Mnohí z nás počas spánku mávajú sny. Niektoré sú viac intenzívne a iné zas menej. No určite sa vám už stalo, že sa vám niečo snívalo, no krátko po zobudení ste na to, čo ste v sne prežili, zabudli. Je možné nejakým spôsobom prispieť k tomu, aby sme zvýšili šancu, že si sny zapamätáme? Vedci z Australian University tvrdia, že áno.
Kľúčom k tomu, aby sme si zapamätali sny, je tento vitamín!
Priemerný človek strávi asi šesť rokov svojho života snívaním, počas ktorého „zažívame“ alternatívny svet. Mnohokrát aj taký, aký by sme chceli prežiť v realite.
Vedci hovoria, že kľúčom k tomu, aby sme si vedeli lepšie spomenúť na naše sny, je vitamín B6. Ten sa napríklad nachádza v banánoch. Výskumníci došli k tomuto záveru potom, ako vykonali experiment na stovke účastníkov z celej Austrálie.
Počas tohto experimentu podávali jednej skupine respondentov zvýšenú dávku vitamínu B6 pred spaním počas piatich dní po sebe. Ľuďom ho dávkovali v množstve 240 mg. Druhá kontrolná skupina dostala placebo tabletku. Rovnako treba uviesť, že obe skupiny ľudí boli natoľko rozmanité, že v nich neprevažovali ľudia so špecifickými charakteristikami.
„Naše výsledky ukazujú, že užívanie vitamínu B6 zlepšilo schopnosť ľudí vybavovať si sny v porovnaní s placebom,“ hovorí autor výskumu Dr Denholm Aspy z University’s School of Psychology. Ďalej dopĺňa: „Je to prvýkrát, čo bola vykonaná takáto štúdia účinkov vitamínu B6 na sny na takto veľkej a rôznorodej skupine ľudí,“
Pred užitím doplnkov si mnohí účastníci len zriedka spomenuli na svoje sny, ale na konci štúdie zaznamenali zlepšenie. Na to, čo sa im snívalo, sa im darilo spomenúť dokonca aj počas dňa niekoľko hodín potom, ako sa zobudili.
„Zdá sa, že ako čas plynul, moje sny boli zreteľnejšie, jasnejšie a ľahšie zapamätateľné. Počas dňa som tiež nestratil úlomky,“ povedal jeden z účastníkov po dokončení štúdie.
Ďalšia účastníčka experimentu uviedla:
„Moje sny boli skutočnejšie, nemohla som sa dočkať, kedy zas pôjdem do postele a budem snívať!“
No zároveň je dôležité spomenúť i to, že podľa výsledkov práce vedcov, podávanie vitamínu B6 neovplyvnilo obsah toho, čo sa účastníkom experimentu snívalo. Malo to dopad len na schopnosť spomenutia si na sny.
„Vitamín B6 neovplyvnil živosť, bizarnosť ani farbitosť ich snov a neovplyvnil ani iné aspekty spánkového režimu účastníkov.“, hovoria výskumníci.
V akých potravinách sa nachádza vitamín B6?
Vitamín B6 sa prirodzene vyskytuje v rôznych potravinách vrátane celozrnných obilnín, strukovín, ovocia (ako banán a avokádo), zeleniny (ako je špenát a zemiaky), mlieka, syra, vajec, červeného mäsa, rýb a podobne. Vedci ďalej ale hovoria, že nateraz nevedia povedať, či sa schopnosť spomenúť si na sny líši v závislosti od toho, koľko vitamínu B6 získajú ľudia zo stravy. Preto volajú po ďalšom výskume.
„Je potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, či sa účinky vitamínu B6 líšia v závislosti od toho, koľko sa ho prijíma zo stravy. Ak je vitamín B6 účinný len pre ľudí s nízkym príjmom potravy, jeho účinky na snívanie sa môžu pri dlhšom dopĺňaní zmenšiť,“ uzatvára výsledky štúdie Dr Aspy.