Ľaváci sú fascinujúcou skupinou ľudí, ktorých vlastnosti a zručnosti sa líšia od pravákov. Podľa štatistík tvoria približne 12 % svetovej populácie, zatiaľ čo praváci tvoria 87 % a iba 1 % je obojručných. Ľaváci v minulosti čelili diskriminácii a boli považovaní za ľudí spojených s diablom. Niektoré krajiny dokonca nútili deti naučiť sa písať pravou rukou.
Dnes sa však situácia mení a ľavák sa stáva spoločensky akceptovanejší, píše leftyfretz.com. Výskum ukazuje, že ľaváci majú zvýšenú pravdepodobnosť trpieť alergiami, autoimunitnými poruchami, migrénami či poruchami spánku. Takisto je u ľavákov vyššie riziko výskytu periodickej poruchy pohybu končatín, ktorá spôsobujú nekontrolovateľné pohyby končatín počas spánku. Výskum publikovaný v roku 2011 ukázal, že sa táto porucha vyskytuje u 94 % pacientov, ktorí sú ľaváci, zatiaľ čo u pravákov to bolo 69 %.
Podľa výskumnej knihy s názvom Cerebral Dominance: The Biological Foundations bola zistená vyššia pravdepodobnosť výskytu alergií u ľavákov v porovnaní s pravákmi a to až 11-krát. Okrem toho, výskum tiež odhalil, že ľaváci mali dva a polkrát vyššiu pravdepodobnosť trpieť autoimunitnými poruchami, ako je ulcerózna kolitída alebo reumatoidná artritída. V rovnakej vedeckej štúdii, o ktorej sme sa zmienili vyššie, bola zistená zhruba dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť výskytu migrén u ľavákov v porovnaní s pravákmi.
Ľaváci však vynikajú v kreatívnych úlohách a umení, čo môže súvisieť s tým, že pravá strana mozgu, ktorá koordinuje ľavú stranu tela, riadi úlohy súvisiace s kreativitou. Takisto existujú mýty o tom, že ľaváci sú náchylnejší k alkoholizmu, no výskum ukazuje, že to nie je pravda. Skutočnosťou je, že práve ľaváci pijú alkohol v miernejšom množstve ako praváci.
Ako je to s inteligenciou?
Diskutuje sa aj o tom, či majú ľaváci vyššie IQ ako praváci. Niektoré štúdie môžu naznačovať, že áno, zatiaľ čo iné ukazujú opak. Je dôležité poznamenať, že každý jedinec je jedinečný a tieto štúdie len poskytujú všeobecné trendy.
Eleni Ntolka a Marietta Papadatou-Pastou z Aténskej univerzity uskutočnili tri metaanalýzy, v ktorých zahrnuli 18 štúdií hodnotiacich skóre IQ viac ako 22 000 ľudí a súčasne hodnotili celkový systémový prehľad 36 štúdií zahŕňajúcich viac ako 66 000 ľudí. Väčšina štúdií ukázala takmer nulový rozdiel v priemernom IQ medzi pravákmi a ľavákmi. V metaanalýze, ktorá konkrétne porovnávala pravákov a ľavákov, výskumníci zistili, že praváci mali len mierny náskok v IQ, no rozdiel bol príliš malý na to, aby mal nejaký skutočný efekt. Celkovo vedci dospeli k záveru, že rozdiely v inteligencii medzi skupinami ovládajúcimi ruky v populácii sú zanedbateľné, informácie pochádzajú zo štúdie publikovanej na stránke Národného centra pre biotechnologické informácie.