Nezaradené

Adidas inovuje: Vytlačené 3D tenisky vyrobené z oceánskeho odpadu

V rámci historickej parížskej dohody o zmene klímy, predstavila spoločnosť Adidas v spolupráci s organizáciou Parley for the Oceans nové tenisky, ktorých medzipodrážka bola vytlačená pomocou 3D tlačiarne z kombinácie plastu nájdeného v oceáne, recyklovaného polyesteru a rybárskych sietí. Zatiaľ ide len o prototyp, no ten ukazuje, čo všetko sa dá urobiť z odpadu, ktorý v našich oceánoch pláva. Nová medzipodrážka je nielen štýlová, ale zároveň aj ekologická!

EeLqmFj

3D tlač je súčasnej dobe veľmi populárna a výroba tenisiek je popri využití tlačiarne v medicíne, napríklad pri tlači 3D srdca, len malým zrnkom a nie je prekvapením, že sa takýto druh výroby dostáva aj do módneho priemyslu.

Plast nie je, z väčšej časti, biologicky rozložiteľný. Ak skončí v oceáne, pobudne tam mimoriadne dlhú dobu. Zatiaľ čo platovej taške trvá rozloženie 20 rokov, takej plastovej nápojovej fľaši to zaberie 450. V oceánoch sa momentálne nachádza obrovské množstvo plastového odpadu, ktoré sa zhromažďuje a dostáva sa do oceánskych prúdov. Najznámejšie príklady sú zo severného Pacifiku, kde sa nachádza Great Pacific Garbage Patch (prekladané ako Veľký pacifický odpadkový pás, Tichomorský odpadkový vír). Podľa niektorých odhadov môže obsahovať dostatok plastového odpadu s celkovým povrchom schopným zhruba dvakrát pokryť plochu naprieč Spojenými Štátmi. Toto znečistenie predstavuje veľké ohrozenie morského života, pretože môže dôjsť ku konzumácii alebo zamotaniu sa.

Vizualizácia odpadu v oceánoch

Adidas a Parley for the Oceans začali prijímať opatrenia na vytváranie nových udržateľných materiálov a inovácií pre športovcov. Je to najmä vďaka spolupráci s Parley for the Oceans, pretože táto organizácia sa permanentne snaží ukončiť znečisťovanie oceánu. Prostredníctvom vzdelávania a aktivizmu dúfajú, že vysoko profilované projekty ako je tento, upozornia na škodlivé účinky, ktoré má ľudstvo na oceánske prostredie.

.src

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť