Nedávna nórska štúdia, ktorá bola v týchto dňoch publikovaná v odbornom časopise BMJ Open, odhalila znepokojujúce zistenie, ktoré sa dotýka konzumácie energetických nápojov a toho, ako vplývajú na kvalitu spánku u mladých ľudí.
Tento výskum bol realizovaný na vzorke 53 266 ľudí vo veku 18 až 35 rokov v Nórsku.
Energetické nápoje majú potenciál narušiť kvalitu spánku
Energetické nápoje, obľúbené hlavne medzi mladými ľuďmi a študentmi, sú známe svojím vysokým obsahom kofeínu – približne 150 mg na liter. Okrem kofeínu obsahujú aj cukor, vitamíny, minerály a aminokyseliny v rôznych množstvách. Hoci sú propagované ako prostriedky na zlepšenie mentálnej a fyzickej výkonnosti, štúdia poukazuje na ich potenciálne negatívne dopady na spánok.
Mnohí z nás po nich siahnu, keď potrebujú nakopnúť, no zdá sa, že nerobíme dobre. Hoci nám krátkodobo môžu pomôcť, tak z dlhodobého hľadiska, to nevyzerá s nimi tak ružovo. Výskumníci zistili, že čím vyššia je frekvencia konzumácie týchto nápojov, tým menej hodín spánku mladí ľudia dosahovali. Zaujímavé však je, že aj príležitostné pitie energetických nápojov – 1 až 3-krát mesačne, bolo spojené so zvýšeným rizikom narušeného spánku.
Štúdia tiež skúmala rozdiely vo vzoroch spotreby medzi mužmi a ženami. Zistilo sa, že ženy hlásili nižšiu konzumáciu týchto nápojov ako muži, pričom 50 % žien uviedlo, že energetické nápoje nikdy alebo len zriedka pijú, oproti 40 % mužov. Medzi tými, ktorí tieto nápoje pili, 5,5 % žien a 8 % mužov uviedlo, že ich pijú 4 až 6-krát týždenne.
Výsledky štúdie ukazujú jasnú dávkovú reakciu medzi konzumáciou energetických nápojov a menším množstvom spánku pre oba pohlavia. Tiež sa zistilo, že rastúca spotreba súvisí s nárastom nočného bdenia a predĺženou dobou usínania, čo vedie k horšej spánkovej efektívnosti.
Okrem toho bola nespavosť častejšia u jedincov, ktorí konzumovali energetické nápoje denne, v porovnaní s tými, ktorí ich pili príležitostne alebo vôbec. Medzi mužmi a ženami, ktorí uvádzali dennú konzumáciu, bolo riziko nespavosti vyššie (37 % u mužov a 51 % u žien) v porovnaní s tými, ktorí pili energetické nápoje príležitostne alebo vôbec (22 % u mužov a 33 % u žien).
Celkovo bola vyššia spotreba energetických nápojov spojená so zvyšujúcim sa rizikom problémov so spánkom vo všetkých študovaných aspektoch, pričom najväčšie riziko bolo pri krátkom trvaní spánku. Muži, ktorí uviedli dennú konzumáciu, boli viac ako dvakrát pravdepodobnejší, že uviedli spánok kratší ako 6 hodín za noc, zatiaľ čo u žien to bolo o 87 % pravdepodobnejšie.
Napriek tomu, že ide o pozorovaciu štúdiu a preto nie je možné robiť definitívne závery o príčine a dôsledku, výskumníci konštatujú, že existuje silná súvislosť medzi frekvenciou konzumácie energetických nápojov a rôznymi parametrami spánku.