Nedávno sme sa venovali téme, či sa môže človek otráviť vodou. Tento fenomén je častejší, než sa zdá. Nastáva potom, ako v krátkom čase vypijeme príliš veľký objem vody. Zaujímavosťou je, že niektorí ľudia sú dokonca alergickí na vodu, no je ich pomerne málo. Štatisticky ide o jedného človeka z 23 miliónov, ktorý trpí týmto typom alergie.
Dnes sa pozrieme na ďalšiu príbuznú tému, je ňou alergia na slnko.
Existuje alergia na Slnko?
Asi dobre viete, že bez Slnka nemôže existovať život. Naša hviezda, ktorá zohrieva našu planétu, pomohla v minulosti vytvoriť podmienky vhodné, aby vznikol život. Aj dnes Slnko prispieva k tomu, aby mohol existovať. No napriek tomu, pre niekoho môže byť Slnko nepriateľom, vysvetľuje portál clevelandclinic.org.
Keď sa pozrieme na slnečné svetlo bližšie, tak zistíme, že sa skladá zo spektra elektromagnetického žiarenia, ktoré zahŕňa viditeľné svetlo, infračervené (teplo) a ultrafialové (UV). UV svetlo nevidíme a ani necítime, ale je vinníkom radu škôd spôsobených slnkom, ktoré zahŕňajú aj podráždenie.
Alergia na slnko nastane, keď sa u človeka po vystavení slnečnému žiareniu objaví vyrážka a niekedy aj iné príznaky. Tie môžu byť ako mierne, tak aj závažné, až sa človek musí vyhýbať slnečnému žiareniu.
Existuje viacero typov alergií na slnko v závislosti od typu vyrážky, príčiny a ľudí, ktorí sú najčastejšie postihnutí. Môžeme napríklad spomenúť Aktinické prurigo. Tento typ alergie spôsobuje vyvýšené hrbolčeky naplnené vodou, ktoré praskajú. Potom ako prasknú, tak môžu zanechať jazvy. Môže postihovať napríklad líca, pery, krk, uši, ramená ale aj ruky.
Ďalej poznáme Fotoalergická reakcie. Tento typ alergie na slnko sa vyskytuje, keď chemikália aplikovaná na vašu pokožku reaguje so slnečným žiarením.
Ďalším typom alergie je Solárna žihľavka. Ako už podľa názvu asi tušíte, tak spôsobuje žihľavku a to už po pár minútach slnenia.
Tých typov alergií, ktoré spôsobuje Slnko, je ale oveľa viac.
Koho môže postihnúť alergia na Slnko?
Alergia na slnko môže postihnúť kohokoľvek, vrátane všetkých vekových skupín, rás a pohlaví. Niektoré typy alergie sú ale bežnejšie u ľudí so svetlejšou a iné zas u ľudí s tmavšou pokožkou. Rovnako treba uviesť, že aj niektoré lieky zvyšujú riziko fotoalergickej reakcie. Môže ísť napríklad o antibiotiká, antihistaminiká, lieky na zníženie cholesterolu, hormonálne lieky a ďalšie.
Čo spôsobuje alergiu na slnko?
Zlou správou je, že vedci aktuálne presne nevedia, čo presne spôsobuje slnečnú alergiu, hoci poznáme viacero spúšťačou. No vždy ide iba o reakciu na niečo, no nepoznáme príčinu.
„Nie je jasné, prečo niektorí ľudia majú alergiu na slnko a iní nie.“
Vyskytuje sa, keď slnečné svetlo aktivuje uvoľňovanie histamínu alebo podobnej chemickej látky vo vašich kožných bunkách. Slnečné reakcie sú bežnejšie na jar a začiatkom leta, keď ľudia začínajú častejšie chodiť na slnko a odhaľujú väčšie časti tela. No zaujímavosťou je, že pri pokračujúcom vystavovaní sa slnečnému žiareniu v letných mesiacoch sa pokožka môže niekedy stať odolnou, čím sa zníži pravdepodobnosť alergickej reakcie.
Mimochodom, ak ak by vás to zaujímalo, tak existuje aj alergia na chlad.