modre oci
Nezaradené

5 slovenských hradov a zámkov, s ktorými sa spájajú strašidelné i zaujímavé legendy

Slovensko je krajina s pestrou históriou a ponúka mnohé zaujímavosti pre tých, ktorí milujú záhady a legendy. Ak k nim patríte aj vy, zbystrite pozornosť. V tomto článku si môžete prečítať o piatich slovenských hradoch a zámkoch, ku ktorým sa viažu strašidelné i zaujímavé historky.

1

Hrad Likava

hrad-likava25-758x582img: slavorum.org

Prvá písomná zmienka o tomto hrade ležiacom v regióne Liptov pochádza zo 14. storočia. Hrad mal slúžiť ako ochrana pred nepriateľmi, no neskôr ho využívali ako „ubytovňu“ pre vojakov, ale aj ako väznicu. Práve o známych i neznámych väzňoch vznikli mnohé legendy. K tej prvej kategórii patrí Jánošík, ktorý si na Likave nejaký čas „odsedel“. Zaujímavosťou je, že pre mnohých väzňov bol hrad poslednou zastávkou, keďže práve tam ich popravili. O hlavu tam prišiel aj sluha hradného pána. Podľa legendy ostal verný svojej úlohe – strážiť poklad svojho pána – a návštevníci ho môžu uvidieť o polnoci, ako sa prechádza po hrade s hlavou pod pazuchou.

2

Liptovský hrad

liptovsky-hrad-1-758x569img: slavorum.org

Neďaleko Likavy sa nachádzajú ruiny hradu, ktorý taktiež ukrýva zaujímavé legendy. Zvyšky Liptovského hradu pokrýva zeleň a leží 999,9 metrov nad morom na vrchu Sestrč. Celkom romantika, však? Nebuďte však prekvapení, keď tam pri nočnom oddychu uvidíte sviňu so zlatým kľúčom v ústach. Podľa legendy bola táto beštia kedysi krásna dcéra hradného pána. Ten ju vraj preklial, keď dala kľúč od vstupnej brány nepriateľovi, ktorého bezhlavo milovala. Legenda tiež hovorí, že ju môžete od prekliatia oslobodiť – stačí nabrať odvahu a vytiahnuť jej kľúč z papule.

3

Korlátsky hrad

41098487-758x421img: slavorum.org

Pokiaľ „naháňanie“ duchov nie je vaša šálka kávy, môžete sa pustiť po stopách hľadania pokladu. Jeden z nich je podľa legendy ukrytý v starej studni Korlátky, ktorá leží neďaleko českých hraníc. Tento hrad patrí k najstarším na našom území a vystriedal mnohých pánov. Komu patrí legendárny poklad nie je jasné, zato inštrukcie na jeho nájdenie sú dosť detailné. K studni treba prísť počas svätojánskej noci s papradím v ruke a odzadu odriekať Otčenáš. Ten, kto sa pri odriekaní čo i len raz pomýli, sa navždy stratí k chodbách pod hradom. Ktovie, koľko duší je tam už uväznených.

4

Bojnický zámok

bojnicky-zamokimg: slavorum.org

Jeden z najkrajších a najnavštevovanejších slovenských zámkov vyzerá ako z rozprávky. Napriek tomu sa s ním spájajú príbehy, ktoré by sme zaradili skôr do hororového žánru. Obľúbenou atrakciou zámku je sarkofág asi najznámejšieho majiteľa budovy – grófa Pálffyho. V polovici 80-tych rokov minulého storočia začala zo sarkofágu vytekať čierna tekutina živočíšneho pôvodu. Niektorí tvrdili, že tekutina sú grófove slzy. Jeho žiaľ malo spôsobiť premiestnenie takzvaného Bojnického oltára do Prahy. Na tento jav majú svoje vysvetlenie aj vedci, no zaujímavé je, že tekutina prestala vytekať krátko po tom, čo oltár opäť vrátili do priestorov Bojnického zámku.

5

Čachtický hrad

00000040img: slavorum.org

Kto by nepoznal bohatú a mocnú ženu Alžbetu Bátoriovú a príbeh o jej strachu zo starnutia. Legenda hovorí, že na to, aby si zachovala mladosť a krásu, zabila stovky panien a kúpala sa v ich krvi. Táto krutá legenda ju preslávila aj za hranicami našej krajiny. Kvôli týmto činom bola odsúdená na doživotné domáce väzenie. Báthorička vlastnila viacero hradov, no spomínané zverstvá sa mali odohrávať v Čachticiach. Zomrela ako 54-ročná a miesto jej posledného odpočinku nie je známe. Podľa niektorých sa jej telo stále nachádza v hrade, pravdepodobne v jednej zo stien.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť