Vietnamská kuchyňa naberá na popularite už aj v našich končinách a tie najobľúbenejšie vietnamské jedlá si viete vychutnať s dávkou autencity, ako keby ste boli v skutočnom Vietname. Vietnamské jedlá sú pestré, plné zeleniny, byliniek, korenín a exotických ingrediencií. Táto kuchyňa ponúka veľké množstvo pokrmov, z ktorých si vyberie vegetarián či mäsožravec, no sú tam aj také jedlá, ktoré na Slovensku a ani v okolitých krajinách pravdepodobne nezoženiete. Dôvod je taký, že ich konzumácia nie je celkom pre zdravie človeka bezpečná a na to, aby ste ich ochutnali, sa budete musieť predsa len do Vietnamu vybrať, píše asiapearltravel.com.
Ktoré jedlá to sú?
Tiet Canh je pokrm, ktorý Vietnamci často konzumujú a zoženiete ho iba vo Vietname. Ide o puding z čerstvej krvi získanej z prasaťa alebo z kačice, pričom sa táto krv nijako tepelne neupravuje. Táto krv môže obsahovať veľké množstvo nebezpečných vírusov, ktoré sú pre človeka hrozbou.
Nem chua sú fermentované bravčové závitky obsahujúce surové bravčové mäso, cesnak, papriku, ryžový kvet a po 3 dňoch kvasenia sú pripravené na konzumáciu. Toto jedlo je vo Vietname veľmi populárne a zoženiete ho dokonca i v supermarketoch. Princípom prípravy tohto pokrmu je fermentácia alebo kvasenie, čo môže mať za následok to, že rolky môžu byť napadnuté patogénnymi baktériami alebo plesňami.
Korytnačka Trionychidae je vyhľadávanou pochúťkou, ktorú možno okúsiť vo vietnamských reštauráciách. Mäso z tejto korytnačky sa konzumuje len vtedy, keď je korytnačka živá a zdravá. V opačnom prípade mŕtva korytnačka obsahuje toxín histamín, ktorý môže bez včasnej pomoci spôsobiť smrť.
Medúzy, aj takéto tvory môžete vo Vietname ochutnať. Vietnamci používajú medúzy do veľkého množstva pokrmov, ako sú šaláty, polievky či rezance. Medúza sa tri krát namočí do slanej vody a ak sa ich mäso zmení na červenkasté alebo žlté, je pripravené na konzumáciu. V období jar až leto, kedy je rozmnožovacie obdobie medúz, je nebezpečné medúzy konzumovať. V tomto období sa v medúzach hromadí veľké množstvo toxínov, čo môže spôsobiť otravu jedlom.
Bambus je typickým doplnkom ázijskej stravy a Vietnam nie je žiadnou výnimkou. Bambusový koreň však obsahuje veľmi vysoké hladiny kyanidu, asi 230 mg na 1 kilogram bambusových výhonkov a koreňov. Aby sa bambusový koreň mohol konzumovať, je potrebné ho niekoľkokrát prevariť a zbaviť jedu pomocou vápna. Následky konzumácie kyanidu môžu byť pre človeka fatálne. Po skonzumovaní kyanidu premieňajú tráviace enzýmy tento kyanid na kyselinu kyanhydrickú a tá je pre ľudské telo extrémne toxická.