startnutie.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Ľudské telo, Veda a technika

Tento typ potravín, ktorý bežne konzumujeme, prispieva k tomu, že rýchlejšie starneš, hovoria vedci. Vyhni sa im

Každý z nás by chcel prežiť dlhý a hlavne zdravý život. Často ale tomu nepomáhame. Fajčíme, pijeme alkohol, máme málo fyzickej aktivity a podobne. Jednoducho sa o naše telesné schránky nestaráme tak, ako by sme mali.

Možno si už počul frázu, „si to, čo ješ.“. To platí obzvlášť. Ruka v ruka s dobrou a kvalitnou stravou, ide aj lepšie zdravie. Samozrejme, platí to aj opačne. Ak sa stravujeme nesprávne, tak sa to odzrkadlí napríklad spôsobom, že sme častejšie chorí a podobne.

Najnovšie vedci z inštitút I.R.C.C.S. poukazuje na to, že tento typ potravín prispieva k tomu, že starneme rýchlejšie, než by sme mali. Na tému upozornil web vedavovrecku.sk.

V prípade veku sledujeme chronologický vek a biologický vek. Chronologický vek je ten, koľko máme rokov. Biologický zas meria, ako máme telo reálne opotrebovávané. Inými slovami, môžeš mať napríklad tridsať rokov, ale ak mu dávaš zabrať nesprávnym spôsobom, napríklad nedodržiavaš správnu životosprávu, nešportuješ a podobne, tak môže vyzerať ako telo štyridsiatnika alebo staršie.

Tomuto typu potravín sa vyhni, prispieva k rýchlejšiemu startnutiu

Možno sa teraz pýtaš, na čo prišli výskumníci. Vedci analyzovali viac ako 22 000 ľudí a ich stravovacie návyky a zistili, že ak ľudia konzumujú výrazne spracované potraviny, tak sa to negatívne odzrkadlí na ich biologickom veku. Ide o potraviny, ktoré sú vyrobené čiastočne alebo úplne s látkami, ktoré sa bežne nepoužívajú v kuchyni (napríklad hydrolyzované bielkoviny, maltodextríny, hydrogenované tuky), ktoré vo všeobecnosti obsahujú rôzne prísady, ako sú farbivá, konzervačné látky, antioxidanty, protihrudkujúce látky, zvýrazňovače chuti a sladidlá. Tento typ potravín zahŕňa aj zdanlivo neškodné potraviny, ako sú mäsové výrobky, toastový chlieb, niektoré raňajkové cereálie, alternatívy k mäsu a ďalšie.

„Štúdia preukázala, že vysoká konzumácia ultraspracovaných potravín je spojená s výrazným zrýchlením biologického starnutia účastníkov.“

Výskumníci ďalej poznamenávajú, že presné mechanizmy, ktorými môžu byť vysoko spracované potraviny škodlivé pre ľudské zdravie, ešte nie sú úplne preskúmané.

V čom sú výrazne spracované potraviny iné od tých bežných?

Tieto potraviny sú vo všeobecnosti nutrične neadekvátne, sú bohaté na cukry, soľ a nasýtené alebo trans-tuky, tieto potraviny prechádzajú intenzívnym priemyselným spracovaním, ktoré v skutočnosti mení ich potravinovú matricu s následnou stratou živín a vlákniny. To môže mať dôležité dôsledky pre rad fyziologických funkcií vrátane metabolizmu glukózy a zloženie a funkčnosť črevnej mikroflóry. Tieto produkty sú okrem iného často zabalené aj do plastových obalov, čím sa stávajú nosičmi látok toxických pre telo.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.