deti a alkohol
Zdroj Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Veda a technika

Ako postoj rodičov k alkoholu ovplyvňuje to, či ho deti začnú piť alebo nie?

Podľa štúdie vedcov z University of Cambridge a University of East Anglia, deti majú väčšiu pravdepodobnosť začať konzumovať alkohol, piť častejšie a opíjať sa, ak majú ich rodičia tolerantný postoj k alkoholu. Výskum naznačuje, že rodičia s liberálnym prístupom k alkoholu môžu podnecovať túžbu ich detí piť.

Hoci je právny vek na nákup alkoholu vo väčšine krajín stanovený na 18 rokov a viac, výskumný projekt európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách z roku 2015 odhalil, že takmer polovica študentov vo veku 15 až 16 rokov už skúsila alkohol, pričom 8 % z nich bolo opitých ešte pred dosiahnutím veku 13 rokov.

Podľa nedávnych zistení v oblasti vývoja detí sa ukazuje, že vystavenie alkoholu začína ovplyvňovať deti už v ich ranom veku. Štúdie naznačujú, že deti vo veku dvoch rokov majú schopnosť si uvedomiť alkohol a rozlíšiť medzi alkoholickými a nealkoholickými nápojmi. Zdá sa, že tento počiatočný kontakt s alkoholom má vplyv na ich ďalší vnímaný vzťah k nemu.

Od štyroch rokov sa deti začínajú viac učiť o alkohole a jeho spoločenských konvenciách. Začínajú si uvedomovať, že alkohol je zvyčajne rezervovaný pre dospelých a konzumuje sa v určitých situáciách. Tento proces učenia môže byť ovplyvnený prostredím, v ktorom sa dieťa nachádza a postojmi, ktoré mu predkladajú jeho rodičia.

Je potrebné deti učiť zdravému vzťahu k alkoholu

Mariliis Tael-Oeren a jej kolegovia z Cambridge Behavioral Science Group a School of Health Sciences na University of East Anglia zistili, že deti, ktorých rodičia nekladú veľký dôraz na obmedzenie alkoholu, majú väčšiu tendenciu začať s alkoholom v mladšom veku a konzumovať ho častejšie ako ich rovesníci. Tento objav je dôležitý, pretože spotreba alkoholu je spojená s mnohými rizikami vrátane fyzických a sociálnych zdravotných problémov.

Štúdia analyzovala údaje z 29 výskumov, ktoré sledovali vzťah medzi postojmi rodičov a konzumáciou alkoholu ich detí. Informácie pochádzajú od takmer 16 500 detí a viac ako 15 000 rodičov v Spojených štátoch a Európe. Výsledky jasne poukazujú na to, že rodičia môžu mať významný vplyv na správanie svojich detí v súvislosti s alkoholom.

„Užívanie alkoholu môže byť problematické, najmä medzi mladými ľuďmi. Je dôležité, aby deti chápali krátkodobé a dlhodobé dôsledky pitia. Ak rodičia nechcú, aby ich deti pili, potom naša štúdia naznačuje, že musia mať jasno v posolstve, ktoré vydávajú.“ vysvetľuje Mariliis Tael-Oeren.

Preventívne opatrenia, ktoré by zahrnuli lepšie vzdelávanie rodičov o rizikách spojených s alkoholom a podporu zdravých vzťahov s alkoholom, by mohli byť kľúčom k zníženiu negatívnych dôsledkov alkoholovej konzumácie u mladých ľudí.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.