modre oci
cbsnews.com
Zaujímavosti

7 najväčších zakopaných pokladov aké sa kedy našli

Pripravte si detektory kovov! Z času na čas sa nájdu zakopané poklady z minulosti. A tie môžu mať miliónovú hodnotu…

Skrytý poklad je jedna z vecí ktoré sa zdajú že existujú iba v rozprávkach. Ale v celej histórii ľudstva boli cenné predmety či už mince, šperky alebo iné cennosti zámerne schovávané. A niekedy často bez toho aby ich ľudia hľadali, narazia na poklady nevyčísliteľnej hodnoty. Tu je 7 z najhodnotnejších zakopaných pokladov ktoré kedy uzreli svetlo sveta:

1

Poklad z Cuerdale

Rok objavenia: 1840
Hodnota: Približne 3 milióny eur

Pri prácach na oprave nábrežia rieky Ribble v blízkosti mesta Preston v severnom Anglicku skupina robotníkov vykopala olovenú truhlicu. Vnútri bol jeden z najväčších Vikinských pokladov aké boli kedy objavené. Viac ako 8600 predmetov vrátane strieborných mincí, rôznych kúskov šperkov a strieborných tehličiek. Hoci väčšina z nich pochádzala z Anglického kráľovstva, niektoré nich pochádzali tiež zo Škandinávie, Talianska a Byzantskej ríše. Poklad bol venovaný kráľovnej Viktórií a niektoré z predmetov sú teraz vystavené v Britskom národnom múzeu.

2

Poklad z Hoxne

Rok objavenia: 1992
Hodnota: Približne 3,5 milióna eur

Raz pán Peter Whatling pri prácach na svojej farme na východe Anglicka stratil kladivo. Nemohol ho však nájsť, tak zavolal na pomoc svojho priateľa s detektorom kovov. Namiesto kladiva však našli truhlicu. Vnútri dubovej truhlice sa nachádzala zbierka strieborných lyžičiek a zlaté šperky a mince pochádzajúce zo štvrtého a piateho storočia. Pán Whatling zavolal archeológov ktorí tam našli ešte niekoľko ďalších predmetov vrátane rímskych strieborných servírovacích lyžíc a podnosov. Poklad priniesli do Britského národného múzea, ale bol taký hodnotný že dokonca ani múzeum si ho nemohlo dovoliť a muselo požiadať o dotácie z Národnej umeleckej zbierky. A čo to zatúlané kladivo? To sa nakoniec našlo a tiež skončilo v múzeu.

3

Poklad zo Staffordshire

Rok objavenia: 2009
Hodnota: Približne 3,8 milióna eur

Terry Herbert sa prechádzal so svojím detektorom kovov po čerstvo zoranom poli v blízkosti mesta Hammerwich v strednom Anglicku, keď narazil na najväčší Anglosaský poklad aký sa kedy našiel. Zahŕňal viac ako 3500 predmetov, väčšinou vojenského charakteru. Okrem toho poklad obsahoval niekoľko náboženských artefaktov a tiež veľa rôznych dekoratívnych predmetov. Poklad sa datuje do ôsmeho storočia a výrazne ovplyvnil spôsob akým sa historici pozerajú na toto obdobie anglickej histórie.

4

Poklad zo Sliezskej Stredy

Rok objavenia: 1985-1988
Hodnota: Niečo medzi 50 a 100 miliónmi eur

V roku 1985 robotníci demolovali starú budovu v Poľskom meste Sliezska Streda, keď pod základmi našli starú vázu. V nej sa nachádzalo viac ako 3000 strieborných mincí pochádzajúcich zo štrnásteho storočia. O dva roky neskôr keď sa v blízkosti demolovala ďalšia budova, bolo nájdených dokonca ešte viac artefaktov ako v prvej budove. Boli to zlaté a strieborné mince a rôzne šperky, vrátané zlatej koruny a prsteňom s hlavou draka. Odborníkom sa nikdy nepodarilo určiť presnú hodnotu pokladu, pretože nič také sa nikdy predtým nenašlo.

5

Potopený poklad z Caesarea

Rok objavenia: 2015
Hodnota: Nevyčísliteľná

Potápači skúmajúci morské dno blízko prístavu národného parku Caesarea v Izraeli si mysleli že narazili na detskú hračku, keď objavili prvú zlatú mincu. Ale keď uvideli koľko mincí tam je, hneď si uvedomili že našli naozaj niečo veľmi významné. Nález nahlásili na Izraelský pamiatkový úrad a vrátili sa s detektormi kovov aby mohli oblasť preskúmať dôkladnejšie. Nakoniec našli takmer 2000 mincí ktoré boli v rôznych nominálnych hodnotách a razené v rôznych časoch. Najstaršie z nich pochádzali z druhej polovice deviateho storočia. Poklad pravdepodobne pochádzal z obchodnej lode ktorá stroskotala pri prístave. Do dnešného dňa nikto nestanovil presnú hodnotu pokladu okrem toho, že je tak cenný že je prakticky nevyčísliteľný.

6

Poklad z Panagyurishte

Rok objavenia: 1949
Hodnota: Nevyčísliteľná

Bratia Pavol, Peťko a Michail Deikovovi kopali íl v továrni na dlaždice v blízkosti mesta Panagyurishte v Bulharsku. Zrazu jeden z nich narazil na niečo o čom si myslel že je nejaká zvláštna píšťalka. Ale keď kopali ďalej, odhalili viac zvláštnych predmetov a tak sa rozhodli že zájdu za miestnym starostom aby mu ukázali ich objav. Zistilo sa že predmety boli vyrobené zo zlata. O tom, čo si mysleli že je píšťalka sa ukázal byť zdobený roh, určený na obradné pitie pochádzajúci zo 4. storočia pred naším letopočtom. Boli tam tiež zlaté karafy, misy a vázy, ktoré boli používané na náboženské obrady. Celkovo tam bolo viac ako 6kg predmetov z čistého zlata ktoré boli veľmi zložito tvarované a zdobené.

7

Baktrianské zlato

Rok objavenia: 1978
Hodnota: Nevyčísliteľná

Vieme že ľudia v mnohých starovekých kultúrach pochovávali zosnulých niekedy aj s veľkolepými pokladmi. Stačí sa napríklad pozrieť na všetky tie veci ktoré boli odkryté z egyptských pyramíd. Poklad nájdený na Tillya Tepe, čo je názov archeologického náleziska v severnom Afganistane bol tiež získaný z hrobov. V šiestych mohylách ktoré boli odkryté, sa našlo viac ako 20 tisíc zlatých ozdôb a ornamentov. Poklad sa stal známy ako ‚Baktrianské zlato‘, podľa názvu regiónu v ktorom sa našiel. Datuje sa do prvého storočia a pochádza z pohrebísk Nomádskeho princa a piatich žien (pravdepodobne jeho manželiek). Najviac zaujímavé na tom je, že predmety z neho sú veľmi rôznorodé. Pochádzali z Číny, Indie a Grécka a všetky boli zmiešané dohromady. Šperky boli veľmi zložité, veľa z nich obsahovalo rôzne drahokamy. Vzhľadom na to že bol odkrytý v 70. rokoch kedy politická situácia v Afganistane nebola ideálna, poklad sa prehadzoval z ruky do ruky. Dokonca raz bolo vykradnuté aj Národné múzeum kde bola zbierka uchovávaná. Okolo 70% pokladu sa vtedy stratilo. Od tej doby sa však väčšinu podarilo nájsť a v súčasnosti sú časti pokladu vystavené v múzeách po celom svete.

zdroj: mentalfloss.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.