obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Fakty, Veda a technika

Ani ten najčiernejší čierny humor nie je taký čierny ako tento materiál…

S čiernou farbou sa stretávame denno denne. Avšak, nie je čierna ako čierna. Ani tá najčiernejšia pastelka, fixka, látka alebo farba, s ktorou ste sa kedy stretli nie je úplne čierna. Ako teda vyzerá ozajstná farba čiernoty?


Zrkadlo, zrkadlo, aká je najčiernejšia farba na svete?

Vedci z britskej spoločnosti Surrey NanoSystems vyvinuli materiál, ktorý vám svojou černotou zmetie oči. Nazvali ho Vantablack („Vertical Alligned Nano Tube Arrays“). Nejde o žiadnu farbu, pigment alebo podobne. Ide o materiál tvorený miliónmi a miliónmi nepredstaviteľne malých uhlíkových nanotrubičiek. Každá nanotrubička má priemer 20 nanometrov (3500-krát menšie než ľudský vlas) a dĺžku 14-50 mikrometrov. Povrch Vantablack o rozlohe 1 cm štvorcového obsahuje miliardu takýchto nanotrubičiek.

Vantablack je taká čierna, že pokiaľ by ste pozerali na dva prekrývajúce sa predmety potiahnuté týmto materiálom, veľmi ťažko by ste ich rozlíšili voľným okom (video nižšie). Pre porovnanie, skúste si takýto experiment s nejakým čiernym predmetom u vás doma. Bude to veľký rozdiel.

Pasca pre svetlo

Svetlo, ktoré vkročí do „lesa“ nanotrubíc prenikne do priestoru medzi trubice, a je tak rapídne absorbované pretože sa neustále odráža od stien trubíc. Vďaka veľkému pomeru dĺžky a priemeru nanotrubíc tak svetlo z materiálu nemôže uniknúť. A keďže sa od materiálu žiadne svetlo neodráža, naše oči ho vnímajú ako úplne čierne. Aby ste lepšie pochopili efekt nanotrubíc, predstavte si, že ste v lese, v ktorom sú stromy 3 kilometre vysoké (namiesto obvyklých 10-20 metrov). Asi vám nemusím hovoriť, ako málo svetla, ak vôbec nejaké, by sa k vám dostalo.

Materiál absorbuje celkovo 99,965% viditeľného svetla. Vo videu vyššie môžete vidieť porovnanie Vantablack a Aeroglaze, ktorý sa používa na Hubblovom teleskope na pohlcovanie slnečných lúčov, čo zabezpečuje kvalitnejšie fotografie.

Novšia verzia Vantablack je dokonca taká čierna, že vedecký tím nebol ani schopný zmerať odrazivosť spektrometrami. Materiál tak účinne pohlcuje svetlo, že aj výkonné laserové ukazovadlo sa stratilo v „hlbinách temnoty“.

K čomu mi tá vec bude?

Vantablack je navrhnutá tak, aby znížila nežiadúci rozptyl svetla. Môže sa tak využiť v rôznych zariadeniach. Od vysokovýkonných infračervených kamier, senzorov, vedeckých prístrojov alebo rôznych kalibračných nástrojov. Vďaka schopnosti absorbovať svetelnú energiu a premeniť ju na teplo má dokonca význam aj v solárnej energetike. Môže tiež poskytovať jedinečný estetický efekt v rôznych luxusných produktoch. Natrieť si s ním auto by ale bolo asi až príliš drahé. Vzorky 40×40 mm stoja 300 libier (Objednať si ich môžete TU).

.src

.src

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.