Určite ste to už pri konzumácii alkoholu počuli vetu: „Napi sa, bude ti teplejšie!“. Pravdou je, že to tak skutočne funguje, ak sa napijeme v chladnom zimnom počasí, tak nás zaleje teplo. To by mohlo naznačovať, že alkohol dokáže ovplyvniť telesnú teplotu, je ale tomu skutočne tak? Krátka odpoveď je, že nie, vypitie alkoholu vám nedokáže zdvihnúť telesnú teplotu.
Konzumácia alkoholu so sebou prináša viacero vedľajších účinkov, vysvetľuje portál theconversation.com. Jedným z nich je aj to, že dochádza k rozširovaniu krvných ciev, čo vedie k tomu, že sa cítite teplejšie. No nie je to také jednoduché. V skutočnosti alkohol nedokáže zvýšiť vašu telesnú teplotu. A nižšie si vysvetlíme, čo stojí za pocitom, že vám je teplejšie.
Prečo sa cítim teda po vypití alkoholu teplejšie?
Ide o vnem, ktorý je generovaný neurónmi citlivými na teplo (termoreceptormi). Tieto malé detektory teploty máme umiestnené pod kožou. Reagujú ako na teplo, tak aj na chlad. No, ako sme vyššie povedali, tak po vypití alkoholu dochádza k rozšíreniu ciev, ktoré vedú našu najvzácnejšiu tekutinu, čím dôjde k zvýšeniu prietoku krvi v blízkosti povrchu pokožky. Už asi tušíte, tak vďaka tomu, že sa krv dostane bližšie k receptorom, ktoré reagujú na teplo, cítime pocit zahratia. Inými slovami redistribúcia krvi, ku ktorej dochádza, keď pijete alkohol, vysiela do vášho mozgu záplavu správ, ktoré hovoria, že vám je teplo.
No je tu jeden paradox
Aj keď sa pocit tepla po vypití alkoholu môže zdať ako výhoda, v skutočnosti to môže byť dosť nebezpečné. Treba podotknúť, že hoci vás po vypití alkoholu zaplaví teplo, tak v skutočnosti alkohol robí presný opak. Dôvodom je, že ako krv stúpa k povrchu vašej pokožky, tak menej krvi máte v orgánoch. To spôsobí, že „vo vnútri“ vám začína byť chladnejšie. Teda ak sa ocitnete v situácii, kedy mrznete, siahnuť po alkohole nie to najlepšie riešenie, hoci na chvíľu vám môže pocit tepla pomôcť. Telo proti chladu bojuje tak, že zúži cievy, aby krv nasmerovalo k životne dôležitým orgánom, aby zostali v teple, no alkohol tento proces zvráti. Len pre zaujímavosť, práve zúženie ciev a nasmerovanie krvi ku orgánom spôsobuje, že ak sme vystavení chladu, tak máme častejšie nutkanie ísť močiť. Zaujímavosťou tiež je, že konzumácia alkoholu vplýva aj na schopnosť vnímania studeného vzduchu. Predpokladá sa, že to ale nespôsobuje rozšírenie ciev, ale táto zmena vnímania chladného vzduchu pochádza z mozgu.
Celkovo vzaté, alkohol má viacero účinkov na vašu myseľ a mozog.