chvost a pes
Zaujímavosti, Zvieratá

Na čo potrebuje pes chvost?

V mnohých domácnostiach spolu s nami žijú aj psy. Možno ste to nevedeli, spoločnosť nám robia približne 40-tisíc rokov, vďaka čomu sme si s nimi vybudovali silný vzťah. No aj napriek tomu, že sa dobre poznáme, tak stále o nich nevieme všetko. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo majú chvost a na čom im slúži? Túto tému bližšie rozoberá portál univerzity Washington State University.

Prečo majú psy chvost?

Na to, aby zodpovedali otázku, prečo psy majú chvost, tak portál univerzity vyspovedal Jillian Haines, veterinárku univerzity.

Jillian prezradila, že chvost pre psov je viacúčelovým nástrojom. Pomáhajú im udržiavať stabilitu, no aj komunikovať so svojim okolím vrátane ďalších psov. No to nie je všetko, niektoré psy ho používajú na to, aby sa ohriali. Ako príklad uviedla záprahové psy, ktoré možno často stretnúť v oblastiach, kde je zima. Psy majú v chladnom prostredí tendenciu schúliť sa do klbka a nos schovať pod chvost, aby ho mali v teple.

Keď sa pes pohybuje, tak chvost mu slúži ako protiváha. Je to podobné, ako keď človek stratí rovnováhu a následne vystrčí ruku, aby nespadol. To isté robia aj psy, keď chvost pri behaní ho nakláňa do opačnej strany, ako ide s cieľom, aby zostal vyvážený.

„Plemená ako chrty, ktoré sú rýchlymi bežcami, majú chvost v tvare biča. Môžu ho použiť na rýchly obrat. Tiež ich vyvažuje, keď skáču.“, približuje miestna veterinárka.

Chvosty rovnako používajú aj na plávanie. Vtedy im slúži ako „kormidlo lode“, aby sa vedeli jednoduchšie stočiť do smeru, kam chcú ísť.

Samozrejme, používajú ho aj na komunikáciu

Pravdepodobne sa vám už stalo, že keď ste prišli domov, tak váš pes vrtel chvostom o stošesť a tešil sa z vás. Je to spôsob, ako vám dať najavo, že má radosť, že vás vidí. Samozrejme, chvost môže použiť aj na vyjadrenie napätia, strachu a ďalších pocitov.

„Je to spôsob, akým sa psy medzi sebou rozprávajú a je to súčasť toho, ako sa rozprávajú s nami,“ povedal Haines. „V závislosti od toho, ako držia chvost, nám naznačujú, či sa cítia šťastné alebo vzrušené. Môže nám tiež hovoriť, že sa boja. Môže tiež hovoriť, že sú pripravené hrať sa,..“, dopĺňa.

Napriek tomu, že psy často prejavujú svoje priateľstvo a priateľskosť tým, že si navzájom krútia chvostami, chvosty u psov majú aj iný význam. V prípade, že sa dva psy stretnú po prvýkrát, môžu si krútiť chvostami ako znamenie priateľstva a spôsob, akým naznačujú svoju priateľskú náladu voči sebe. Na druhej strane, chvosty psov môžu slúžiť aj na prejavenie agresie. Ak sa pes cíti ohrozený alebo sa dostane do konfrontačnej situácie, môže zdvihnúť chvost, aby pôsobil dojmom väčšieho a strašidelnejšieho zvieraťa.

Mimochodom, vedeli ste, že väčšina psov vrtí chvostom doprava, ak má radosť, napríklad že vás vidí? Ak vrtí doľava, tak sa väčšinou chcú od niečoho držať ďalej, napríklad od ďalšieho agresívneho psa.

Možno sa pýtate, prečo niektoré psy majú malé chvosty. V niektorých prípadoch môže veľký chvost spôsobiť problémy. Napríklad nízko položenému pastierskemu psovi by mohla krava stúpiť na chvost. Chvost sa môže zaseknúť, keď sa prediera prekážkami alebo úzkymi oblasťami, vysvetľuje Haines. No v týchto prípadoch ide zväčša o vyšľachtené plemená psov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť