potapajuca sa lod SOS signal
História, Jednohubky, Zaujímavosti

Viete, čo znamená skratka SOS? Stavíme sa, že nie

Pravdepodobne ste už počuli skratku „SOS“. Poznajú ju všetci, od tých najmenších detí až po tých skôr narodených.

Ide o skratku, ktorá je známou naprieč celým svetom a vedzte, že ak jedného dňa stroskotáte na opustenom ostrove, tak vám môže zachrániť život, ak na pláži vyskladáte tieto tri písmena dostatočne veľké, aby ich bolo vidno z lietadla. Rozmýšľali ste ale nad tým, čo vlastne táto skratka znamená? Poďme sa nižšie na túto tému pozrieť.

Kedy vznikol signál SOS

Začnime ale od „Adama“. Signál „SOS“ bol uznaný ako medzinárodný tiesňový signál viac ako 100 rokov dozadu a to konkrétne ešte v roku 1906. Signál bol ustanovený dohodou medzi British Marconi Society a nemeckou organizáciou Telefunk na Berlínskej rozhlasovej konferencii (International Radio Telegraphic Convention). Niektoré zdroje hovoria, že ho zaviedla nemecká vláda v rozhlasových predpisoch 1. apríla 1905. Signál bol následne oficiálne predstavený 1. júla 1908, kedy vstúpil do platnosti ako oficiálny medzinárodný núdzový signál, približuje web howstuffworks.com.

Prvé zdokumentované použitie signálu SOS bolo v roku 1908, keď T.D. Hauber signalizoval núdzovú situáciu svojho plavidla SS Arapahoe.

Čo znamená „SOS“

Samotný signál v Morseovej abecede vyzerá ako (· · · — — — · · ·). Prejdime ale k tomu, čo znamená. Nie je žiadnym tajomstvom, že v dobe, keď sa používal tento signál, dominovala lodná doprava. To je aj dôvod, prečo ľudia ho často spájajú so slovným spojením „Save Our Ship“ (pozn. Zachráň našu loď). Mnohí mu dávajú aj prívlastok „Save Our Souls“ (pozn. Zachráň naše duše). Možno vás to prekvapí, ale ani jedno vysvetlenie skratky nie je správne. V skutočnosti „SOS“ nič neznamená. Ide o skratku, ktorá mala nahradiť vizuálny tiesňový signál. Signál bol vyvinutý spolu s bezdrôtovým telegrafným prístrojom na odosielanie správ pomocou elektrických signálov. Len pre zaujímavosť, bezdrôtový telegrafný signál, resp. rádio, vyvinul taliansky fyzik Guglielmo Marconi v roku 1896, za čo v roku 1909 dostal nobelovú cenu za fyziku.

Signál „SOS“ nebol ale jediným, ktorý sa používal

Zaujímavosťou rovnako je, že v minulosti, stačilo málo, a skratku SOS by sme nepoužívali. Na vyslanie signálu, že loď je v núdzi, sa používali aj skratky CQD, čo CQ, ktorá vyjadruje „hľadám ťa“. Nemci používali signál CQD, Američania NC („bezodkladne zavolať pomoc“). Problémom ale bolo, že tieto signály, keď boli odoslané, tak boli posielané ako písmená s krátkymi medzerami medzi nimi. V núdzovej situácii ale rozhodujú sekundy a preto v snahe dosiahnuť rýchlejší a pútavejší signál, ako bezodkladne zavolať pomoc, delegáti na druhej medzinárodnej rádiotelegrafickej konferencii navrhli jednoduchší signál, ktorým je SOS.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.