Chceli by ste prestať fajčiť a potrebujete trochu motivácie? Prečítajte si 12 faktov spojených s fajčením, ktoré vám s tým môžu pomôcť.
1
Zdravotné problémy
Asi každý fajčiar si uvedomuje riziká spojené s fajčením, poďme si ich však pripomenúť. Fajčenie ničí pľúca a takmer 90 percent prípadov rakoviny pľúc a iných zdravotných problémov (dýchavičnosť, chronická bronchitída…) tohto orgánu spôsobujú cigarety. Ak niekto fajčí „len“ 5 cigariet denne, zdvojnásobuje riziko srdcového infarktu.
2
Problémy s plodnosťou
Ak plánujete dieťa, fajčenie výrazne znižuje šancu na jeho počatie. Cigaretový dym pustoší reprodukčný systém a orgány. Muži-fajčiari majú problémy s erekciou a produkujú menej spermií. Ženy-fajčiarky riskujú rakovinu krčka maternice a počatie je pre nich náročnejšie. Fajčenie počas tehotenstva tiež zvyšuje riziko predčasného pôrodu či dokonca potratu.
3
Chemická bomba
Tabakový dym obsahuje viac ako 4-tisíc rôznych chemikálií, z ktorých je väčšina jedovatá. Z nich minimálne 70 spôsobuje rakovinu. Ak fajčíte, tak okrem iného vdychujete:
- formaldehyd, ktorý sa používa na „uchovávanie“ mŕtvych zvierat
- arzén, ktorý sa pridáva do jedu na potkany
- bután, ktorý je súčasťou náplní zapaľovačov
- insekticíd DDT
- oxid uhoľnatý a kyanovodík
- či amoniak, ktorý nájdete v čistiacich prostriedkoch
4
Zabíjate blízkych
Vo Veľkej Británii zomrie ročne okolo 10-tisíc pasívnych fajčiarov. Pasívne fajčenie najviac ohrozuje deti, keďže ešte nemajú úplne vyvinuté pľúca. Dojčatám, ktoré sú vystavené pasívnemu fajčeniu, hrozí rakovina pľúc, pneumónia či astma. V spomínanej Veľkej Británii pracujú na zákone, ktorý by zakázal fajčenie v aute, ak sa v ňom nachádza dieťa.
5
Ďalšie zdravotné problémy
Aj toto môže spôsobiť cigaretový dym pasívnym fajčiarom:
- rakovinu ústnej dutiny, hrdla, hrtanu, mechúra, obličiek, pečene či žalúdka
- osteoporózu
- šedý zákal a iné problémy očí
- problémy úst a zubov
- oslabenie imunitného systému
6
Fajčenie má na svedomí viac úmrtí ako dopravné nehody
Každá vyfajčená cigarety skracuje život o približne 11 minút a tabak je príčinou najväčšieho množstva úmrtí, ktorým sa dá vyhnúť. Cigarety vo Veľkej Británii každoročne „zabijú“ viac ľudí ako HIV, užívanie drog a alkoholu, samovraždy, vraždy a dopravné nehody dokopy.
7
Cigarety sú návykové ako heroín
Prestať fajčiť nie je jednoduchá záležitosť a niet sa čomu čudovať – štúdie dokazujú, že nikotín je rovnako návykový ako kokaín či heroín. Nikotínu trvá len približne osem sekúnd, než sa dostane do mozgu. Následne vďaka produkcii dopamínu a noradrenalínu dochádza k zlepšeniu nálady a dočasnému zníženiu stresu. Štúdie tiež dokázali, že pre ľudí, ktorí začali fajčiť v mladosti, je ťažšie prestať. Preto je vzdelávanie tínedžerov v tejto oblastiveľmi dôležité.
8
Stojí to kopec peňazí
Ak denne vyfajčíte krabičku cigariet, do roka miniete vyše tisíc eur len na fajčenie. A netreba zabúdať, že táto suma sa kvôli rastu cien cigariet pravidelne zvyšuje.
9
Stres a podráždenosť
Fajčenie mnohých upokojuje, no podľa vedcov majú cigarety na svedomí presne opačný efekt. Hoci nikotín na nejaký čas pôsobí uvoľňujúco, po jeho vyprchaní sú fajčiari podráždenejší a vystresovaní, až kým si nezapália ďalšiu. Je to bludný kruh.
1O
Predčasné starnutie
Hoci je rakovina pľúc asi najvážnejším dôsledkom fajčenia, podľa prieskumu z roku 2013 prestalo 40 percent žien a 55 percent mužov fajčiť kvôli predčasnému starnutiu. Fajčenie totiž poškodzuje proteíny a obmedzuje krvný obeh, následkom čoho je koža vráskavá. Tento zlozvyk tiež znižuje elasticitu pokožky a bráni tvorbe kolagénu. Podľa niektorých výskumov môže fajčenie spôsobiť aj rýchlejšie šedivenie vlasov.
11
Zapríčiňuje požiare
Cigarety stoja za mnohými požiarmi obývaných i neobývaných budov a trávnatých či lesných plôch. Následkami takýchto požiarov je aj mnoho úmrtí.
12
Prestať s fajčením môže doslova zachrániť život
Či už fajčíte rok alebo 40 rokov, nikdy nie je neskoro skončiť. V okamihu, ako s cigaretami seknete, sa vaše zdravie začne zlepšovať. Toto sa deje s vaším telom, keď prestanete fajčiť:
- 24 hodín po – nikotín a oxid uhoľnatý vyprchajú z tela
- mesiac po – koža sa viditeľne mení
- rok po – riziko srdcového infarktu je o polovicu menšie
- dva roky po – riziko mŕtvice je rovnaké ako u nefajčiarov
- 10 rokov po – riziko rakoviny pľúc je o polovicu menšie