biela tvar
História, Ľudské telo, Zaujímavosti

Biela pokožka bola v minulosti symbolom krásy. Zlúčeniny olova, ktoré bieliace výrobky obsahovali, mali na organizmus hrozné účinky

Bielenie pokožky, známe tiež ako zosvetlenie je častou praxou, pri ktorej sa používajú chemické látky na zosvetlenie a dosiahnutie rovnomernej farby pokožky. Cieľom je zníženie koncentrácie melanínu v koži. Nedávne zistenia však naznačujú, že niektoré z týchto chemikálií môžu byť toxické, čo predstavuje vážne zdravotné riziká, píše wikipedia.org.

Jednou z látok, ktorá je často používaná na bielenie pokožky, sú zlúčeniny ortuti. Avšak výskumy preukázali, že tieto látky môžu spôsobovať neurologické problémy a poškodenie obličiek. Napriek týmto nebezpečenstvám sa v mnohých afrických krajinách, kde 25 až 80 % žien pravidelne používa produkty na bielenie pokožky, tieto látky stále často vyskytujú.

Podobná je situácia aj v Ázii, kde sa podľa štatistík približne 40 % žien pravidelne uchyľuje k používaniu bieliacich produktov. V krajine s najväčšou populáciou, v Indii, je dokonca viac ako polovica produktov starostlivosti o pleť určená na bielenie pokožky. V Pakistane, kde sú tieto produkty takisto obľúbené, bola zistená prítomnosť toxických hladín hydrochinónu a ortuti v mnohých bieliacich krémoch.

História bielenia pokožky siaha do 16. storočia

História snáh o zosvetlenie pokožky siaha minimálne do 16. storočia, kedy bola biela pokožka považovaná za symbol vyššieho sociálneho postavenia a krásy. V Európe je aktuálne  používanie určitých bieliacich činidiel povolené, napríklad kyselina kojová a alfa-hydroxykyselina. Avšak iné látky, ako je hydrochinón a tretinoín, sú zakázané. Napriek tomu niektoré krajiny stále povoľujú používanie zlúčenín ortuti v kozmetických výrobkoch a je možné ich zakúpiť aj online.

Z histórie je neslávne známe kozmetické bielidlo pod názvom Benátska ceruse, ktorá sa stala predmetom záujmu v 16. storočí. Tento výrobok bol vysoko žiadaný a považovaný za najlepší dostupný v danej dobe. Jeho lákadlom bola údajne najvyššia kvalita bieleho olova až z Benátok, ktoré v tom čase slúžili ako hlavné mesto svetového obchodu.

Následky olova na ľudský organizmus mali vysoko nežiaduce účinky

V roku 1688 bol zaznamenaný recept na výrobu tohto kozmetického prípravku, ktorý obsahoval zmes vody, octu a olova. Používanie bieleho olova ako pigmentu v kozmetike však malo negatívny vplyv na ľudské telo, vysvetľuje Wikipedia.org.

Dlhodobé používanie Benátskej ceruse malo vážne dôsledky pre zdravie, vrátane vnútorného poškodenia orgánov a v niektorých prípadoch aj smrť. Olovo sa ukázalo byť toxické nielen pre telo, ale aj pre kosti, obličky a pečeň.

Okrem týchto vnútorných komplikácií mali používatelia Benátskej ceruse často aj povrchové problémy. Vypadávanie vlasov, najmä v prednej časti vlasovej línie, bolo jedným z vedľajších účinkov. Zlúčeniny olova tiež spôsobovali škvrnitosť a odlupovanie kože pri dlhodobom používaní. To viedlo ku vzniku škvŕn a jaziev, ktoré bolo možné zakryť iba nanášaním ďalších vrstiev Benátskej ceruse, čím sa vytvoril nezdravý cyklus, v ktorom sa ženy denne spoliehali na tento produkt z dôvodu svojej márnivosti.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.