Olympus Mons najvacsia sopka v slnecnej sustave
Fakty, Vesmír

Aká sopka je najväčšou v Slnečnej sústave? Na Zemi ju nenájdeš!

Naša planéta je stále vulkanicky aktívnou. Vôbec najväčšou sopkou, akú by si na Zemi našiel, je Mauna Loa. Objemovo má viac ako 75 000 km3. Od jej základne na morskom dne až po najvyšší bod meria približne 9 km a zaberá asi polovicu ostrova Havaj. Ale aj napriek tomu, že ide o najmohutnejšiu sopku, akú nájdeš na Zemi, tak v slnečnej sústave máme rekordéra, ktorý sa hrdí prívlastkom „najväčší z najväčších“!

Najväčšiu sopku v Slnečnej sústave nájdeš u „susedov“

Olympus Mons je najväčšou sopkou v Slnečnej sústave a našiel by si ju v oblasti Tharsis Montes spolu so všetkými známymi sopkami našej sústave. Nachádza sa na červenej planéte, teda na Marse. Názov bol vybraný podľa bájnej hory Olymp, na ktorej mali sídliť grécki bohovia.

„Olympus Mons je štítová sopka s priemerom 624 km, 25 km vysoká a je lemovaná 6 km vysokým zrázom. Na vrchole Olympu Mons sa nachádza kaldera široká 80 km.“, vysvetľuje NASA.

Pre lepšiu predstavu, v porovnaní so sopkou Mauna Loa ide o giganta, ktorý je 100-krát väčší! Na Marse by sme ale našli aj ďalšie sopky, ktoré sú väčšie ako tie, ktoré nájdeme na Zemi. V skutočnosti sopky v oblasti Tharsis sú 10 až 100-krát väčšie v porovnaní s tými pozemskými.

Prečo sú sopky na Marse väčšie ako tie na Zemi?

Pozorovania červenej planéty odhalili, že lávové prúdy na povrchu Marsu sú oveľa dlhšie ako tie u nás, je to spôsobené pravdepodobne v dôsledku vyšších rýchlostí erupcií a nižšej povrchovej gravitácie. Ďalším dôvodom, prečo sú sopky na Marse také masívne je to, že kôra na Marse sa nepohybuje tak ako na Zemi. Na Zemi zostávajú horúce miesta nehybné, ale nad nimi sa pohybujú kôrové platne. Keď sa platňa pohybuje nad horúcim bodom, vytvárajú sa nové sopky a tie existujúce vymierajú. Na Marse tento proces ale prebieha odlišne.

„Na Marse zostáva kôra nehybná a láva sa hromadí v jednej, veľmi veľkej sopke.“, hovorí NASA.

Treba ale uviesť, že pri pohľade z jej úpätia by pozorovateľ asi nemal pocit, že stojí pred najvyššou „horou“, pretože vďaka obrovskej šírke jej svah stúpa iba pod uhlom 7°. Len pre zaujímavosť, Olympus Mons je ale približne 3-krát vyšší ako Mount Everest.

Ak sa pýtaš, či je sopka ešte aktívnou, tak odpoveď je, že nie. Gigantická sopka Olympus Mons bola aktívna ešte v dobe pred 100 (±40) miliónmi rokov, čo je z geologického hľadiska pomerne nedávno.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.