preco sa nam netoci hlava ked rotuje zem
Jednohubky, Zaujímavosti

Ako rýchlo sa Zem otáča okolo Slnka a svojej osi a prečo sa nám z toho všetkým nekrúti hlava?

Nie je žiadnym tajomstvom, že naša planéta, Zem, je neustále v pohybe. Vďaka tomu sa strieda deň a noc a rovnako máme aj ročné obdobia. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako rýchlo naša planéta rotuje okolo Slnka, našej hviezdy, a prečo sa nikomu z nás toho netočí hlava?

Pravdepodobne ste sa už niekedy točili okolo svojej osi a po pár okruhoch, sa vám zatočila hlava a boli ste dezorientovaní. Je to spôsobené tým, že keď sa rýchlo otáčame, naše vnútorne ucho obsahuje časti, ktoré pomáhajú nášmu mozgu pochopiť, akým smerom a rýchlosťou sa pohybujeme. Tento vnútorný systém sa nazýva vestibulárny systém. Keď sa rýchlo otáčame, tekutina v tomto vnútornom uchu sa pohybuje rýchlejšie, než je zvyknutá, a to spôsobuje posielanie zmätočných signálov do mozgu.

Naša Zem vykonáva dva pohyby

Naša planéta robí dva pohyby, ktoré si len málokedy uvedomujeme. Otáča sa okolo svojej osi a zároveň sa otáča okolo Slnka. Otáčanie okolo svojej osi trvá presne 23 hodín a 56 minút a spôsobuje striedanie dňa a noci. Teraz sa dobre chyťte, Zem sa otáča okolo svojej osi rýchlosťou približne 1 600 kilometrov za hodinu, ak by sme rýchlosť merali na rovníku. Len pre zaujímavosť, Jupiter sa otáča mnohonásobne rýchlejšie a to až 45 583 kilometrov za hodinu! Môžeme teda s kľudným svedomím povedať, že Zem je vlastne vesmírny slimák.

Prejdime ale teraz k rýchlosti, ako rýchlo sa otáčame okolo Slnka. Okolo Slnka sa Zem pohybuje dráhou, ktorú nazývame obežná dráha alebo orbita. Jedno obehnutie okolo našej hviezdy, ako dobre už asi tušíte, trvá 365,25 dní. Ide teda o jeden pozemský rok pričom každý 4. rok je priestupný a má o jeden deň viac. No ako rýchlo sa otáča Zem okolo Slnka? Najprv si je potrebné povedať, ako veľkú dráhu prejde naša planéta každý rok. Je to približne 940 miliónov kilometrov. Už asi ako tušíte, tak aby sa nám stihli vystriedať všetky štyri ročné obdobie, tak Zem musí „kopnúť“ do vrtule, aby to stihla. Zem za deň prejde približne 2,6 milióna kilometrov, čo predstavuje rýchlosť 107 226 kilometrov za hodinu, približuje portál space.com.

Prečo sa nám netočí hlava?!

Odpoveď, prečo sa nám netočí hlava, keď sa Zem otáča tak závratnou rýchlosťou sa schováva v gravitácii. Vy, vaši priatelia, budovy, autá, zvieratá, stromy a dokonca aj vzduch okolo vás drží pohromade gravitačná sila Zeme. Keďže Zem rotuje takmer konštantnou rýchlosťou, jednoducho sa s ňou otáčame aj my a preto nič necítime. Inými slovami, sme s ňou sme s ňou v synchronizácii. Teda keď vám niekto povie, že sa pohybujete pomaly, tak technicky nebude mať pravdu, lebo rotujete šialenou rýchlosťou!

Mimochodom, ak by vás zaujímalo, čo by sa stalo, ak by sa Zem náhle prestala otáčať, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali tejto téme podrobne. Predtým, ako si ho ale otvoríte, tak vám prezradíme, že dopady by boli katastrofické.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť