Ľudské telo bolo študované lekármi, vedcami, antropológmi, biológmi a ďalšími odborníkov po celé stáročia. Preto niet divu, že máme také komplexné znalosti o tom, ako ľudské telo skutočne funguje a čoho je schopné. Samozrejme, že existujú určité obmedzenia našich fyzických schopností a atletických výkonov. No aj napriek týmto obmedzeniam došlo k celej rade prípadov neuveriteľných výkonov ľudí, ktorí išli ďaleko nad rámec toho, o čom si väčšina myslí, že je nie je vôbec možné.
Zdvihnute vozidla holými rukami
img:
en.wikipedia.org
V roku 2012, v Glen Allen vo Virgínii, 22-ročná Lauren Kornacki zachránila svojho otca, Aleca Kornackiho potom, čo sa zošmykol zdvihák, ktorý podopieral jeho BMW a zostal pod ním pritlačený. Lauren zdvihla auto, potom dala svojmu otcovi prvú pomoc a zachránila mu život.
Najdlhší ľadový kúpeľ
img:
en.wikipedia.org
Známy ako „Iceman“ Wim Hof, holandský kaskadér, je držiteľom 20 svetových rekordov vrátane svetového rekordu za najdlhší ľadový kúpeľ. V roku 2011 zlomil vlastné doterajšie rekordy ponorením do ľadu na 1 hodinu, 52 minút a 42 sekúnd.
Päťdesiat maratónov za päťdesiat dní
img: vimeo.com
Ultra-maratónsky bežec, Američan Dean Karnazes, bežal 50 maratónov v 50 štátoch USA v 50 po sebe idúcich dní, počnúc Lewis a Clark Marathon v St. Louis 17. septembra 2006, a končiac New York City Maratónom 5. novembra 2006. Po tomto výkone sa Karnazes rozhodol bežať domov do San Francisca z New Yorku.
Vyvažovanie auta
img: en.wikipedia.org
John Evans bol schopný vyvažovať 159 kilogramový Mini Cooper na svojej hlave 33 sekúnd v roku 1999. Držiteľ ďalších 32 svetových rekordov, dokázal vyvažovať na svojej hlave aj mnoho iných vecí ako napríklad 101 tehál.
Najdlhšie zadržiavanie dychu pod vodou
img: flickr.com
Dňa 28. februára 2016, Aleix Segura Vendrell, profesionálny voľný potápač zo Španielska, dosiahol nový svetový rekord pri najdlhšom zadržiavaní dychu pod vodou po dobu 24 minút a 3,45 sekundy.
Helikoptéru ťahal uchom
img:
en.wikipedia.org
Gruzínsky muž, Lasha Pataraia, si zaslúžil svoje miesto v knihe svetových rekordov tým, že ťahal 7734 kilogramovú vojenskú helikoptéru s použitím len jeho ľavého ucha. Túto MI8 helikoptéru ťahal 26 metrov a 30 centimetrov.
Ľudský pavúk
img:
en.wikipedia.org
Známy ako „ľudský pavúk“, Alain Robert, francúzsky skalný a mestský horolezec, je známy pre svoje voľné sólo lezenie bez použitia horolezeckého vybavenia. Robert sa šplhal po pamiatkach vrátane Burj Khalifa v Dubaji, Eiffelovej veže, Sydney Opera House, Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur, a Sears Tower v Chicagu.
Chôdza po lane ponad Niagarské vodopády
img:
en.wikipedia.org
Držiteľ deviatich Guinnessových svetových rekordov, Nikolas Wallenda, americký akrobat a kaskadér, je najlepšie známy ako prvý človek chodiaci po lane, ktoré tiahlo priamo ponad Niagarské vodopády. Trvalo mu 2 roky na získanie povolenia z Kanady a USA na uskutočnenie tohto neuveriteľného výkonu.
Surfovanie na najvyššej vlne
img:
commons.wikimedia.org
Garrett McNamara, americký profesionálny surfista veľkých vĺn, je známy dosiahnutým rekordom pri surfovaní najvyššej vlny. V januári 2013, McNamara prelomil vlastné doterajšie svetové rekordy surfovaním na vlne, ktorá mala odhadom 30 metrov pri pobreží Nazaré, v Portugalsku.
Hrdinský záchranca
img:
pixabay.com
Shavarsh Karapetyan, bývalý sovietsky arménsky plavec a majster sveta a Európy, zachránil životy 20 ľudí v roku 1976 pri trolejbusovej nehode v Jerevane, v Arménsku. Trolejbus, preplnený s 92 cestujúcimi, sa potopil do priehrady v hĺbke 10 metrov. Karapetyan skočil do priehrady, prerazil okno a začal vyťahovať pasažierov von. Podarilo sa mu zachrániť 20 z nich predtým, než on sám stratil vedomie v kalnej vode.