Papierové rezy môžu byť malé a povrchné, ale dokážu nám spôsobiť veľké nepríjemnosti a bolesť. Prečo je to tak? Vysvetlenie spočíva v citlivosti našich prstov. Niektoré oblasti tela obsahujú viac nervových buniek ako iné a preto sú tieto miesta citlivejšie na dotyk. Na vizuálnej reprezentácii tela známej ako kortikálny homunkulus, ktorá zobrazuje množstvo nervových buniek v jednotlivých častiach tela, vidíme, že najcitlivejšie časti tela sú zobrazované ako najväčšie. A práve ruky sú jednou z najcitlivejších častí tela, ktorá dokáže rozpoznať aj mikroskopické rozdiely v povrchoch.
S toľkými nervami v prstoch nie je preto žiadnym prekvapením, že aj malé papierové rezy na prstoch môžu byť veľmi bolestivé. Táto bolesť môže byť ešte horšia, keďže ruky používame takmer celý deň a preto máme väčšiu šancu na opakované otvorenie hojacich sa rán a zavlečenie cudzích látok do nich, informuje stránka McGill Univerzity v Montreale.
Zistite podľa jednoduchého testu, ktoré časti vášho tela sú tie najcitlivejšie
Dvojbodová diskriminácia sa týka schopnosti rozlíšiť dva blízke objekty, ktoré sa dotýkajú pokožky ako dva samostatné body a nie ako jeden. Táto schopnosť sa často testuje počas neurologických vyšetrení pomocou dvoch ostrých predmetov a je často využívanou metódou na hodnotenie hmatového vnímania v klinických podmienkach.
Táto technika spočíva v subjektívnom hodnotení pacientom toho, čo cíti a preto by sa mala vykonávať so zatvorenými očami. Na testovanie sa môže použiť posuvné meradlo alebo upravená kancelárska sponka.
Terapeut náhodne strieda dotyky s jedným alebo dvoma bodmi v testovanej oblasti, ako napríklad na prste, ruke, nohe alebo palci na nohe. Pacient potom oznamuje, či cítil jeden alebo dva body. Najmenšia vzdialenosť medzi dvomi bodmi, ktorá ešte vedie k vnímaniu dvoch odlišných podnetov, sa zaznamenáva ako dvojbodový prah pacienta, píše Wikipedia.org.
Aj keď sa dvojbodové testovanie bežne používa klinicky, výsledky mnohých výskumných štúdií naznačujú, že nie je presnou mierou hmatovej priestorovej ostrosti. Tieto štúdie ukázali, že dvojbodový test môže mať nízku citlivosť a nedokáže detekovať alebo podhodnotiť senzorické deficity.
Ak vás však stále zaujíma, ktoré časti vášho tela sú najcitlivejšie, môžete vyskúšať tento dvojbodový rozlišovací test s priateľom na vlastnej koži. Pri testovaní sa použijú dve tupé ceruzky, pričom pomocou nich sa bude priateľ dotýkať rôznych miest na vašom tele. Pomaly bude približovať tieto ceruzky k sebe a budete si všímať miesto, kde už nie ste schopný rozlíšiť jednu ceruzku od druhej. Miesto, kde už necítite rozdiel či sa jedná o jeden alebo dva body, je menej citlivé.
Všeobecne platí, že najcitlivejšie časti tela sú pery, jazyk a ruky, zatiaľ čo chrbát a holene sú najmenej citlivé.