modre oci
vedelisteze.sk
Fakty

8 výhod pre tých z vás, ktorí pravidelne raňajkujú

Správne raňajky sú základom každého dňa. Mnohým ľuďom sa stáva, že na raňajky jednoducho ráno nemajú čas, iní raňajkovať vôbec nezvyknú. Ak teda neraňajkujete z akéhokoľvek dôvodu, vaše telo a myseľ prichádzajú o množstvo výhod.

Raňajky treba jesť pomaly a v pokoji. Pripraviť si ich môžete aj večer vopred, ráno tak budete mať viac času. Jednou z možností sú aj populárne „smoothie“ nápoje, ktoré vášmu telu dodajú potrebné minerálne látky a vitamíny.

Foto: pixabay.com

RAŇAJKY …

… bránia nárastu hmotnosti

Existuje nespočetné množstvo výskumov, ktoré dokázali, že ľudia, ktorí zdravo raňajkujú, si ľahšie udržiavajú svoju hmotnosť. Po konzumácii raňajok, ktoré by sa mali skladať najmä zo zdravých sacharidov, tukov a proteínov, sa organizmus cíti spokojne a nemá potrebu doháňať stratené kalórie počas dňa. Telo získava vhodné stravovacie návyky a tým si udržuje správnu hmotnosť.

… zvyšujú koncentráciu a pozornosť

Počas spánku funguje ľudské telo bez prijatej energie. Ak vynecháme raňajky, telo zostane v režime spánku a čerpá rezervnú energiu. Následkom toho organizmus produkuje stresové hormóny, telo sa cíti slabé a unavené. Preto ho treba naštartovať hneď ráno.  Aby telo podávalo optimálny výkon a získalo potrebnú silu. Sústrediť sa tak dokáže po celý deň.

Foto: pixabay.com

… štartujú metabolizmus

V noci je náš metabolizmus spomalený. Až raňajky správne naštartujú tento dôležitý proces, ktorý taktiež napomáha úbytku či udržaniu si optimálnej hmotnosti.

… podporujú zdravý životný štýl

Výživné raňajky podporujú zdravú životosprávu. Telo je v dobrej kondícii, nadmerný hlad a chuť na sladké sa obmedzí. Vhodné raňajky, doplnenie potrebných minerálov a vitamínov podporí správne stravovacie návyky počas celého dňa.

Foto: pixabay.com

… bránia prejedaniu sa počas dňa

Raňajky chránia organizmus pred prejedaním sa počas dňa. V prípade, že neraňajkujete, vaše telo bude celý deň rozladené a bude chcieť dobehnúť „zameškané z rána“. Bude pracovať v režime hladovania a vy tak zjete oveľa viac.

… zlepšujú rodinné vzťahy

Raňajky s rodinou sú skvelým spôsobom, ako spolu začať deň. Zjednocujú rodinu, správne naladia na deň, pretože spolu ako rodina začínate ráno na „rovnakej vlne“.

Foto: pixabay.com

… odstraňujú rannú mrzutosť

Za všetko môže váš hladujúci mozog. Pridajte do svojich raňajok ovsené vločky, celozrnné pečivo, ovocie či zeleninu. Mozog získa potrebné palivo a bude oveľa viac výkonný ako pri vynechaní raňajok. Bude mať dostatok energie na premyslenie si, ako zvládnuť náročný deň.

… redukujú riziko vzniku civilizačných ochorení

Najvýznamnejšia výhoda spočíva v tom, že raňajky majú preukázateľné dlhodobé pozitívne účinky na celkové zdravie a kondíciu tela. Medzi zdravotné nebezpečenstvá dnešnej populácie patria najmä obezita, cukrovka a ochorenia srdca. Práve výživné počiatočné jedlo dňa im napomáha predchádzať.

Foto: pixabay.com

zdroj: lifehack.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť