modre oci
Ľudské telo, Zaujímavosti

6 dôvodov prečo si stále unavený aj keď máš dostatok spánku

Únava môže byť príznakom modernej doby. Dlhé hodiny strávené v práci a zodpovednosť nás môže pripraviť o odporúčaných 8 hodín spánku v noci a môže nás viesť k pocitu únavy. Ale čo ak máme dostatok spánku v noci a napriek tomu cez deň strácame energiu a máme pocit vyčerpanosti? Problém by mohol spočívať v kvalite spánku. Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť to ako dobre sme sa v noci spali. Takže, aj keď si myslíme, že sme spali dobre nie je tomu tak.

Mnohé štúdie dokazujú, že kvalita spánku ovplyvňuje našu pohodu počas dňa. Pocit únavy počas celého dňa môže výrazne znížiť kvalitu nášho života a bráni nám tešiť sa z dňa, čo má za následok náladovosť a podráždenie. Ak ste zvedaví, prečo stále trpíte únavou aj napriek 8 hodinám spánku, potom tu je niekoľko možných dôvodov, ktoré by to mohli vysvetliť.

1

Nedostatok cvičenia

Trávime väčšinu dňa v našej práci a veľakrát to znamená, že sedíme za stolom takmer 8 hodín a to je veľa času bez pohybu. Sedavý spôsob života môže mať vplyv na naše telo a myseľ vo viacerých smeroch, než si vieme predstaviť. Nie je to nezdravé len preto, že priberáme, ale hlavne cez deň nespotrebujeme dostatok energie a aj napriek tomu sa cítime unavení a pomalí. Tento fakt ale ovplyvňuje kvalitný spánok. Môžete si myslieť, že s cvičením len pribudne pocit únavy, ale s pravidelným cvičením sa objaví aj lepšia výdrž a kondícia a hlavne cvičenie omladzuje telo a podporuje kvalitnejší spánok.

2

Dehydratácia

Koľko vody vypijete za deň? Dehydratácia významne prispieva k pocitu únavy. Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako málo vody vypijú v priebehu celého dňa pretože pijú veľa sladených nápojov a kofeínu, ktoré nie sú také prínosné ako voda. Dehydratácia má nepriaznivý vplyv na naše telo, pretože naše orgány nefungujú efektívne kvôli srdcu, ktoré pumpuje kyslík v oveľa pomalšom tempe, čo vedie k únave a pocitu vyčerpania. Uistite sa, že budete piť 8-10 pohárov denne a vyhýbať sa sladkým nápojom.

Mozog sa skladá z 85% vody, to dokazuje aké dôležité je udržanie hydratácie pre optimálnu kvalitu spánku. Zvýšiť svoj denný príjem by mal pomôcť udržať vašu energiu po dlhšiu dobu počas dňa a nechá váš mozog správne pracovať cez a v noci oddychovať.

3

Nevhodná strava

Mať zlé stravovacie návyky môže skutočne ovplyvniť to ako, sa cítite po celý deň. Tučné a ťažké jedlá na obed by tiež mohli byť príčinou, že sa cítite viac unavený, ako ste mali. Jesť zdravú, vyváženú stravu môže mať veľký vplyv na našu myseľ a telo. Veľa štúdií ukazuje, že naša strava má vplyv na dĺžku a kvalitu nášho spánku, takže je nesmierne dôležité zvážiť úpravu jedálnička, ak trpíte únavou.

Existuje mnoho potravín, ktoré majú dlhú energetickú životnosť. Patria medzi ne na železo bohaté červené mäso, orechy, zelená listová zelenina a sušené ovocie. Je dôležité, mať pestrú stravu s nízkym obsahom cukru a vysokým obsahom vlákniny.

Základ je v raňajkách, pretože bez raňajok naše telo prechádza dlhým obdobím hladovania a používa svoje energetické zdroje omnoho rýchlejšie. Takisto je dôležité jesť v pravidelných intervaloch v priebehu dňa aby sa zabránilo ďalšiemu poklesu energie.

4

Depresie alebo stres

Ďalšou príčinou únavy môže byť depresia alebo stres. Niekedy si ani neuvedomujeme, že nimi trpíme a vidíme len príznaky, ako pocit únavy a nízka motivácia. Treba zvážiť či je v našom živote všetko v poriadku. Je naozaj dôležité starať o svoju myseľ tak ako o svoje telo pretože nás môže ovplyvniť rovnako.

5

Hladina cukru v krvi

Súvisí to so stravovacími návykmi, pretože aj hladina cukru v krvi môže byť príčinou vášho nedostatku energie. Ak jeme veľa spracovaných potravín alebo potraviny s vysokým obsahom cukru, môže dochádzať k pravidelnému znižovaniu cukru po celý deň. Ak je to váš prípad, potom je dôležité znížiť množstvo rafinovaného cukru vo vašej strave.

6

Skryté zdravotné problémy

Ak si myslíte, že vaša strava je zdravá, pijete veľa vody, nemáte žiadne žiadny dôvod na stres a pravidelne cvičte, ale stále trpíte únavou, potom u vás môže byť skrytý zdravotný problém, ktorý treba riešiť.

Existuje mnoho rôznych príčin extrémnej únavy, ako je anémia, kde vaše červené krvinky majú problémy s hemoglobínom, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka do celého tela, chronický únavový syndróm, spánková apnoe, znížená aktivita štítnej žľazy, infekčná mononukleóza a mnohé ďalšie. Ak máte podozrenie na niektorú z týchto chorôb, je dôležité ísť navštíviť svojho lekára a prediskutovať akékoľvek obavy.

Takže si treba uvedomiť, že aj keď máte správne množstvo hodín spánku, dôležitá je kvalita týchto hodín. Tie sú totiž kľúčové pre odstránenie únavy a vyčerpania počas dňa. Preto úprava vášho životného štýlu je naozaj dôležitá.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť