Mozog je komplikovanejší než si myslíme. Malý skrat môže ovplyvniť celú osobnosť.
Mentálne poruchy sú známym pojmom, no už menej známe sú ich rôznorodé druhy. Trpí nimi naozaj množstvo ľudí a mnohé z nich sú doslova záhadné. Mozog sa s nami jednoducho zahráva.
Ľudia s telesnou dysmorfickou poruchou neznesú pohľad na samých seba. Stále totiž na svojom vzhľade vnímajú niečo negatívne a snažia sa to rôznymi spôsobmi zmeniť. Odmietajú sa fotografovať či dokonca byť medzi ľuďmi len preto, aby ich nikto nevidel. Táto predstava o tom, že jednoducho nie sú dosť dobrí trápi ich myseľ a spôsobuje problémy v každodennom živote.
Erotománia na rozdiel od predošlej poruchy môže znieť priam komicky. V skutočnosti však taká nie je. Len ťažko sa s ňou človek dokáže vysporiadať a stále žije v tom, že ho niekto obdivuje, miluje a dáva mu to najavo rôznymi signálmi. Takejto osobe môžete povedať aj výrazné nie a ona bude presvedčená o tom, že to len predstierate a vzťah chcete tajiť.
Ešte podivnejším je takzvaný Capgrasov syndróm. Pokiaľ ním trpíte užijete si paranoju a neustály stres. Títo ľudia sú totiž presvedčení o tom, že ich najbližší partner alebo rodina sú len vymenení dvojníci. Porucha môže prejsť až do takého štádia, že dotyční nespoznávajú samých seba. V spojení s týmto javom existuje dokonca opačný prípad, keď si človek myslí, že aj za úplne cudzími ľuďmi sa skrýva len jeden blízky človek, ktorý sa maskuje. Ide o Fregoliho syndróm.
Existujú dokonca aj prípady, keď niekto na vlastnej koži zažije rozprávku Alica v krajine zázrakov. Predmety okolo seba totiž vníma v inej veľkosti, ako v skutočnosti. Ľudia trpiaci týmto syndrómom môžu dokonca v iných proporciách vnímať aj vlastné telo.
Zaujímavá je svojím spôsobom aj parafrénia. Ľudia s touto mentálnou poruchou pôsobia priam arogantne, a to z toho dôvodu, že sa v ich mysliach tvoria falošné spomienky a halucinácie. Sú presvedčení o tom, že sú nesmrteľní, viedli veľké vojny, napísali najznámejšie diela či dokonca vládli svetu.
No a na záver snáď najznámejšou chorobou je disociatívna porucha osobnosti. V tomto prípade je vo vašej hlave hneď niekoľko osobností, tie môžu mať rôzny vek, národnosť, pohlavie či samostatné ochorenia. Porucha je spôsobená traumou v detstve, keď človek ťažké situácie vníma ako iná osobnosť. Ide o akúsi ochranu samotnej psychiky, ktorá napokon vyústi do horších problémov.
zdroj: brightside.me