Stolové hry si ľudia obľúbili už pred tisíckami rokov a výnimkou nebol ani staroveký Egypt. Starovekí Egypťania boli známi svojou láskou k hrám a často hrali stolové hry, aby si skrátili čas, zapojili sa do priateľského súperenia a dokonca si získali priazeň u bohov.
Jednou z najpopulárnejších stolových hier v starovekom Egypte bol Senet. Táto hra sa hrala na doske s 30 políčkami, usporiadanými v troch radoch po desiatich. Hracie prvky boli zvyčajne vyrobené z dreva alebo slonoviny a mali tvar malých kužeľov alebo diskov. Cieľom hry bolo presunúť všetky svoje figúrky z jedného konca hracej dosky na druhý a zároveň sa vyhýbať prekážkam a figúrkam súperov. Senet bol taký populárny, že bol často súčasťou pohrebných rituálov, aby tak pobavili zosnulého v posmrtnom živote, píše metmuseum.org
Ďalšou populárnou hrou bol Mehen, ktorý sa hral na kruhovej doske. Doska zobrazuje stočeného hada rozdeleného na štvorce a hracie figúrky mali tvar levov alebo malých guličiek. Cieľom hry bolo posunúť svoje figúrky po hracej ploche do stredu špirály a vyhnúť sa pritom hadovi. Mehen bol tiež často súčasťou hrobov zosnulých, pretože sa verilo, že poskytuje ochranu zosnulým v posmrtnom živote.
Medzi ďalšie stolové hry, ktoré sa hrali v starovekom Egypte, patrili Hounds and Jackals, čo bola hracia doska s dvoma sadami po 29 otvorov. Hracie figúrky tvorilo desať malých tyčiniek so šakalími alebo psími hlavami. Doska mala tvar čepele sekery a na povrchu bola vyrezaná palma zakončená nápisom Shen v strede, o ktorom sa predpokladá, že bol cieľom hry.
Hry neslúžili Egypťanom iba na zábavu, ich význam bol hlbší!
Stolové hry neboli pre starých Egypťanov len zábavou, ale mali aj náboženský a spoločenský význam. Niektoré hry sa hrali ako spôsob, ako si získať priazeň u bohov, zatiaľ čo iné sa hrali ako spôsob preukázania svojej inteligencie a zručnosti. Spoločenské hry hrávali ľudia všetkých spoločenských vrstiev, od obyčajných ľudí až po faraónov, píše metmuseum.org.
Celkovo hrali stolové hry v starovekej egyptskej kultúre dôležitú úlohu, poskytovali zábavu, sociálnu interakciu a dokonca aj náboženský význam. Aj keď sa pravidlá a hrateľnosť týchto starovekých hier môžu zdať dnes pre nás jednoduché v porovnaní s modernými stolovými hrami, neboli o nič menej zaujímavé a fascinujú nás dodnes.