Nedávno sme sa pozreli na najvyšší vrch Európy, dnes sa pozrieme na najhlbšie jazero, aké by sme na Zemi našli. Asi ako už tušíte, tak reč je o jazere Bajkal, píše wikipedia.org.
Najhlbšie jazero na svete nájdeme v Rusku
Jazero Bajkal by sme našli na Sibíri a okrem toho, že je najhlbšie, tak je aj najväčšie sladkovodné jazero, ktoré obsahuje viac ako 20 % nezamrznutej sladkej vody na povrchu Zeme. Jazero sa rozprestiera na ploche o veľkosti 31 722 km2. Podľa všetkého je staré približne 20 až 25 miliónov rokov, čo z neho robí i najstaršie jazero v geologickej histórii. Hĺbka jazera sa odhaduje na 1642 metrov a zaujímavosťou je i to, že jeho dno sa nachádza 1187 pod hladinou mora.
Ak sa pýtate, ako je možné, že dno jazera uprostred Ázie je viac ako 1000 metrov pod hladinou mora, tak je to z dôvodu, že sa nachádza v aktívnej kontinentálnej riftovej zóne. Trhlinová zóna sa rozširuje rýchlosťou asi 2,5 centimetra za rok. Ako sa trhlina zväčšuje, tak i dno „padá nižšie“. Poruchová zóna je tiež seizmicky aktívna. V oblasti sa vyskytujú horúce pramene a každých niekoľko rokov dochádza k väčším zemetraseniam. Zároveň treba povedať, že pod jazerom leží asi 7 kilometrov sedimentu.
Viac ako 3-stovky riek vtekajú do jazera
Jazero je taktiež napájané a to až 330 tečúcimi riekami. Hlavné z nich, ktoré vtekajú priamo do Bajkalu, sú Selenga, Barguzin, Horná Angara, Turka, Sarma a Snežnaja.
Rovnako ako aj iné jazerá, tak aj toto poskytuje domov mnohým živočíchom. Jedným z nich, ktoré vyčnieva, je tuleň. Možno si teraz hovoríte, že tulene žijú v slanej vode, no ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo. V tomto prípade výnimkou je tuleň bajkalský, jediný sladkovodný druh tuleňa, ktorý žije výlučne v sladkovodnom prostredí. Zaujímavosťou je i to, že sa momentálne nevie, ako sa tuleň dostal na jazero Bajkal, pretože jazero leží stovky kilometrov vo vnútrozemí.
Nejde ale o jediného živočícha, ktorý tu žije. Pre jazero je typická bohatá biodiverzita. Podľa aktuálnych vedomostí, ktoré máme, je domovom pre viac ako 1 000 druhov rastlín a 2 500 druhov zvierat, ale skutočné čísla pre obe skupiny sa považujú za podstatne vyššie.