Čína dvojnik_titulka
Fakty

Na Zemi dnes žije 8-miliárd ľudí. Koľko nás ale žilo na planéte 12-tisíc rokov dozadu? Tomu číslu neuveríš!

História ľudí je pomerne krátka. Prví naši predkovia sa objavili približne 6-miliónov rokov dozadu. Bola to skupina primátov Ardipithecus a žila v Afrike. Išlo o predkov, ktorí urobili prvý krok k vzpriamenej chôdzi. To sa považuje za jeden z najvýznamnejších míľnikov v našej evolúcii. Dôvodom je, že sme konečne mali voľnejšie ruky, ktoré sme mohli začať používať napríklad na výrobu nástrojov.

Ďalšia významná skupina našich predkov bola Australopithecus. Žila približne 2 až 4 milióny rokov dozadu a vyznačovali sa tým, že boli schopní nielen vzpriamenej chôdze, ale aj liezť po stromoch. Ľudia zo skupiny Homo, do ktorej patríme i my, sa objavili približne milión rokov dozadu. Druh Homo sapiens, teda človek rozumný, začal rozkvitať približne 200-tisíc rokov dozadu. Našimi najbližšími predkami boli Neandertálci a Denisovania, ktorí mimochodom žili dlhšiu dobu i po našom boku.

Aká bola svetová populácia ľudí?

A hoci história ľudí je pomerne krátkou, tak planétu sme ovládli relatívne rýchlo. Len pre zaujímavosť, dinosaury vládli našej planéte približne 165-miliónov rokov. Asteroid Chicxulub, ktorý narazil do Zeme približne 65-miliónov rokov dozadu, ale znamenal koniec tejto éry.

Naši predkovia začali z Afriky migrovať približne 60 až 80-tisíc rokov dozadu, a neskôr si podmanili celú Zem. Prejdime ale k vývoju svetovej populácie. Tá len pár dní dozadu dosiahla 8-miliárd. Takto veľkou ale nebola vždy. Približne 50 rokov dozadu, by sme na Zemi napočítali „len“ 4-miliardy ľudí. Začiatkom minulého storočia, ich ale bolo len 1,65 miliardy!

Okolo roku 0, na Zemi žilo odhadom 190-miliónov ľudí. Keď sa vrátime 12-tisíc rokov dozadu, svetovú populácia tvorili len 4-milióny ľudí. Inými slovami, na planéte žilo o približne 1,5-milióna ľudí menej, ako je dnes Slovákov!

Kedy vznikla moderná civilizácia?

Počiatky modernej civilizácia, ako ju poznáme dnes, sa datujú do rokov 1760 až 1830. Ide o dobu, kedy začala industrializácia. Toto obdobie sa odborne označuje ako „prvá industrializácia“. Táto doba bola z pohľadu vývoja našej civilizácie zlomovou. Dôvodom je, že zmena v spôsobe života viedla k prvému skokovému nárastu ľudí. Toto obdobie možno rovnako opísať aj ako prechod z vidieckej agrárnej spoločnosti na industrializovanú, mestskú spoločnosť. Druhá industrializácia začala v 30. a 40. rokoch minulého storočia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť