Mestá Hirošima a Nagasaki sa stali prvými svedkami ničivej sily jadrových zbraní. Tu je o nich pár zaujímavých faktov.
1. Skôr než boli bomby na mestá zhodené americké letecké sily zhodili letáky s varovaním pre ľudí.
2. Starosta Hirošimy Akiba Tadatoshi písal po celé desaťročia protestné listy, v ktorých žiadal ukončenie použitia jadrových zbraní.
3. V roku 1964 zapálili v Hirošime Plameň mieru na počesť obetí útoku. Zhasnúť má až vtedy, keď na zemi nebude ani jedna jadrová zbraň
4. Po prvom bombardovaní Hirošimy išiel hirošimský policajt do Nagasaki, aby naučil ich políciu ako sa správať pri atómovom útoku. Vďaka nemu v Nagasaki nezomrel po výbuchu ani jeden policajt.
5. Muž menom Tsutomu Yamaguchi prežil atómový výbuch v Hirošime schovaný v protileteckom kryte. Prenocoval tam, ráno išiel do práce do mesta Nagasaki, kde prežil ďalší atómový výbuch.
6. Oleander je oficiálny kvet mesta Hirošima, pretože to bola prvá rastlina, ktorá rozkvitla po výbuchu v roku 1945.
7. V lietadle Enola Gay (nieslo atómovú bombu) bolo uložených 12 kyanidových tabletiek. Piloti si ich mali vziať v prípade neúspechu misie.
8. Iba traja členovia posádky lietadla poznali skutočný cieľ ich misie.
9. Stovky ľudí sa vydalo po bombardovaní Hirošimi do neďalekého Nagasaki. Len 165 z nich prežilo oba útoky.
10. Bankový trezor americkej výroby ochránil svoj obsah aj pred atómovým výbuchom. Nový manažér po rekonštrukcii banky poslal blahoprajný list výrobcom tohto kvalitného trezora.
11. “Tiene Hiroshimi” Po spustení bomby na Hirošimu bola intenzita výbuchu taká silná, že natrvalo vypálil tiene ľudí a objektov do zeme a stien budov.
12. V roku 1945 japonskí jadroví operátori zachytili niekoľko prichádzajúcich lietadiel (z nich bolo jedno, ktoré nieslo bomby na Hirošimu a Nagasaki), ale zhodnotili, že ich je veľmi málo na to, aby predstavovali hrozbu.
13. Hirošima ani Nagasaki neboli najničivejšími udalosťami druhej svetovej vojny. Tou bola operácia “MEETINGHOUSE” pri ktorej bolo bombardované Tokio.
14. Druh stromu Gingko biloba je 270 miliónov starý. Len zriedka ho postihujú choroby alebo napáda hmyz. Ako jeden z mála živých organizmov prežil aj v Hirošime.
15. Počas výbuchu atómovej bomby v Hirošime sa konal turnaj v doskovej hre “Go”. Budova kde sa konal turnaj bola zničená, súťažiaci zranení. Napriek tomu neskôr popoludní zápas dokončili.(vyhral biely).
16. Film “Horton Hears a Who!” bol alegóriou o Hirošime a americkej okupácií Japonska.
17. Trvalo až 3 hodiny kým si Tokio uvedomilo, že Hirošima bola bombardovaná.
18. USA pôvodne popreli, že atómové bomby spôsobili dlhotrvajúcu rádioaktivitu. Tvrdili, že to je len Japonská propaganda. Dokonca aj New York Times vo svojich článkoch citovalo iba vojenské zdroje a ignorovalo ľudí postihnutých chorobou z ožiarenia.
19. Po Hirošime plánovala japonská armáda použiť každého muža, ženu aj dieťa ako Kamikadze bojovníkov proti Amerike. Keď cisár kapituloval pokúsili sa dokonca o prevrat.
20. Iba 170 metrov od epicentra sa nachádzal človek, ktorí prežil. Schovával sa v pivnici.
21. Godzila bola vytvorená Japonskom ako reakcia na bombardovanie Hirošimi. Bola použitá ako metafora pre jadrové zbrane.
22. Pôvodne malo byť namiesto Nagasaki zničené mesto Kjóto. Avšak plány zmenil americký minister vojny Henry L. Stimson, ktorý toto mesto navštívil počas svojich medových týždňov a veľmi sa mu páčilo.
23. Major Charles Sweeney, pilot B29, ktorý mal bombardovať Nagasaki, neuposlúchol rozkaz a skoro spôsobil haváriu lietadla kvôli nedostatku paliva. Namiesto vyšetrovania jeho správania mu len náčelník štábu pre strategické vzdušné sily povedal: “Posral si sa, však, Chuck?”
24. Približne 25% mŕtvych v Hirošime a Nagasaki boli Kórejci.
25. USA ešte pred Hirošimou zhodilo 49 cvičných bômb, ktoré prezývali “ tekvicové bomby”. Tieto zabili 400 a zranili 1200 ľudí.