Hudba a mozog
Ľudské telo, Zaujímavosti

Aká chémia sa odohráva vo vašom mozgu, ak ste práve čerstvo zaľúbený?

Dôvod, prečo mnohí ľudia pociťujú eufóriu, keď sa zamilujú, v skutočnosti nesúvisí s danou osobou, ale s hormónmi. Neurochemikálie v mozgu ako dopamín, známy ako hormón šťastia či oxytocín ako hormón lásky, sú dôvodmi, prečo majú pocit, že strácajú dych a ich srdce sa rozbúcha. Richard Schwartz, ktorý je docentom psychiatrie na Harvardskej lekárskej fakulte hovorí, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že láska môže byť príčinou fyzických chorôb, aj keď môže spôsobiť zvýšenie hladiny kortizolu, ktorý zvyšuje stresové hormóny a potláča imunitnú funkciu.

Schwartz sa zaoberá výskumom emócií ako sú láska, nenávisť a ľahostajnosť a ich vplyvom na naše zložité vzťahy. Pri skúmaní týchto emócií sa mu podarilo identifikovať viacero fáz, ktorými človek v období zaľúbenia prechádza.

„Existujú rôzne fázy a nálady lásky. Raná fáza lásky je celkom odlišná od neskorších fáz,“ vysvetľuje Richard Schwartz.

Raná fáza lásky je odlišná od neskorších fáz a počas prvého roka sa hladiny serotonínu postupne vracajú do normálu a pocity takzvaného lietania v oblakoch sa postupne zmiernia. Potom nasleduje zvýšenie hladiny oxytocínu, ktorý je neurotransmiterom spojeným s pokojnejšou a zrelšou formou lásky. Oxytocín pomáha upevniť väzby a zlepšiť imunitné funkcie, čo vedie k rôznym zdravotným výhodám, ako je napríklad dlhší život, menší výskyt mozgových príhod a infarktov, nižšia miera depresie a vyššia miera prežitia po veľkých operáciách či rakovine.

Ako sa správa náš mozog počas obdobia lásky?

Ďalší vedci zo Syracuskej univerzity v New Yorku spolupracovali s tímom výskumníkov zo Západnej Virgínie a Švajčiarska, aby preskúmali vplyv lásky na mozog. Použili funkčnú magnetickú rezonanciu na štúdium mozgových aktivít. Výskum ukázal, že pri vyvolávaní euforického pocitu sa podieľa 12 oblastí mozgu, ktoré spolupracujú pri uvoľňovaní chemických látok, ako sú dopamín, oxytocín či adrenalín.

MRI skenovanie odhalilo, že odmeňovací obvod skladajúci sa z amygdaly, hipokampu a prefrontálneho kortexu, ktorý reaguje na správanie vyvolávajúce potešenie, sa ukázal na skenoch mozgu počas rozhovoru o milovanej osobe a to kvôli zvýšenému prietoku krvi v týchto oblastiach.

Dopamín ako hormón šťastia je spojený s okruhom odmien, vďaka ktorému je láska príjemným zážitkom. Spolu so všetkými pozitívnymi a príjemnými pocitmi, ktoré láska prináša, deaktivuje aj nervové dráhy zodpovedné za negatívne emócie, ako je vnímanie bolesti či strachu.

Všetkého veľa škodí

Láska nie je len o pozitívnych pocitoch, ktoré zvyšujú hladinu hormónov a robia nás šťastnými. Žiarlivosť, nepredvídateľné správanie a iracionálnosť sú často súčasťou tohto zložitého pocitu. Hormóny, ktoré naše telo uvoľňuje počas lásky, majú na to tiež vplyv.

Dopamín je jedným z hormónov, ktorý ovplyvňuje mozgovú dráhu odmeňovania a kontroluje to, čo je dobré aj zlé. Tento hormón sa uvoľňuje počas pozitívnych i negatívnych skúseností.

Oxytocín, podobne ako dopamín, môže byť dvojsečnou zbraňou. Príliš veľa oxytocínu môže byť škodlivé, ako ukázali nedávne štúdie o drogách, ktoré obsahujú oxytocín a ktoré môžu spôsobiť extrémne pozitívne pocity, ktoré vedú k divokému a nezodpovednému správaniu. Tento hormón tiež zohráva úlohu pri sexuálnom vzrušení a môže vypnúť kritické myslenie a racionálne správanie. To znamená, že láska môže mať aj svoje negatívne stránky a môže nás viesť k nezodpovednému správaniu.

 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.