadeti na americkej vojenskej akadémii vo West Pointe, vrátane budúceho prezidenta konfederácie Jeffersona Davisa, usporiadali párty plnú alkoholu a nakoniec vzburu, ktorá skončila v 20 prípadoch vojenským súdom. Táto vzbura je známa ako „nepokoje vaječného koňaku“ („Eggnog Riot“).

13
V roku 1974, Clevelandský Indiáni (bejzbalový tím) usporiadali akciu, počas ktorej si fanúšikovia mohli kúpiť pivo za 10 centov. To malo za následok verejné odhaľovanie, obnažené behanie po ihrisku, odhaľovanie pozadia, strieľanie ohňostrojov na súperovu striedačku a nakoniec, keď sa jeden fanúšik snažil ukoristiť čiapku zadnopoliara, skončilo to všetko nepokojmi, pre ktoré museli Indiáni vzdať hru.

14
Počas občianskej vojny v Amerike, Abraham Lincoln schválil zákon umožňujúci bohatým mužom zaplatiť poplatok 300 dolárov aby neboli odvelení na vojnu. Toto viedlo k veľkým „náborovým nepokojom“ v New Yorku (New York Draft Riots). Išlo o najväčšie civilné povstanie v americkej histórii, hneď po občianskej vojne samotnej.

15
V roku 532, konflikt medzi fanúšikmi dvoch športových tímov spôsobil nepokoje, ktoré zničili polovicu Konštantínopolu a zabili 30 000 ľudí.


Antiemoriotsimg: theamp.wordpress.com

16
V roku 2008 bola poriadková polícia privolaná na ochranu vyznávačov štýlu Emo v Mexico City proti sérii anti-emo protestov, ktoré sa prehnali krajinou.

17
V Toronte, v roku 1933, sa amatérsky zápas bejzbalu zmenil na masívne rasové nepokoje, keď skupina nacistických sympatizantov protestovala proti židovským hráčom, vztýčením vlajky s hákovým krížom. Dav viac ako 10 000 obyvateľov, skandujúci „Heil Hitler“, sa zrazu stal nepokojným.

18
Smithsonov inštitút otvoril experimentálne múzeum v prevažne černošskej časti Washingtonu D.C. Mnohí boli skeptickí k tomu, že by to pomohlo tejto oblasti, iní sa zas obávali vandalizmu. Počas nepokojov v roku 1968 bolo múzeum úplne nedotknuté, zatiaľ čo zvyšné časti komunity boli zničené.

19
Singapur patril menej ako dva roky pod Malajzijsky štát až do rasových protestov, ktoré si vynútili jeho odčlenenie. Singapur je jediná krajina, ktorá sa stala nezávislá proti svojej vôli.

20
V Severnej Kórei sa raz odohral skutočný protest. Bolo to v roku 2005, keď sa tisíce Severokórejčanov vzbúrilo po tom, čo ich národný futbalový tím bol porazený Iránom vo Svetovom pohári kvalifikačného stretnutia.


1863NewYorkDraftRiotsimg: tenement.org

21
Počas New Your Draft Riots (pozri bod 14) v roku 1863, zamestnanci The New York Times odohnali vzbúrencov, ktorí atakovali redakciu novín, s dvoma guľometmi, z ktorých jeden obsluhoval Henry Raymond, vtedajší majiteľ a editor The New York Times.

22
Počas nepokojov v Severnom Írsku v roku 2010, policajný strážnik rozptýlil situáciu zahraním melódie z dodávky so zmrzlinou.

23
1 389 ľudí zomrelo v roku 1896 na korunovačných oslavách cára Mikuláša II kvôli nepokojom, ktoré boli zapríčinené obavami, že organizátorom sa minulo bezplatné pivo a praclíky.

24
V Nevade sa považujú za nepokoje konflikt iba dvoch ľudí. Všeobecne v USA sú na to potrebný traja ľudia. V Anglicku je to 12 ľudí.

25
Fred Durst rozpútal nepokoje na Woodstocku v roku 1999 zahraním piesne Break Stuff (Rozbíjaj veci). Začali sa vytrhávať dosky zo stien, zakladať požiare a znásilňovať ženy.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť