Nezaradené

Ako nebezpečný je dopravný hluk?

Hluk z dopravy má menší vplyv na ľudské zdravie, ako sa doteraz predpokladalo. Vyplýva to zo štúdie nemeckých vedcov, ktorú citovala agentúra DPA.

Dopravný hluk síce podľa nej zvyšuje riziko vzniku depresií a srdcovej slabosti, naopak na krvný tlak vraj ale vplyv nemá.

Vedci pre štúdiu NORAH (Noise-Related Annoyance, Cognition and Health) skúmali po dobu piatich rokov zdravotné následky leteckej, automobilovej i železničnej dopravy u ľudí žijúcich v okolí dopravných uzlov v oblasti Frankfurtu nad Mohanom, Kolína nad Rýnom a Stuttgarte. Štúdia hodnotila zdravotné dáta takmer milióna obyvateľov. Vedcov zaujímala predovšetkým celková kvalita života, priebeh spánku, frekvencia chorôb a zmeny krvného tlaku.

VY9WMpguTEKG_j9NRE5jlw~ilustra-n-foto

Najväčší vplyv na vznik depresií má podľa štúdie trvalý hluk z leteckej dopravy, zatiaľ čo výšku krvného tlaku naopak takmer neovplyvňuje. 

Neustály hluk z leteckej dopravy má údajne vplyv aj na schopnosť detí učiť sa. Školáci žijúci v okolí letísk sa podľa štúdie naučili oveľa pomalšie čítať ako tie ostatné.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť