Pizza bola v minulosti považovaná za jedlo chudobných, no dnes je tomu inak. Často ju podávajú aj v tých najluxusnejších reštauráciách. História tohto jedla siaha do roku 997 p.n.l. a pôvod má na juhu Talianske v Gaete. Koncept pizze, ako ju poznáme dnes, sa ale postupom času vyvíjal. Mnohí z nás, ak by videli pizzu spred 2-tisíc rokov, tak by ju možno ani nespoznali.
Pompeje patria k najznámejším mestám v Taliansku a to vďaka sopke Vezuv, ktorá v roku 79 pochovala toto mesto. Kontinuálne už niekoľko rokov na území tohto mesta prebiehajú archeologické vykopávky, ktoré nám odkrývajú jeho históriu.
Pozeráme sa na predchodcu pizze? Archeológovia si myslia, že áno
Najnovšie pozornosť širokej verejnosti zaujala vykopávka maľby spred 2-tisíc rokov, na ktorej možno vidieť s najväčšou pravdepodobnosťou predchodcu dnešnej pizze, hovoria výskumníci. No dopĺňajú, že hoci je na freske zobrazený pokrm, ktorý veľmi pripomína pizzu, nie je možné ho presne tak nazvať, keďže chýbajú niektoré z najcharakteristickejších dnešných ingrediencií, ako sú paradajky a mozzarella. Ale dopĺňajú, že ide pravdepodobne o jeden z variantov a predchodcov tohto obľúbeného jedla. Výskumníci obraz objavili v meste, ktoré pred takmer 2000 rokmi zasiahla erupcia sopky Vezuv a ktoré sa nachádza asi 23 kilometrov od Neapola, moderného domova pizze.
2,000 year old depiction of a pizza sadly lacking in pineapple. https://t.co/g39cLgbmYN
— Timothy Stebbing (@tjstebbing) June 28, 2023
Podľa archeológov je tento typ zobrazenia známy ako xenia a bol inšpirovaný „hostinnými darmi“, ktoré sa podľa starogréckej tradície ponúkali hosťom v období hellenizmu. Tieto zobrazenia mali aj náboženský význam a často odkazovali na posvätnú sféru. Záznamy ukazujú, že v blízkosti Vezuvu bolo nájdených približne tristo takýchto scén, ale žiadna z nich sa doteraz nedá presne porovnať s nedávno objavenou freskou, ktorá je zaujímavá kvalitou prevedenia a zachovaním detailov.
Je zaujímavé poznamenať, že známe texty vrátane Eneidy od Vergilia, spomínajú podobný spôsob servírovania ovocia a plodov na obetných chleboch. Obetné chleby sa často používali na symbolické poukázanie darov, ktoré sa prinášajú bohom alebo duchovným bytostiam. V pasáži z Eneidy hrdinovia, po konzumácii ovocia, začnú jesť aj tieto chleby, pričom si uvedomia, že sa splnilo proroctvo o nájdení novej vlasti. Tento kontrast medzi jednoduchým jedlom a luxusom strieborných podnosov a umeleckých zobrazení sa spája s freskou a súčasne pripomína aj súčasný vývoj pizzy.
„Pompeje nás neustále prekvapujú, je to pokladnica, ktorá stále odhaľuje nové poklady. Bez ohľadu na vedecké rozpravy, musíme si uvedomiť celosvetový význam tohto miesta, na ktoré venujeme našu pozornosť nielen zatvorením Veľkého projektu Pompeje, ale aj spúšťaním nových iniciatív. Ochrana a rozvoj kultúrneho dedičstva je absolútnou prioritou.“, uviedol Gennaro Sangiuliano, ktorý je ministrom kultúry.
Tento objav v Pompejach zdôrazňuje nielen históriu a kultúru tohto starobylého mesta, ale aj význam jedla v spoločnosti a jeho evolúciu. Pizza, ktorá sa narodila ako jedlo pre chudobných v južnej časti Talianska, sa stala celosvetovým fenoménom. Tento objav nám pripomína, že aj jednoduché jedlo môže mať hlboké historické korene a byť súčasťou bohatej kultúry.