Pravdepodobne ste už počuli o povere, že keď vám prejde čierna mačka cez cestu, tak budete mať nešťastie. Táto povera má pôvod hlavne v 17. storočí, keď čierne mačky spájali s čarodejnicami. V minulosti čierne mačky boli spájané dokonca aj s príchodom čiernej smrti, čiže moru. No v skutočnosti nemá táto povera žiaden vierohodný základ. Známy spisovateľ Max O’Rell povedal, že to, či čierna mačka prináša šťastie alebo smolu, závisí od toho, či ste človek alebo myš.
No nejde o jedinú poveru, ktorej veríme. Jednou z ďalších a nie menej známy povier je, že zaklepaním na drevo, môžeme odvrátiť nešťastie. Prípadne, často klopeme na drevo aj v situácii, keď nechceme niečo zakríknuť. Pravdepodobne ste vo svojom živote na drevo či iný dutý materiál zaklopali už stovky, možno tisíckrát alebo viac. Rozmýšľali ste ale niekedy, prečo tak robíme? Téme sa podrobne venoval portál howstuffworks.com.
Kde vznikla povera, že zaklopaním na drevo, môžeme odvrátiť nešťastie?
Niektorí ľudia si klopú okrem iného na hlavu, ďalší zas do zubou a to z dôvodu, že nezhoria tak ľahko, ako je to v prípade dreve. No, kedy sme začali klopať na drevo? Možno budete prekvapení, ale táto povera siaha do obdobia Keltov, kedy vznikla. No presný dátum, vám už pravdepodobne nikto nepovie. Bolo to pravdepodobne niekedy v ére rozmachu tohto etnika, ktoré bolo niekedy vo 4. a v 3. stor. pred n. l.. Po roku 200 pred n. l. ich vplyv klesol a viac-menej sa asimilovali s výnimkou odľahlejších kútov Európy, ako je napríklad Írsko a Škótsko. História Keltov je ale oveľa bohatšia, než sa nám môže zdať, siaha až do polovice 2. tisícročia pred Kr., kedy sa začali objavovať prví Kelti v južných častiach strednej Európy a západnej Európy. Zaujímavosťou je, že Kelti sa nikdy nesformovali do jednej veľkej ríše, ale delili sa na viacero kmeňov.
Vráťme sa ale späť k téme, ktorou je klepanie o drevo. Ako už viete, tak za touto poverou stoja Kelti, no nepovedali sme si, čo ich k tomu viedlo. Stromy hrali v kultúre tohto etnika neoddeliteľnú súčasť rituálov. Kelti v tom čase verili, že prastarí duchovia žijú v stromoch a tým, že na strom zaklopú, tak si ich privolajú na pomoc.
„Klepanie alebo dotýkanie sa stromu bol spôsob, ako požiadať o šťastie od dobrotivých duchov, ktorí v ňom sídlili, a odvrátiť pozornosť od tých zlých. Druhé zaklopanie bol spôsob, ako povedať: „Ďakujem.““, vysvetľuje portál, čomu verili Kelti.
Môže nám zaklopanie na drevo pomôcť?
Samozrejme, samotné zaklopanie na drevo alebo strom nevyvolá duchov, ktorí vám prídu na pomoc. No má zvláštny efekt na ľudský mozog. Dokáže totiž uľaviť od strachu a stresu, ktorý je v nás nahromadení. Inými slovami, môže nám pomôcť zvládať lepšie náročné situácie.
Ak s budete teda niekedy báť, napríklad pred skúškou alebo inou náročnou úlohou, tak si zaklopte, nič tým nestratíte, ba naopak, môžete získať.