Astronómovia našli planétu zhruba veľkosti Zeme na obežnej dráhe Proxima Centauri – hviezdy vzdialenej 4.2 svetelného roka od našej Slnečnej sústavy. Čo je na objave ešte vzrušujúcejšie je fakt, že planéta nazvaná Proxima b sa nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy, čo znamená že sa nachádza vo vzdialenosti, v ktorej je umožnená prítomnosť vody na povrchu planéty v tekutom stave.
„Dúfame že tieto objavy prinútia aj nasledujúce generácie vzhliadať k hviezdam“ vyjadril sa autor Guillem Anglada-Escude, profesor astronómie a fyziky z Queen Mary University of London.
DLHÉ HĽADANIE
Objav Proximy b sa nestal „cez noc“, ale je výsledkom dlhodobého hľadania.
Astronómovia intenzívne lovili planéty okolo Proxima Centauri 15 rokov, pričom používali nástroje ako Ultrafialový a Vizuálny Echellov Spektrograf (UVES) a vyhľadávač planét (HARPS). Oba sú inštalované na teleskopoch Európskeho Južného observatória v Čile.
Umelcova ilustrácia ako by to mohlo vyzerať na povrchu Proxima b, ktorá obieha Proximu Centauri v obývateľnej zóne a teda sú tu podmienky napríklad pre to, aby na povrchu mohla existovať tekutá vodaTieto a iné systémy umožňujú astronómom sledovať výkyvy v pohyboch hviezdy spôsobených gravitáciou obiehajúcich planét. Takto zachytili náznaky že by mohlo ísť o podobnú planétu už v roku 2013, neboli však presvedčivé. Zamerali sa preto na hviezdu a akcia získala názov „bledá červená bodka“ ako obdobu slávneho opisu Zeme od Carla Sagana – „bledá modrá bodka“ kvôli tomu, že Proxima Centauri je bledá hviezda patriaca medzi červených trpaslíkov.
Signál pre hľadajúce systémy o existencii planéty bol dlhé roky nejasný, až napokon kombinácia rôznych pozorovaní odhalila jej existenciu ako oznámil Anglada-Escude v utorok 23. augusta.
Prečo ale bola tak dlho nepovšimnutá v oblasti tak dlho monitorovanej keď bežne čítame o exoplanétach tisícky svetelných rokov od nás? Pre nerovnomerné a redšie vzorkovanie v kombinácii s dlhodobou variabilitou hviezdy spôsobili, že existencia nemohla byť jednoznačne potvrdená z data spred roku 2016.
DVOJNÍK ZEME?
Proxima b leží 7,5 milióna kilometrov od svojej domovskej hviezdy. Pre porovnanie, Zem od Slnka leží vo vzdialenosti 150 miliónov kilometrov. Proxima b dokončí okruh okolo hviezdy každého 11,2 pozemského dňa. Rýchly rok, že? 🙂
Ako je teda možné že tak blízko ležiaca planéta vykazuje vhodné podmienky pre život? Je to pre to, že Proxima Centauri, domovská hviezda planéty Proxima b, je červený trpaslík, a teda planéta ležiaca bližšie leží takmer v strede obývateľnej zóny danej hviezdy. Pohostinnosť tejto planéty ostáva otázna pretože domovská hviezda má vo zvyku tvoriť omnoho väčšie solárne búrky a nikto netuší či Proxima b má nejaké magnetické pole ako Zem ktoré by ju chránilo pred nabitými časticami.
Avšak ak by existoval život na tejto planéte, má omnoho lepšie výhliadky do budúcnosti. Slnko je staré približne 4,6 miliardy rokov, Proxima Centauri je trošku staršia – 4,9 miliardy rokov, avšak ako červený trpaslík má omnoho väčšiu potenciálnu výdrž ako potvrdili výskumníci podľa ktorých môže žiť niekoľko stoviek až tisíc ráz dlhšie ako Slnko.
VÝLET NA PROXIMA B?
Proxima b je jeden z ideálnych cieľov pre potenciálne budúce cestovania vesmírom.
V apríli skupina vedcov a inžinierov ohlásila 100 miliónový projekt (Breakthrough Starshot project) ktorý by mohol viesť tomu, aby sme boli schopní dosiahnuť 20% rýchlosti svetla pri cestovaní vesmírom za pomoci silných laserov.
Zakladatelia projektu uvažujú o vyslaní flotily ku Proxime Centauri, čo by sa s 20%tnou rýchlosťou svetla dalo zvládnuť približne za dve dekády. (Je vzdialená 4,37 svetelného roka od Slnka)
„Po dnešných oznámeniach určite vieme, že okolo Proxima Centauri obieha minimálne jedna planéta ktorá sa v istých charakteristikách podobá Zemi,“ vyjadril sa dnes predseda účastníkov projektu z tohtoročného aprílu Pete Worden.
„V najbližšom desaťročí budeme spolupracovať s expertami aby sme získali toľko informácii o Proxima b planéte, koľko len môžeme, aby sme zistili či môže hostiť život, keď budeme rozhodovať kam nasmerovať prvý pokus ľudstva o cestu ku hviezdam,“ dodal Worden.