prve pitvy
História, Ľudské telo, Príbehy, Zaujímavosti

Vraždili ľudí a telá predávali lekárskej fakulte. Ako dopadli vrahovia Burke a Hare a kedy sa vôbec začali vykonávať prvé pitvy?

V histórii vedy nastal zaujímavý okamih s nástupom systémovej pitvy ľudských mŕtvol. V starovekom Grécku sa lekári počas mnohých storočí snažili pochopiť fungovanie ľudského tela a zdravie a to najmä prostredníctvom gréckej medicíny, ktorá sa vyvinula v Alexandrii v 3. storočí pred Kristom. V tejto oblasti sa Herophilus z Chalcedónu a Erasistratus z Ceosu stali prvými gréckymi lekármi, ktorí v 3. storočí pred Kristom vykonávali systematické pitvy ľudských tiel v Alexandrii, čím sa prekročili limity skúmania ľudského tela. Dovtedy sa chirurgické rezy vykonávané lekármi považovali za relatívne povrchné metódy skúmania. Tento vedecký pokrok bol navyše povzbudený kráľovským patronátom, ktorý poskytoval telá popravených zločincov pre vedecké účely, ale aj prostredím, ktoré v tom čase obývala kozmopolitná inteligencia. Avšak po smrti Herophila a Erasistrata upadla ľudská pitva do zabudnutia v celej následnej starogréckej vede a zostala zakázaná počas stredoveku v dôsledku posvätnosti kostola a cirkevných autorít. Až v 14. storočí bola v Bologni v Taliansku obnovená ako nástroj na výučbu anatómie po viac ako 1700-ročnej prestávke, píše stránka ncbi.nlm.nih.gov.

Keď neboli k dispozícii telá prirodzene zomretých, našli si iný spôsob!

V Británii bol zaznamenaný dramatický pokles počtu zločinov trestaných smrťou a to vďaka Zákonu o rozsudku smrti z roku 1823, čo malo za následok nedostatok dostupných mŕtvych tiel na lekársky výskum, pretože lekárske školy mohli legálne pitvať iba telá alebo mŕtvoly tých, ktorí boli odsúdení na smrť. Lekárske fakulty poskytovali finančnú kompenzáciu za pitvy, čo viedlo k vykrádaniu hrobov, ktoré sa stalo bežným javom a príbuzní začali strážiť hroby svojich blízkych, zatiaľ čo na cintorínoch boli inštalované strážne veže. Mŕtve telá naberali na hodnote všeobecne, no najväčšiu hodnotu mali tie, ktoré boli pochované nedávno. Stúpajúcu hodnotu mŕtvych tiel využívali aj tí, ktorí boli schopní uchýliť sa k činu vraždy s cieľom získať finančnú odmenu za poskytnuté telo. K najznámejším prípadom patrili vraždy Burkea a Hareho v Edinburghu v rokoch 1827 a 1828.

Keď príležitosť robí vraha

V decembri 1827 sa William Hare a William Burke prvýkrát dostali do sveta lekárskej vedy, keď jeden z Hareových nájomníkov menom Old Donald zomrel prirodzenou smrťou a stále dlhoval nájomné vo výške štyroch libier. Aby pokryli jeho dlh, pred pohrebom naplnili rakvu materiálom a jeho telo odniesli na Edinburskú univerzitu, kde sa rozhodli predať telo lekárskej fakulte. Profesor Robert Knox, populárny lektor anatómie, zaplatil za toto telo sedem libier a desať šilingov.

Po úspešnom predaji sa Burke a Hare rozhodli v tomto konaní pokračovať a v roku 1828, keď ochorel ďalší ich nájomník menom Joseph, pomohli mu zomrieť. Naliali mu whisky a potom ho udusili zakrytím úst a nosa, čím zanechali telo pre vedecký výskum a študentov nepoškodené.

Dvojica Burke a Hare sa rozhodla získať ďalšie obete, no už nemali nájomníkov, ktorí by boli chorí. Preto nalákali svoje obete do ubytovne, ktorá sa nachádzala v najchudobnejších oblastiach Edinburghu. Pri týchto komunitách bolo menej pravdepodobné, že obete budú identifikované. Celkovo sa hovorí, že Burke a Hare zavraždili najmenej 16 ľudí a dostávali za každú obeť od sedem do desať libier, no skutočný počet obetí bude pravdepodobne oveľa vyšší.

Pomocou svedeckých výpovedí sa podarilo vypátrať a dolapiť týchto vrahov. Burke bol odsúdený na smrť obesením na Lawnmarket pred davom viac ako 25 000 ľudí. Po jeho popravení bolo jeho telo darované lekárskej fakulte a niekoľko študentov anatómie si dokonca odnieslo suveníry z jeho kože, ktorú použili na viazanie kníh. Jeho kostra je stále vystavená v Surgeon’s Hall v Edinburghu a aj napriek tomu, že sa Hare na vraždách zúčastnil, bol prepustený vo februári 1829 a ušiel do Anglicka, vysvetľuje historic-uk.com.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.