barber v stredoveku
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
História, Jednohubky, Zaujímavosti

Púšťaním žilou sa v minulosti liečili takmer všetky ochorenia. Ako sa na tom podieľali holiči alebo barberi?

Púšťanie žilou, či už prostredníctvom lekárskeho zákroku alebo prostredníctvom pijavíc, zanechalo v histórii medicíny hlbokú stopu. Tento rituál, ktorý sa datuje do staroveku, bol založený na predstave, že krv a ďalšie telesné tekutiny musia byť udržiavané v rovnováhe na zachovanie zdravia. Táto prax bola široko rozšírená a praktizovaná po celom svete, tvoriac základ lekárskej starostlivosti po dobu viac ako 2000 rokov, približuje web wikipedia.org.

V Európe bola prax púšťania žilou štandardným postupom až do konca 19. storočia, pričom chirurgovia ju vykonávali ako bežný zákrok. Historicky sa ukázalo, že táto metóda bola vo väčšine prípadov pre pacientov škodlivá, čo viedlo k postupnému vynechaniu tejto praxe. Dnes je púšťanie žilou považované za kontroverznú a zastaranú metódu, ktorá má v modernom lekárstve len obmedzené miesto.

Púšťanie žilou sa používalo na liečbu širokého spektra chorôb, stalo sa štandardnou liečbou takmer každého ochorenia. Metódy boli rôznorodé, pričom najčastejšie sa používala flebotómia alebo venesekcia, kde sa krv odobrala z väčších žíl na predlaktí alebo krku. Skarifikácia bola ďalšou metódou, pri ktorej sa povrchové cievy narezali pomocou rôznych nástrojov ako injekčná striekačka alebo sklenený pohár. Odobratie takého množstva krvi, ktoré vyvolalo mdloby, sa považovalo za prospešné a mnohé sedenia sa skončili až vtedy, keď pacient začal omdlievať.

Viete, aký význam má farebný stĺp pri holičstve, ktorý možno vidieť dodnes?

Stredoveké obdobie prinieslo so sebou zaujímavé spojenie medzi holičmi a chirurgickými zákrokmi, ktoré sa prejavovalo aj vo vizuálnych symboloch ich remesla. Holiči nielenže strihali vlasy a starali sa o fúzy, ale vykonávali aj operácie na svojich zákazníkoch, vrátane extrakcie zubov a púšťania žilou. Tejto praxi sa venovali takzvaní holičskí chirurgovia. Hoci púšťanie žilou často odporúčali lekári, vykonávali ho holiči. Červeno-biely pruhovaný stĺp v holičstve, ktorý sa používa dodnes, je odvodený od tejto praxe. Jednou z interpretácii je, že červená symbolizuje krv, zatiaľ čo biela symbolizuje obväzy, píše wikipedia.org.

Napríklad, v renesančnom Amsterdame chirurgovia používali farebné pruhy na označenie ich schopností, červená označovala ich schopnosť púšťať žilou pacientom, biela bola symbol pre kosti a extrakciu zubov a modrá signalizovala pripravenosť na holenie.

Vznik United Barber Surgeon’s Company v Anglicku pridal ďalšiu vrstvu symboliky, holiči používali červeno-biely stĺp, zatiaľ čo chirurgovia používali len červený. V podobnom duchu aj vo Francúzsku chirurgovia označovali svoje ordinácie červenými stĺpmi s umývadlom. V Spojených štátoch sa modrá často objavovala na holičských stĺpoch, možno ako prejav ich národných farieb.

Symbolika týchto farieb môže mať viacero interpretácií, od praktických až po symbolické, červená pre arteriálnu krv, modrá pre žilovú krv a biela pre obväzy. Tieto historické praktiky a symboly dnes predstavujú zaujímavú časť dedičstva lekárskej a holičskej profesie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť