Nezaradené

Problémy s erekciou, starnutie či návykovosť ako pri heroíne. 12 faktov, ktoré vám môžu pomôcť prestať fajčiť

Chceli by ste prestať fajčiť a potrebujete trochu motivácie? Prečítajte si 12 faktov spojených s fajčením, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

1

Zdravotné problémy

Asi každý fajčiar si uvedomuje riziká spojené s fajčením, poďme si ich však pripomenúť. Fajčenie ničí pľúca a takmer 90 percent prípadov rakoviny pľúc a iných zdravotných problémov (dýchavičnosť, chronická bronchitída…) tohto orgánu spôsobujú cigarety. Ak niekto fajčí „len“ 5 cigariet denne, zdvojnásobuje riziko srdcového infarktu.

bigstock-Healthy-Lung-and-Smokers-Lung-65743462img: drantoniohowell.com

2

Problémy s plodnosťou

Ak plánujete dieťa, fajčenie výrazne znižuje šancu na jeho počatie. Cigaretový dym pustoší reprodukčný systém a orgány. Muži-fajčiari majú problémy s erekciou a produkujú menej spermií. Ženy-fajčiarky riskujú rakovinu krčka maternice a počatie je pre nich náročnejšie. Fajčenie počas tehotenstva tiež zvyšuje riziko predčasného pôrodu či dokonca potratu.

3

Chemická bomba

Tabakový dym obsahuje viac ako 4-tisíc rôznych chemikálií, z ktorých je väčšina jedovatá. Z nich minimálne 70 spôsobuje rakovinu. Ak fajčíte, tak okrem iného vdychujete:

 • formaldehyd, ktorý sa používa na „uchovávanie“ mŕtvych zvierat
 • arzén, ktorý sa pridáva do jedu na potkany
 • bután, ktorý je súčasťou náplní zapaľovačov
 • insekticíd DDT
 • oxid uhoľnatý a kyanovodík
 • či amoniak, ktorý nájdete v čistiacich prostriedkoch

Cigarette chemicalsimg: healthycarroll.org

4

Zabíjate blízkych

Vo Veľkej Británii zomrie ročne okolo 10-tisíc pasívnych fajčiarov. Pasívne fajčenie najviac ohrozuje deti, keďže ešte nemajú úplne vyvinuté pľúca. Dojčatám, ktoré sú vystavené pasívnemu fajčeniu, hrozí rakovina pľúc, pneumónia či astma. V spomínanej Veľkej Británii pracujú na zákone, ktorý by zakázal fajčenie v aute, ak sa v ňom nachádza dieťa.

5

Ďalšie zdravotné problémy

Aj toto môže spôsobiť cigaretový dym pasívnym fajčiarom:

 • rakovinu ústnej dutiny, hrdla, hrtanu, mechúra, obličiek, pečene či žalúdka
 • osteoporózu
 • šedý zákal a iné problémy očí
 • problémy úst a zubov
 • oslabenie imunitného systému

6

Fajčenie má na svedomí viac úmrtí ako dopravné nehody

Každá vyfajčená cigarety skracuje život o približne 11 minút a tabak je príčinou najväčšieho množstva úmrtí, ktorým sa dá vyhnúť. Cigarety vo Veľkej Británii každoročne „zabijú“ viac ľudí ako HIV, užívanie drog a alkoholu, samovraždy, vraždy a dopravné nehody dokopy.

7

Cigarety sú návykové ako heroín

Prestať fajčiť nie je jednoduchá záležitosť a niet sa čomu čudovať – štúdie dokazujú, že nikotín je rovnako návykový ako kokaín či heroín. Nikotínu trvá len približne osem sekúnd, než sa dostane do mozgu. Následne vďaka produkcii dopamínu a noradrenalínu dochádza k zlepšeniu nálady a dočasnému zníženiu stresu. Štúdie tiež dokázali, že pre ľudí, ktorí začali fajčiť v mladosti, je ťažšie prestať. Preto je vzdelávanie tínedžerov v tejto oblastiveľmi dôležité.

CIGARETTES ARE ADDICTIVEimg: darksidesubliminal.blogspot.com

8

Stojí to kopec peňazí

Ak denne vyfajčíte krabičku cigariet, do roka miniete vyše tisíc eur len na fajčenie. A netreba zabúdať, že táto suma sa kvôli rastu cien cigariet pravidelne zvyšuje.

9

Stres a podráždenosť

Fajčenie mnohých upokojuje, no podľa vedcov majú cigarety na svedomí presne opačný efekt. Hoci nikotín na nejaký čas pôsobí uvoľňujúco, po jeho vyprchaní sú fajčiari podráždenejší a vystresovaní, až kým si nezapália ďalšiu. Je to bludný kruh.

1O

Predčasné starnutie

Hoci je rakovina pľúc asi najvážnejším dôsledkom fajčenia, podľa prieskumu z roku 2013 prestalo 40 percent žien a 55 percent mužov fajčiť kvôli predčasnému starnutiu. Fajčenie totiž poškodzuje proteíny a obmedzuje krvný obeh, následkom čoho je koža vráskavá. Tento zlozvyk tiež znižuje elasticitu pokožky a bráni tvorbe kolagénu. Podľa niektorých výskumov môže fajčenie spôsobiť aj rýchlejšie šedivenie vlasov.

case-medical_study_photo_of_twins_65_closeupimg: webmd.com

11

Zapríčiňuje požiare

Cigarety stoja za mnohými požiarmi obývaných i neobývaných budov a trávnatých či lesných plôch. Následkami takýchto požiarov je aj mnoho úmrtí.

12

Prestať s fajčením môže doslova zachrániť život

Či už fajčíte rok alebo 40 rokov, nikdy nie je neskoro skončiť. V okamihu, ako s cigaretami seknete, sa vaše zdravie začne zlepšovať. Toto sa deje s vaším telom, keď prestanete fajčiť:

 • 24 hodín po – nikotín a oxid uhoľnatý vyprchajú z tela
 • mesiac po – koža sa viditeľne mení
 • rok po – riziko srdcového infarktu je o polovicu menšie
 • dva roky po – riziko mŕtvice je rovnaké ako u nefajčiarov
 • 10 rokov po – riziko rakoviny pľúc je o polovicu menšie

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť