Keď príde reč na najväčších zabijakov na svete, môže to evokovať predstavy o divokých predátorov, ako sú levy alebo krokodíly, ale v skutočnosti je to oveľa menšie a všadeprítomné stvorenie: komár, píše portál organizácie Centers for disease control and prevention. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú komáre zodpovedné za viac ľudských úmrtí ročne ako ktorékoľvek iné zviera na planéte.
Komáre sú najobávanejším ľudským zabijakom na planéte
Komáre sú primárnymi prenášačmi mnohých smrteľných chorôb vrátane malárie, horúčky dengue, žltej zimnice a vírusu Zika. A hoci v našich končinách stret s komárom sa nám nespája s chorobami či smrťou, tak v iných regiónoch sveta, je situácia diametrálne odlišnou. Tieto choroby neúmerne postihujú ľudí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, kde je obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a preventívnym opatreniam, ako sú siete proti komárom a odevy ošetrené insekticídmi.
Samotná malária je zodpovedná za viac ako 400 000 úmrtí ročne, pričom tejto zákernej chorobe podľahnú väčšinou mladšie deti ako päť rokov v subsaharskej Afrike. Pre tých, ktorí nevedia, tak malária je závažné infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené parazitickými mikroorganizmami a prenáša sa na človeka cez krv slintačkami infikovaných komárov. Medzi bežné príznaky malárie patria horúčka, zimnica, silné potenie, bolesti hlavy a svalov, únava, zvracanie a hnačka. Malária tiež môže spôsobiť anémiu, ktorá je charakterizovaná slabosťou, únavou a závratmi. Ak sa malária nelieči včas, môže spôsobiť zlyhanie orgánov, kómu alebo dokonca smrť.
Horúčka dengue, ktorú prenášajú komáre v tropických a subtropických oblastiach, postihuje každý rok odhadom 390 miliónov ľudí a ak sa nelieči, môže byť smrteľná. Pre toto ochorenie je typická vysoká horúčka, ktorá môže zvýšiť teplotu človeka až na 40°C. Ďalšími sprievodnými javmi sú belosťou hlavy, očí, kĺbov a svalov, vyrážky na koži, nevoľnosť a ďalšie.
Aj keď sa dosiahol pokrok v znižovaní globálnej záťaže chorôb prenášaných komármi, zostáva ešte veľa práce. Vývoj nových vakcín a liečby, ako aj zvýšené investície do boja proti komárom sú kľúčové pre zníženie počtu týchto smrteľných chorôb.
Choroby prenášané komármi predstavujú okrem ľudských obetí aj veľkú ekonomickú záťaž, a to tak z hľadiska priamych nákladov na zdravotnú starostlivosť, ako aj straty produktivity. Investície do boja proti komárom a prevencie chorôb nielen zachraňujú životy, ale tiež pomáhajú podnietiť hospodársky rast a rozvoj v postihnutých komunitách.
Žraloky zoberú nepomerne menej životov
Len pre zaujímavosť, medzi ďalších zabijakov, ktorí vyčnievajú vo zvieracej ríši, patria napríklad hady. Tie podľa odhadov zabijú ročne okolo 50-tisíc ľudí a približne 1-tisícku obetí majú na svedomí krokodíly. Mimochodom, aj my ľudia berieme každoročne mnoho životov. Podľa odhadov v dôsledku našej činnosti ročne zahynie približne 435-tisíc zvieracích životov.
Mimochodom, uhádli ste ešte predtým, ako ste si prečítali článok, že najväčším zabijakom ľudí je komár?! Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnej sieti.