modre oci
commons.wikimedia.org
Jednohubky

Ako pomáhajú Havajské aerolínie v boji proti zmenám klímy?

Rozhodli sa proste lietať inteligentnejšie. Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1929 so sídlom v Honolulu, je v súčasnosti 8. najväčšou americkou komerčnou leteckou spoločnosťou. Prevádzkujú lety do Ázie, na Nový Zéland a do Spojených štátov. Práve Havajské aerolínie sa stali prvou leteckou spoločnosťou v USA, ktorá podporila inovatívny výskum v boji proti klimatickým zmenám na globálnej úrovni.

Letecká spoločnosť oznámila, že vybavila jedno zo svojich lietadiel netradičným monitorom. Tento monitor zbiera vzorky ovzdušia a meria tak emisie skleníkových plynov práve počas letu. Model lietadla, ktorý sa môže popýšiť špeciálnym monitorom, je Airbus A330.
Údaje z monitoru sú následne zasielané výskumníkom asi na 200 univerzitách po celom svete. Tieto vzorky im pomôžu robiť pokroky v predpovediach počasia, lepšie pochopiť kvalitu ovzdušia i klimatické zmeny.

Foto: commons.wikimedia.org

Letecké spoločnosti, ale aj výrobcovia lietadiel a vedci neustále hľadajú spôsoby, ako lietať úspornejšie a zmenšovať negatívny vplyv na životné prostredie. Na nás je už len to, že sa môžeme rozhodnúť kedy a s akou spoločnosťou budeme lietať.

Krok Havajských aerolínií je súčasťou celosvetovej iniciatívy vybaviť komerčné letecké spoločnosti nástrojmi zhromažďujúcimi potrebné atmosférické dáta. Európske spoločnosti – nemecký národný letecký dopravca LUFTHANSA či AIR FRANCE – sa na zbere údajov podieľajú už dlhšiu dobu. Vedci sú viac ako spokojní, pretože práve údaje z havajských lietadiel sú obzvlášť užitočné. Ponad Tichý oceán totiž vedie mnoho leteckých trás.

zdroj: huffingtonpost.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť