Nová štúdia zverejnená v časopise PLOS ONE prináša zaujímavé zistenia týkajúce sa súvislosti medzi vystavením domácim zvieratám a výskytom potravinových alergií u detí. Analyzovalo sa viac ako 65 000 detí z Japonska a ukázalo sa, že deti vystavené mačkám alebo psom počas vývoja alebo raného detstva mali tendenciu mať menej potravinových alergií v porovnaní s deťmi, ktoré s takýmito zvieratami neprichádzali do kontaktu.
Štúdiu vypracoval tím vedcov z Fukušimského regionálneho centra pre japonské životné prostredie a štúdium detí pod vedením Hisaa Okabeho. Vzhľadom na neustály nárast výskytu potravinových alergií u detí, sú takéto výskumné výsledky nesmierne dôležité pre lepšie porozumenie možných faktorov ovplyvňujúcich vznik tohto zdravotného problému.
V súčasnosti je viac ako jednému z desiatich detí v krajinách s vysokými príjmami diagnostikovaná potravinová alergia a tento počet neustále stúpa. Preto je kľúčové hľadať možné spôsoby, ako tomuto trendu zabrániť alebo ho aspoň zmierniť. Predchádzajúce výskumy naznačili, že kontakt s domácimi zvieratami, konkrétne so psami a mačkami, počas tehotenstva a raného detstva dieťaťa môže mať pozitívny vplyv na výskyt potravinových alergií u týchto detí.
Bohatá vzorka respondentov priniesla presné výsledky
V tejto aktuálnej štúdii vedci využili údaje z Japan Environment and Children’s Study, ktorá je celoštátnou štúdiou o rodení detí. Skúmali 66 215 detí a zhromaždili informácie o vystavení týchto detí rôznym domácim zvieratám a prítomnosti potravinových alergií. Výsledky naznačujú, že asi 22 percent detí bolo vystavených domácim zvieratám počas ich vývojového obdobia, pričom najčastejšie išlo o psy a mačky.
Zistenia štúdie ukazujú, že deti vystavené domácim psom a mačkám mali výrazne nižší výskyt potravinových alergií v porovnaní s deťmi, ktoré s týmito zvieratami neprichádzali do kontaktu. Je však dôležité podotknúť, že medzi deťmi žijúcimi v domácnostiach so psami, ktoré boli umiestnené vonku, sa výskyt alergií nemenil výrazne. Okrem toho deti vystavené psom v byte mali nižšiu pravdepodobnosť výskytu alergií na vajcia, mlieko a orechy, zatiaľ čo deti vystavené mačkám mali nižšiu pravdepodobnosť alergií na vajcia, pšenicu a sóju.
Výskum bol založený na presných údajoch zhromaždených počas tehotenstva a po pôrode, čo dodáva jeho výsledkom na spoľahlivosti. Je však dôležité poznamenať, že táto štúdia nezakladá príčinnú súvislosť medzi vystavením domácim zvieratám a výskytom potravinových alergií. Vedci však dúfajú, že tieto výsledky prispejú k ďalšiemu výskumu, ktorý sa zameria na mechanizmy zodpovedné za výskyt potravinových alergií u detí.