Skúškové obdobie býva vždy veľmi stresujúce pre všetkých študentov. Starosti však treba zahodiť za hlavu. Aby ste si pomohli pri príprave na ďalšiu skúšku, skúste využiť tieto spôsoby a zvýšiť si tak šance na bezbolestný prechod skúškovým, prípadne skvelé známky.
1
Študuj v intervaloch
Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že im stačí pripraviť sa na skúšku deň vopred a prebdejú tak celú noc, nie je to teda najlepší spôsob ako vstrebať všetky tie nové informácie, ktoré sa potrebuješ naučiť. Neodporúča sa využívať túto stratégiu. Namiesto toho sa snaž učiť aspoň niekoľko dní vopred. Naplánuj si učenie po intervaloch. Napríklad, uč sa 20-50 minút a hneď na to si urob 5-10 minútovú prestávku. To ti skutočne pomôže zapamätať si študovaný text oveľa lepšie.
2
Zacvič si pred skúškou
Výskumy dokazujú, že cvičenie robí obrovskú službu nášmu mozgu v období, keď sa potrebujeme pripravovať na skúšky. Cvičením si rýchlejšie dodávame do mozgu kyslík a ostatné živiny, a tiež nám pomáha udržať pozornosť, keď potrebujeme stráviť čas nad knihami. Predtým než sa začneš učiť, choď si zabehať alebo si zacvič v posilke.
3
Primerane sa stravuj a dodržiavaj pitný režim
Ak chceš mať dostatok energie na všetko, čo potrebuješ stihnúť počas skúškového, je nevyhnutné poskytnúť svojmu telu dostatok živín. Nezabúdaj na potraviny obsahujúce veľa bielkovín, napríklad vajíčka, arašidové maslo alebo si pochutnaj na čerstvom ovocí. Extra energiu ti môžu dodať jahody. Taktiež nezabúdaj na dostatok vody. Dehydratácia spôsobuje množstvo problémov a okrem iného pokles motivácie a sústredenia.
4
Vyskúšaj potravinové doplnky
Lieky na predpis, ktoré sú často zneužívané (napr. Ritalin a Adderall) nie sú dobrá voľba. Nootropiká pomáhajú zlepšiť koncentráciu a pamäť, a vďaka tomu sú perfektné na užívanie počas skúškového obdobia. Pred tým ako si nootropiká zaobstaráš sa však ubezpeč, či sú pre teba naozaj vhodné. Prečítaj si o ich zložení a účinkoch. Ak máš pochybnosti, popros svojho lekára o radu.
5
Zmeň prostredie
Pri učení stále vysedávaš na jednom mieste? Ak osídľuješ len svoju spálňu, prípadne študovňu, mal by si to zmeniť. Vyzerá to tak, že štúdium na viacerých miestach má oveľa lepší vplyv. Podľa výskumov New York Times mozog vytvára spojenia medzi informáciami, ktoré prijímame a našim okolím. Nabudúce teda vyskúšaj alternatívu.
6
Udržuj si úzkosť na minime
Okolo študijných povinností býva obvykle veľa stresu. Môžeš sa obávať, že nemáš dostatok materiálov alebo spanikáriš už len nad myšlienkou, že dostaneš zlú známku. Tieto pocity sú bežné, ale nič dobré neprinášajú. Ak si chceš pocit úzkosti udržať pod kontrolou a celkom mu neprepadnúť, najskôr sa uisti, že máš dostatok času na prípravu. Ak máš pochybnosti o svojich vlastných schopnostiach, povedz si sám pre seba, že to zvládneš skvele. Neuškodí ani prísľub odmeny po úspešne zvládnutej skúške.
7
Prepisuj poznámky
Vedel si, že najlepšie sa informácie ukladajú počas písania? Presne tak! Väčšinou sa spoliehame na notebooky, ktoré využívame cez prednášky na zapisovanie si poznámok. Aj keď je to užitočné a praktické, najlepšie urobíš ak si poznámky napíšeš ručne do zošita. Je to skvelý spôsob ako si znova prejsť a zapamätať všetky informácie.
8
Prestaň s prokrastináciou
Toto pozná asi každý. Vtedy, keď je treba poctivo študovať sa nám všetko ostatné zdá zaujímavejšie. Aj tá mucha na plafóne. Keď používaš pri učení počítač, je tiež veľmi lákavé prejsť kedykoľvek na sociálne siete a pozerať, čo zdieľajú tvoji priatelia. Našťastie existujú nástroje, ktoré ti zabránia v prokrastinácii. Skús si nainštalovať rozšírenie StayFocused do Google Chrome. Je určené na obmedzenie času stráveného na stránkach Facebook, Twitter, Reddit a ďalšie. Keď vyčerpáš čas, ktorý ti aplikácia povoľuje na prezeranie týchto stránok, potom budú po zvyšok dňa zablokované. Skvelý tip, však? ?
zdroj: elitedaily.com