skory predok cloveka a starostlivost o zuby
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
História, Ľudské telo, Zaujímavosti

Starali sa neandertálci o svoj chrup a zuby? Archeológovia prišli so zisteniami, že naši predkovia sú nám viac podobní, než si myslíme

Dnes nie je ničím výnimočným, keď nás bolia zuby, že vyhľadáme najbližšie zubára a zavítame k nemu, aby nám pomohol. Nie je žiadnym tajomstvom, že profesia zubára má dlhú históriu. Už v stredoveku sme sa mohli stretnúť s touto prácou, hoci treba povedať, že metódy, ako sa vtedy riešila bolesť zubov, sú na míle vzdialené o tých súčasných. Čo ak by sme vám ale povedali, že o zuby sa starali aj skorí predkovia ľudí, konkrétne neandertálci? Odpoveď vás pravdepodobne prekvapí.

Neandertálci boli múdrejší, než si mnohí myslia

Vedci z Univerzity v Kansasu pod vedením profesora antropológie Davida Frayera odhalili fascinujúce dôkazy, ktoré naznačujú, že neandertálci sa pred 130 000 rokmi možno pokúšali liečiť zubné problémy podobnými metódami, aké používame dnes. Tím skúmal štyri izolované, no vzájomne spojené dolné zuby neandertálca nájdené na lokalite Krapina v Chorvátsku, ktoré vykazovali známky použitia „zubných špáradiel“ a ďalších manipulácií.

Pod mikroskopom boli pozorované znaky opotrebenia zubov, tvorba drážok od zubných špáradiel, škrabance na zubnom premolari (Premolar je typ zubu, ktorý sa nachádza medzi očnými zubami a stoličkami) a trhliny na sklovine, ktoré vznikli ešte za života jedinca. Tieto nálezy naznačujú, že daný jedinec mal zrejme dlhodobé zubné problémy, ktoré sa snažil riešiť vlastnoručne.

„Bolo to zaujímavé spojenie alebo súbor javov, ktoré do seba zapadali spôsobom, ktorý by sme očakávali od moderného človeka,..“, uviedol David Frayer.

Zistili, že premolár a molár M3 boli vytlačené zo svojej normálnej polohy. V súvislosti s tým našli medzi týmito dvoma zubami šesť drážok špáradla a dve stoličky ďalej za nimi. Profesor Frayer uvádza, že podobné úpravy zubov možno vidieť aj na fosíliách starých takmer 2 milióny rokov, no kombinácia viacerých druhov manipulácií na jednej sade zubov je unikátna.

„Škrabance naznačujú, že tento jedinec si niečo strkal do úst, aby sa dostal k skrútenému premoláru,“ povedal Frayer.

Neandertálci mali schopnosti podobné našim

Okrem toho boli v minulosti na tom istom lokalite objavené orlie pazúry, ktoré boli upravené na šperky, čo dodatočne poukazuje na schopnosti neandertálcov modifikovať svoje okolie a využívať nástroje nielen na ozdobu, ale aj na zlepšenie životných podmienok.

Tento objav nielenže mení pohľad na schopnosti neandertálcov, ale aj poskytuje jedinečný pohľad do ich každodenného života a problémov, s ktorými sa museli vysporiadať.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.