Už sa ti to asi stalo, ráno si vstal a rozhodol si sa, že si spravíš tie najlepšie párky na svete na raňajky. Potom, ako si ich dal robiť, odbehol si si, napríklad umyť zuby, a medzičasom ti počas varenia praskli.
Ako môžeš predísť tomu, aby párky počas varenia praskli?
Prasknuté párky nielenže nie sú tak vábne, ale rovnako aj unikajúca šťava znižuje ich chuť a šťavnatosť. Našťastie, existujú niekoľko trikov, ktoré ti pomôžu tomu zabrániť, aby praskli.
Pridaj do vody trošku soli
Jedným z najjednoduchších a zároveň najúčinnejších spôsobov, ako môžeš predísť praskaniu, je pridanie soli do vody, v ktorej párky varíš. Samozrejme, nevysyp do vody kilo soli, stačí pridať malú lyžičku.
Ako tento trik funguje?
Princíp fungovania soli v tomto procese je založený na osmóze. Ide o proces, pri ktorom voda prechádza cez membránu (tenkú vrstvu) z miesta, kde je jej viac, do miesta, kde je jej menej. Cieľom je, aby sa množstvo vody na oboch stranách vyrovnalo.
Keď sa párky varia v neslanej vode, ich obal funguje ako priepustná membrána. Voda sa cez túto membránu dostáva do vnútra párku, kde sa hromadí a tým vzniká tlak. Keď tlak dosiahne určitú hranicu, obal párku jednoducho praskne, čím sa strácajú všetky šťavy. Pridanie soli však tento proces dokáže regulovať. Soľ totiž bráni vode, aby prenikla do vnútra párkov, pretože vytvára rovnováhu v osmotickom tlaku medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Týmto spôsobom sa minimalizuje riziko prasknutia.
Samozrejme, tento trik automaticky neznamená, že nemôže dôjsť k prasknutiu párku. Vďaka nemu získaš niekoľko minút navyše, kým budeš mať čas, aby si stíšil oheň, resp. ich vybral z vody, v ktorej ich varíš.
Alternatívne môžeš párky variť pri nižšej teplote
Používanie soli však nie je jediným spôsobom, ako môžeš zabrániť praskaniu párkov. Ďalším a bežne používaným trikom, je varenie párkov pri nižších teplotách. Párky by sa nemali variť v prudko vriacej vode. Samozrejme, ruka v ruke s pomalším varením ide, že budeš pri nich stáť dlhšie.
Vysoké teploty totiž spôsobujú rýchle rozširovanie vnútra párkov, čo zvyšuje tlak na obal. Ideálne je, ak párky vložíš do studenej vody a postupne ju zohrievaš, pričom sa vyhneš prudkému varu. Akonáhle voda začne vrieť, je vhodné znížiť teplotu, aby sa dosiahol len mierny var. Inými slovami, nevar ich na maximálnom ohni, ale pri strednom. Tento proces umožní, aby sa párky rovnomerne ohriali bez nadmerného tlaku, čo tiež znižuje riziko prasknutia.
Vyskúšať môžeš aj tieto triky
Okrem regulácie teploty je ďalšou možnosťou jemné prepichnutie párkov vidličkou alebo špáradlom pred varením. Táto technika umožňuje uvoľniť paru a tlak, ktorý sa hromadí vo vnútri párku. Je však potrebné dbať na to, aby si to neprehnal. Príliš mnoho dierok môže spôsobiť, že z párku unikne príliš veľa štiav, čím stratí svoju chuť a šťavnatosť. Preto by si mal urobiť len niekoľko jemných vpichov. Ak sa budeš ale radiť starým známy, „niekedy je menej viac“, tak by to malo byť v poriadku.
Nemenej dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje praskanie párkov, je kvalita samotného výrobku. Lacnejšie párky často obsahujú viac vody alebo vzduchu, čo môže viesť k väčšej pravdepodobnosti praskania. Kvalitné párky s pevnejším obalom a správnym množstvom vody v zmesi sú menej náchylné na praskanie. Ak si teda chcete byť istí, že ti párky neprasknú, vyber si tie, ktoré sú vyrobené z kvalitných surovín a majú pevnejší obal.
Pevne veríme, že tipy vyššie, ti pomôžu predísť tomu, aby ti počas varenia praskali párky a tvoje raňajky budú nielen dobre vyzerať, ale aj chutiť. Tak dobrú chuť!
Mimochodom, dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, prečo sa hot-dog volá „horúci pes“.