jesen listy
pixabay.com
Zaujímavosti

Aby stromy prežili, vytvárajú si medzi sebou navzájom zložité vzťahy a dokážu komunikovať

Aby stromy prežili, vytvárajú si medzi sebou navzájom zložité vzťahy.

Strom patrí k najmocnejším symbolom ľudstva. Je stelesnením rovnováhy života a národy v minulosti verili, že stromy sú nabité veľkým množstvom dobrej životnej energie. Večne zelené stromy symbolizujú dlhovekosť a nesmrteľnosť, zatiaľ čo stromy opadavé znovuzrodenie.

Les ako spoločenstvo stromov je nevyhnutnou a nenahraditeľnou súčasťou života živých organizmov. Jeho najväčším významom je produkcia dýchateľnej atmosféry okolo Zeme. Les vytvára kyslík, bez ktorého by jednoducho život neexistoval. Les je vytúženým miestom oddychu mnohých ľudí. Je synonymom ticha a nedotknutej prírody.

Mnohých zaujíma otázka, či dokážu stromy cítiť? Stromy nie sú schopné zložitých emócií ako ľudia či niektoré zvieratá, výskumy však ukázali, že stromy dokážu viac, ako sa doteraz predpokladalo.

Najvýznamnejším dejom komunikácie stromov s prostredím je práve proces fotosyntézy. Počas procesu fotosyntézy sa vytvárajú životu potrebné látky. Čo je okrem toho na stromoch také výnimočné? Peter Wohlleben (autor knihy Tajný život stromov) študoval vzájomné vzťahy medzi stromami. Zistil, že stromy sú schopné používať elektrické signály na vzájomnú komunikáciu a dokonca dokážu pomôcť padnutému stromu zostať nažive ešte niekoľko rokov. Existuje viditeľná družnosť vytvorená medzi susediacimi stromami, silné vetvy smerujú navzájom od seba, aby nedošlo k zablokovaniu slnečného svetla susednému stromu. Dokonca niektoré druhy stromov sú známe tým, že dokážu dokonať so svojím druhom, ich korene sú tak hlboko prepojené, že sa správajú ako jeden.

Stromy si takisto pamätajú, vymieňajú si informácie, cítia bolesť, dokonca i časom nadobudnúť vrásky. Napríklad duby navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Dajme tomu, že ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy vo svojom okolí tak upozorniť na blížiace nebezpečenstvo.

Ďalším nadaním je schopnosť stromov akoby počítať plynúci čas. Sú schopné, po určitom počte teplých dní, presne predpovedať, kedy majú otvoriť svoje jemné púčiky. Takisto na jeseň vplyvom blížiacej sa zimy vedia, kedy je tá správna doba na sfarbenie i padanie listov.

Teraz si zrejme dokážeme lepšie predstaviť, akou neuveriteľnou spoločnosťou pre nás stromy v skutočnosti sú. Je jasné, že stromy pracujú spoločne. Ale prečo je to tak? Pretože to, čo je dobré pre skupinu, je dobré i pre jednotlivcov. Vzhľadom k tomu, že sa stromy na seba spoliehajú, aby vytvorili fungujúci ekosystém a prosperitu každého člena.

zdroj: all-that-is-interesting.com

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.