obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

8 krásnych a izolovaných miest na Zemi

Napriek tomu, že považujeme náš svet za vyspelý, stále na ňom môžeme nájsť ľudí, ktorí žijú v ťažkých podmienkach a navyše izolovaní od sveta.

Súostrovie Kerguelen– Indický oceán, Francúzsko

Toto miesto sa nachádza 3300 km od akéhokoľvek iného obývaného miesta, leží medzi Austráliou a Afrikou Podľa posledných záznamov tam žije len 45 ľudí. Ostrovy sú využívané mnohými výskumnými expedíciami. Ostrovy sú veľmi nehostinné a sú väčšinu roka pokryté snehom, podnebie je chladné (subpolárne), veľmi veterné a more je zvyčajne búrlivé. Priemerná ročná teplota je 1– 2 °C. Vetry o rýchlosti 150 km/h sú na Kerguelenách bežné, niekedy vietor fúka rýchlosťou až 200 km/h.

KerguelenIslands_thumb

Tristan Da Cunha, Atlantik, Spojené kráľovstvo

Ide o skupinu ostrovov vulkanického pôvodu, ležiacich asi 2816 km od pobrežia Afriky a vyše 4000 km od Montevidea v južnej časti Atlantiku. Ide o ostrov, ktorý je oficiálne najizolovanejším, trvalo obývaným ostrovom na Zemi. Najbližšie pevnina je 2430 km. Je domovom pre 300 ľudí, väčšina z nich sú farmári.

TristanDaCunhaIsland_thumb

Longyearbyen- Nórsko

Leží na ostrove Špicbergy s rozlohou 242,86 km² a žije tam 2 115 obyvateľov. Toto mesto je najsevernejšie položeným mestom sveta a od 27. októbra do 15. februára tu je polárna noc a od 19. apríla do 25. augusta polárny deň. Je tiež populárnou turistickou destináciou pre arktické plavby.

Longyearbyen_thumb

Ojmiakon, Rusko

Dedina v republike Jakutsko v Rusku. Leží asi 5300 km východne od Moskvy a cca 460 km západne od Ochotského mora. Býva označovaný ako pól chladu. Dedina je prezývaná aj Stalinovým kruhom smrti. Je oficiálne najchladnejším miestom na Zemi. 26. januára 1926 tu bola nameraná teplota -71,2°C. V najchladnejších mesiacoch klesajú teploty pod -60°C.

Oymyakon_thumb

Minamidaitō, Japonsko

360 km od ostrova Okinawa leží ostrove Minamidaitō. V júni 2013 malo miesto populáciu 1418 ľudí. Ostrov leží v subtropickom pásme, a bol tvorený z koralového útesu.

Minamidait_thumb

Alert, Nunavut Kanada

Je najväčšie a najsevernejšie teritórium Kanady. Má rozlohu 2 093 190 km² a niečo málo cez 30 000 obyvateľov. Ide o samosprávne územie Eskimákov s rozsiahlou autonómiou vytvorené 1. apríla 1999 odtrhnutím od Severozápadných teritórií. Pôvodní obyvatelia tvoria asi 85% obyvateľstva, v drvivej väčšine ide o Eskimákov. Ide o jedno z najredšie osídlených území na Zemi. Jednou z najvyšších zaznamenaných teplôt na tomto chladom mieste sú 4 stupne Celzia.

Alert_thumb

Diego García, Indický oceán, Spojené kráľovstvo

Diego Garcia je ostrov v Indickom oceáne, ktorého najvyššie miesto leží sedem metrov nad hladinou mora. Je to piesčitý koralový ostrov s rozlohou 27 km². Ostrov je najväčší zo skupiny Čagoských ostrovov a zároveň je najjužnejším bodom koralového reťazca, ktorý sa tiahne od západného pobrežia Indie až pod rovník a tvoria ho tiež Lakadivy a Maldivy. Má typické tropické podnebie s teplotami okolo 30 stupňov Celzia. Na ostrove žije 1000 amerických vojakov, 50 britských a asi dvetisíc civilných zamestnancov.

DiegoGarcia_thumb

Stanica McMurdo, Antarktída

Americká antarktická výskumná stanica, ktorá sa nachádza na južnom výbežku Rossovho ostrova. Ten sa nachádza v Rossovej dependencii. Táto stanica je riadená Spojenými štátmi prostredníctvom Antarktického programu Spojených štátov, spadajúceho pod Národnú vedeckú nadáciu. Stanica je najväčšou osadou v Antarktíde,ktorá je schopná ubytovať až 1258 ľudí.

McMurdoStation

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.