Od troch rokov života má sny každý, deti do ôsmych rokov ale často trpia nočnými morami. Neexistuje človek, ktorému by sa nikdy nezdal sen. Čo o snoch vlastne vieme? Tu sú najdôležitejšie fakty:
– Sny sa nám zdajú na základe vnútorných podnetov…
Väčšine ľudí sa snívajú sny na základe skúseností z predchádzajúceho dňa. Keď napríklad máte počas dňa smäd, môžete v sne upíjať z pohára plného vody.
– Bývalí fajčiari majú živšie sny…
Ľudia, ktorí dlhé roky fajčili a potom sa svojej závislosti zbavili, tvrdia, že majú oveľa živšie sny. Tretine bývalých fajčiarov sa navyše do 4 týždňov po začiatku abstinencie sníva o cigarete.
– Nie každému sa zdajú farebné sny…
Plných 12 % ľudí sa zdajú len čiernobiele sny. Väčšina ľudí má sny spojené s rôznymi životnými situáciami (so školou, neskorým príchodom do práce, smrťou,…).
– Snívame len o tom, koho poznáme…
Naše sny sú často plné cudzincov. Tie osoby ale skutočne existujú! V reálnom živote sme ich minimálne raz zahliadli. Zabijak zo sna môže byť v skutočnosti napríklad chlapík z benzínky, ktorého ste videli tankovať benzín do auta, keď ste boli malí.
– Sny zabraňujú poruchám psychiky…
Pri najnovšom pokuse sa študenti, ktorí boli prebudení na začiatku každého sna, sa po troch dňoch pokusov horšie sústredili, boli podráždení a prejavovali sa u nich halucinácie a príznaky psychózy.
– Každý sníva, ale muži a ženy rozdielne…
Sny má každý dospelý. Mužom sa často zdá o mužoch, ženám rovnomerne o ženách a o mužoch. Obe pohlavia zhodne fyzicky reagujú na erotické sny – muži erekciou, ženy prekrvením vagíny. Sny nemajú len malé deti do 3 rokov. A mimochodom – pokiaľ človek akurát chrápe, sny tiež nemá.
– Zabudneme 90 percent snov…
Po 5 minútach od prebudenia zabudneme polovicu sna. Po ďalších 5 minútach už je nenávratne stratených 90 % deja. I tak sa v sne ale zrodili významné literárne diela, napr. Doktor Jekyll a pán Hyde od R. L. Stevensona či Frankestein od Mary Shelly.
– Slepí ľudia vidia v sne obrazy…
Aj ľudia, ktorí sa stali slepými počas života, vidia v sne obrazy. Ľudia slepí od narodenia nevidia obrazy, ale vnímajú inými zmyslami – počujú zvuky, cítia vôňu, dotyk…